İsrail Basınından Ölü Deniz'deki İncil Sayfaları ile İlgili Skandal

Washington'daki İncil Müzesi'de bulunan bazı Ölü Deniz Sayfaların “sahte” olduğu iddiaları son zamanların en büyük skandallarından biri olarak adlandırılıyor.

İsrail'in tarihi Yedioth Ahronoth gazetesinin 24 Ekim'deki haberine göre, Washington'daki bu müzenin son 16 yayınından beşinin yeni yazılmış İncillerden oluştuğu ve gerçek İncil olmadığı belirtiliyor.


Gazetede; ilk olarak 1947'de Ölü Deniz'in kuzeyinde (şu anda İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da) bulunan sayfaların, çoğunlukla eski İbranice yazılmış yaklaşık 850 adet el yazması parçasını içerdiği vurgulanıyor ve İsrailli tarihçiler ile arkeologlar, makalelerin M.Ö. ikinci yüzyıl ile MS 1. yüzyıl arasındaki bir döneme denk geldiğini iddia ediyorlar.

Ancak  yapılan analiz ve elde edilen bulgular neticesinde arkeologlar bu müzedeki yazıların özellikleri hakkında “eski üslupla uyuşmuyor ve bu nedenle müzede gösterilmemelidir ” diye açıklamalarda bulunuyor.

Müzenin yapılan araştırma sonuçlarına karşı açıklama ise "Bu analizin farklı sonuçlara yol açacağını umuyorduk," oldu ve "bu durum halkı dini öneme sahip eski arkeolojik belgelerin doğruluğunun ispatı için bir fırsat oluşturdu." diye devam etti. Bu haberden sonra şuan sergilenen diğer İncil metinlerinin de sahte olup olmadığı gibi sorular sorulmaya başlandı.

Bu durumu Yedioth Ahronoth şu şekilde haber yaptı:"Washington'daki İncil Müzesi'ne yatırılan ve milyonlarca dolar değerinde olan Ölü Deniz Sayfalarının sahte olduğu anlaşıldı."

Bir cevap yazın