İşrak Namazı

Biliyorsunuz ki işrak namazı kılan kimseye bir hac, bir umre sevabı verilir. Bu mükâfat, Mevlâ’nın yanında hafiftir bizler nafilere yaklaşırsak Mevlam bize daha neler verir neler! Bir istiğnâ hâli vardır. Yani insanın kendisini ihtiyaçsız görmesi hâli. Büyük hocalarımız bu halden çok korkarlar ve Allah’a sığınırlardı.

Bizler de bunun için iki rekat istiâne (Allah’tan yardım dileme) namazı kılalım. Gece kılsak  daha iyi olur. Şeriatı ve Müslümanlığı tam yaşayalım. Heves bakımından, rıza üzere çalışma bakımından bunların artması için Allah’tan yardım isteyelim. Allah’ın açmayacağı bir şey yok. Namazlarımıza devam edelim. Çünkü, Allah sevgisine karşı hevesini aldın mı kendi kendine mağlup olursun.

Hadis-i Şerifte buyurulur ki.

Her kim, sabah namazını cemaatle kılar, sonra güneş doğuncaya kadar oturup Allah’ı zikreder, sonra iki rekat işrak namazı kılarsa ona bir hac ve bir umre sevabı verilir.

Şunu unutmayalım Efendimiz ( sallallâhü ve Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki. Gündüzün evvelinde ( sabah namazı ve işrak vakti) uyumak, rızka manidir. Kerâhat vaktinde zikirle meşgul olup, sonra işrak namazı kılmak zor gelir insana ama sonra kolay olur.
Müslümanlar namazı camide, cemaatle beraber kılıyorlar. Sizler zaruret olmadığı halde evde kılıyorsunuz, bu olur mu ? Olmaz! Allahın emirlerini yerine getirirken bir aralık bırakmamak lazım. Yani bir tanesini daha terk etmeyelim. Eğer aralıklı bir şekilde bırakırsak oradan esen rüzgar bizi rahatsız eder. Dünyanın en soğuk zamanlarındayız.

Soruyorlar Farz Namazlarından kazası olan nafile kılamaz, diyorlar doğru mu ? Değil Farz namazların kazasını da kılacağız, nafile de kılacağız. Bir Müslüman Niye borçlanıyor ? Niye, yorganına göre ayağını uzatmamış? Niye, geldi dünyaya? Niye, eğlendi orda burada, boş şeylerle vakit kaybetti? Keyif sürmek ahirette..

Gezmek, seyretmek, yemek, içmek, elbiseler, köşkler, havadar yerler, dostların toplaşıp gezmesi ahirette var. Bu dünyada öyle şeyler yapmalıyız ki, ahirette bulamayacağımız şeyler olsun. O da nedir? İlim ve Ameldir.
Hiçbir alet yoktur ki, yedek parçası bulunmasın. Yedek parçası olmasa yepyeni bir alet (işe yaramaz) olur. Nafileler de bizim ibadetlerimizin yedek parçalarıdır. Nafile namazlarımızı günlük kılalım ki.. Kazada eksik olanlar oradan Rabbimiz tamamlasın yada Rabbimizin mükafatı sonsuz lütuf sahibi günlük 2 rekat kılarak bile burdaki ahiret inşamızı namazlarda yapalım çünkü Namaz Müminin Miracı Bir Müslümana da Namaz kılıyormusun? diye sorulmaz. Müslümansa kılması lazım zaten…

 

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın