Ispanağın vitamin değeri nedir? Ispanak nasıl tüketilir?

1950 yıllarınsa Amerika'da ihtiyaç fazlası oluşturacak şekilde aşırı fazla üretimi oldu. Bunun üzerine ıspanakların satışını gerçekleştirebilmek için bir reklam hazırlandı. Bu ilerde seriye dönecek ve çok sevilecek çizgi film karakteri "Temel Reis"ti. Reklamlarda ıspanağın insanı ne kadar güçlü yapacağı bahsediliyordu. Ve içinde demir vitamini olduğundan söz ediliyordu.

Ispanakta insanı güçlü yapacak demir pek fazla yok. Ancaj bağışıklık sistemini güçlensirecek kadar C vitamini ve mineraller var. 100 gram ıspanakta 25 mg C vitamini bulunuyor.

Gelin hepbirlikte Temel Reis ile özdeşleşen ıspanağı yakından tanıyalım? Ispanak neymiş? Nasıl tüketilmeliymiş?

Ispanak Nedir?

Ispanak (Spinacia oleracea), ıspanakgiller (Chenopodiaceae) familyasından yaygın biçimde sebze olarak yararlanılan bir yıllık tarım bitkisidir.

Asya kökenli olduğu sanılan bu bitkinin toprağın hemen üstünde demetler (rozetler) oluşturan üçgensi ya da yumurta biçimli yaprakları vardır; yaprakların yüzeyi düz, buruşum ya da kabarcıklıdır.

Ispanak serin iklimli yerlerde, kireçle zenginleştirilmiş derin topraklarda iyi gelişir. Tohumlar ilkbahar ya da sonbaharda 30 cm aralıkla oluşturulmuş sıralarla düz bir çizgi biçiminde ekilir; daha sonra gelişen fidelerin bir bölümü sökülerek sıraların sıkışıklığı azaltılır.

Çeşitli ülkelerde yetiştirilen Doğu Asya kökenli Yeni Zelanda ıspanağı (Tetragonia tetragonioides) da ıspanağa benzer bir sebzedir.

Ispanak Nasıl Tüketilir?

Avrupa'nın kuzeyinde ve ABD'de yaygın olarak tarımı yapılan ıspanak taze olarak, konserve yapılarak ya da dondurularak satışa sunulur.

Türkiye'de en çok Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilir.

Ispanak Vitamin Değeri

Ispanak Faydaları

A ve C vitaminleri ile demir elementince zengin olan bu sebze daha çok sıcak yemek ya da salata olarak tüketilir.

İçerdiği C vitamini ve yeşil yapraklı bir sebze olduğu için bağışıklık sistemini güçlü tutar.

Ispanak bulgurlu yemeği, ıspanak kavurması, ıspanak çorbası, taze ıspanak salatası, ıspanaklı börek, ıspanaklı gözleme gibi birçok çeşiti ile hem çiğ olarak hem de pişirilerek tüketilen şifa dolu bir besin kaynağıdır

Ispanak Yoğurtla Tüketilir mi?

Ispanakta bitkisel demir vardır. Yoğurt ise kalsiyum içerir. Bunların ikisinin bağırsaktaki emiliminde her zaman kalsiyum öne geçer. Kalsiyum demir emilimi düştüğü için ıspanak ile yoğurt tüketilmez.

Ispanak ile birlikte çay da tüketilmez. Çünkü ıspanaktaki demiri emilimini çay yok eder.

Ispanak Nasıl Yıkanmalıdır?

Pazardan ya marketten aldığımız ıspanaklar bir güzel yıkanır ve geniş bir kabın içine su ve elma sirkesi konulur ve biraz bekletildikten sonra tekrar çeşmenin altında yıkanır. Yıkanan ıspanaklar bir süzgece alınır ve sebze doğrama tahtasında doğranır. Daha sonra da sağlıklı olarak tüketilmeye hazır hale gelir.

Taze Kuzu Ispanak Salatası Nasıl Yapılır?

Temizlenmiş ve doğranmış ıspanak kaç kişilik bir salata yapılacaksa iki kişilik bir salata için; iki tutam ıspanak salata tahtasında doğrandıktan sonra salata tabağına konulur. İçine bir orta boy domates, bir orta boy salatalık, bir orta boy havuç rendelenir ve 7 adet yeşil soğanda doğranırak salataya eklenir. üstüne bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve birazcık tuz eklenir ve afiyetle yenilir.

Sağlıklı günler dilerim...

Sağlıcakla kalın...

#EvdeKal


Bir cevap yazın