İştah Kontrolünüzü Kahve İle Sağlayın

Kafein Kullanımının İncelikleri Nelerdir?

Kahve içmenin spor performansına katkısı var ama her egzersiz ve her birey üzerindeki etkileri de aynı değil. Kafein tüketiminin inceliklerine birlikte bakalım. Son araştırmalarda kafein kullanımının spor performansını artırdığı yönünde bulgular var. Ayrıca birçok sporcu, antrenman öncesi içilen bir fincan kahvenin iyi geldiğini söylüyor.

Kafein nerelerde bulunur? 

Kafein 60’tan fazla bitki türünde bulunur. Örnekler arasında çay yaprakları, kahve çekirdekleri, guarana ve kakao tohumlarını sayabiliriz. Kafein ayrıca sentetik olarak üretilebilir ve bazı yiyecek, içecek ve ilaçlara eklenebilir. Fakat kafeinin en bilindik formu tabii ki kahve! Bir fincan kahvede ortalama 100 mg kafein bulunur. Kafeinin diğer tüketilen formları ise yumuşak içeceklerdir. Bunlara örnek olarak kola, çay vb. verilebilir.

Hangi egzersizlerde daha çok etkili? 

Çalışmalara bakıldığında, kafeinin etkisini en iyi gördüğümüz spor dalının dayanıklılık olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi, aslında kafein alımının etkisi yorgunluğu geciktirme üzerine. Bu da uzun süreli sporlarda etkisini daha iyi görebileceğimiz anlamına geliyor. Son çalışmalarda, orta dozda (yaklaşık 3-6 mg/kg) kafeinin egzersizden bir saat önce tüketilmesinin hem idrardaki yasal düzeyi koruduğu hem de dayanıklılık performansını artırdığı gözlemlendi.

Kahve içmek yağ yakar mı? 

Kafeinin sinir sistemi üzerine etkilerinden biri, adipoz dokudaki yağları mobilize etmek ve enerji olarak kullanılabilir hale getirmektir. Fakat kafeinin bu etkilerinin çoğunlukla kafein toleransı düşük bireylerde görüldüğü gösterildi. Uzun süredir kafein tüketiyorsanız toleransınız yüksektir. Yani yağ yakımı ve metabolizma hızında artış gibi etkileri günlük olarak pek gözlemleyemezsiniz. Kahvenin kilo verme üzerinde etkisinin olabileceği bir diğer alan da iştah kontrolü. Kahvenin kafein içeriğinden dolayı iştah kapatıcı özelliği olduğu biliniyor fakat bu özelliğin genetik olarak kafein metabolizmasındaki farklılıklardan dolayı herkeste aynı şekilde işe yaramadığı da biliniyor.

 

Bir cevap yazın