Isaac Newton (1642-1726)

Öne Çıkan Nitelikleri

Çok inatçı bir kişiliğe sahip olan Newton, bilim alanında da inatçılığını sürdürmüş ve yerçekimini bulmuştur. Yerçekimini nasıl bulduğu sorulduğunda: " Hiç ara vermeden pes etmeden düşünmeye devam ettim." diyerek cevap vermiştir. Newton eleştirilere çok fazla  açık olmayan, kendi içinde yaşayan bir insandı ve bundan dolayı etrafında çok fazla dostu ve arkadaşı yoktu. Yalnız yaşamayı tercih eden evden çıkmayı ve seyahat etmeyi sevmeyen bir insandı. En büyük polimatlardan biri olan Netwon hiç evlenmedi ve asi bir kişiliğe sahip olduğu için dönemindeki bazı gerekli kurallara, özellikle kıyafet konusundaki kanunlara hiçbir şekilde uymadı. Kendine bakmayan, dağınık olan görüntüsüne önem vermeyen bir insandı.Günlük Yaşamı

Kendini çalışmaya adamış bir insan olduğundan dolayı her gün 18 saat çalışırdı. Yalnız bir insandı ve yalnız olması kendi tercihiydi. Bundan dolayı bazen Trinity Kolej'inde ders vermesine rağmen çalışmaya kendini o kadar kaptırırdı ki öğrencilerine ders vermesi gerektiğini unutur okula gitmezdi.

Uyku ve Beslenme

Uyku, yiyecek ve içeceğine çok dikkat etmeyen Newton, özellikle annesinin ölümünden sonra yaklaşık 7 yıl süren depresyon sürecine girdi ve tamamen uyku düzeni bozuldu. Uyku düzeninin bozulması ile birlikte yetersiz beslendiğinden, gözlerinde ışığa  hassasiyet oluşmuştur. Ancak bilim adımı bu durumu kabullenmeyip, 1964 yılında kuyruklu yıldızın geçişini izlediğinde gözlerinin bu şekilde olduğunu düşünmekte. Hayatı son derece sıradan olan, eğlenmeyen, sosyal bir aktivitesi olmayan bilim adamı, bütün bunlardan sonra bilimsel çalışmalarına son verdi.

Tuhaf Alışkanlıkları

Çok temiz olmadığı bilinen, kıyafetlerine özen göstermeyen bilim adımı kitaplarının da temizliğine ve düzenine özen göstermezdi. Ayrıca kitaplarının her tarafında, önemli bulduğu notaları not alır, aldığı yeri de önemli bulduğu cümle nereyse orayı bükerek işaretlerdi. Ayrıca kitaplar dışında daha birçok kağıtta notları bulunur, buluşlarını ve bilim üzerine araştırmalarını bu notlara kaydederdi.

Dönüm Noktası

Okumayı çok sevmesine rağmen annesi okuması taraftarı olmayıp, çiftçilik yapması yönünde ısrarlarda bulunmuş çok kısa bir süre okul deneyimi yaşadıktan sonra annesinin zoruyla çiftçilik yapmaya başlamıştır. Daha sonra çiftçilikte iyi olmadığını annesine kanıtladı. Tekrar okul hayatına dönmüş ve döndükten sonra da deney olarak yaptığı güneş saati ve yel değirmenini Cambridge Üniversitesi Trinity Koleji'nde bulunan amcası farkedip onu tekrar koleje okuması için almıştır. Böylelikle okul hayatına tekrar devam etmeye başlamıştır.

Spiritüal Yaşamı ve Simya

Sinir krizleri geçirdiği dönemden sonra bilim çalışmalarına son verdi ve kendini ilahiyata yani simyaya yöneltti. Bu konuda kendini yoğunlaştırdı ve bazı konularda kehanetlerde bile bulunmaya başladı. Örneğin Yahudilerin İsrail'e geri döneceğini tahmin eden ilk kişi. Ayrıca kıyamet gününün 2060 yılından önce gelmeyeceğini söylemiştir ve daha önce kendisinin çalışmış olduğu bilim, sağlık konularının Antik Çağ zamanında, Hristiyanlık Dönemi ve öncesinde bu tarz heykeller, abideler ve tapınakların şifreleri olduğunu ve bu şifrelerle bilimin anlatıldığını söylemiş, çözmek istemiştir.

UZMANLIK ALANLARI: Fizik, Matematik, Felsefe, Simya, Doğa Tarihi, Astronomi, Ekonomi, Tipoloji, Mekanik.

Kütüphanesindeki Kitap Sayısı: 1752+

Ne Yaptı?

Hareket yasalarını tanımlamış, ve yer çekimi teorisini bulmuştur. Optik alanında bakışlar yapıp; aynalı teleskopların gelişimine öncülük etti. Klasik mekaniğin temellerini attı, bilimsel devrimi başlatan en büyük isimlerden biri oldu. Ayrıca Gottfried Wilhelm Leibniz ile eş zamanlı olarak, diferansiyel ve integral hesaplamaları için yöntemler geliştirdi.

Hangi Dahilerden Etkilendi?

Aristo, Oklid, İbni tufeyl, İbni Heysem, Johannes Kepler, Nikolas Kopernik, Sör Francis Bacon, Galileo, Robert Boyle, Rene Descartes, Edmond Halley.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın