İş Dünyası Patronlarının Kahve Tercihleri

İş dünyasının sayılı isimlerinin kahve tercihlerini inceledik. Bakalım, Starbucks'ın CEO'su da dahil iş dünyası hangi kahve çeşidini tüketmeyi seviyor.

TIM COOK

Tim Cook'un iPhone X'in lansmanında Starbucks'ı kastederek  "0 pahalı kahveyi içmeyi bırakırsanız; bir iPhone X alabilecek duruma geleceksiniz" demesi sosyal medyada capslere konu olmuştu.

Ancak her ne kadar insanları, kahve içmek mi yoksa İphone X almak mı?,  ikilemi arasında bıraksa da Tim Cook'un soğuk demleme kahve sevdiği biliniyor.


HOWARD SCHULTZ

Dünyada 14 bin şubesi olan ve haftalık 44 milyon kişiye kahve içiren Starbucks'ın CEO'su Howard Schutltz, sabahları tercihini Espresso Macchiato'dan yana kullanıyor.'En iyi kahve evde yapılan kahvedir.' gibi işiyle tezat gaflara imza atan Howard Schultz, 'Erken kalkan yol alır.' mantığıyla saat 05.00'da uyanıyor ve gözünü açar açmaz ilk yaptığı iş kahve içmek oluyor.

Schutltz bu azminin karşılığını da alıyor. Uzun yıllar yerel kültürün koruması için bu firmaya izin vermeyen İtalya'da ilk Starbucks şubesini 33 yıl aradan sonra açmaya hazırlanıyor.

JACK DORSEY

Twitter CEO'su Jack Dorsey de Howard Schultz gibi erkenden uyanıyor.

Meditasyon ve sabah sporu sonrası Dorsey, Howard Schultz'un tavsiyesine uyuyor ve kendi demlediği filtre kahvesiyle güne başlıyor.

STEVE JOBS

Daha önce Benjamin Franklin ve Albert Einstein gibi isimlerin de biyografilerini yazan Walter Isaacson, teknoloji devi Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un Türkiye gezisi sırasında, bir hamamda, Türk kahvesi içtiğini söylüyor.

Ancak Jobs her ne kadar, Türk kahvesine hayran olsa da kahve tercihini genellikle Colombia ve Rio Minas karışımından yana yapıyor.

SAKIP SABANCI

Türkiye'ye oldukça faydalı işler yapmış ve hala geride bıraktıklarıyla bir nevi ülkesine hizmetini de sürdüren, Sabancı Holding'in rahmetli onursal başkanı Sakıp Sabancı, kahve tercihini de yerli ve milliden yana kullanıyordu.

Her sabah çalışanlardan önce geldiği ve her ne kadar kendisine bitki çayları tavsiye edilse de güne şekersiz bir Türk kahvesiyle başladığı biliniyor. 3Ç yani 'Çalışmak çalışmak çalışmak' kuralı ile hafızalarımıza yer eden Sabancı'nın erken kalkıyor olması, sabah erken kalkmanın ve kahve içmenin başarı üzerindeki etkisini de araştırmaya merak uyandırıyor.

DR. MEHMET ÖZ

Dünyaca ünlü Türk doktoru Mehmet Öz de Sakıp Sabancı gibi tercihini Türk Kahvesinden yana kullanıyor. Ancak 'ÖZ'ünü unutan Mehmet Öz,  asırlardır kültürümüze ait olan bu kahveyi,  ABD televizyonlarında "Yunan kahvesinin sağlığa iyi geldiği" yönünde tanıtarak Türk Kahvesini, Yunanlılara mâl etme yanlışına düşüyor.

Ayrıca Dr. Mehmet Öz, Türk Kahvesine Hindistan Cevizi Yağı da karıştırıyor. Çünkü bu yöntem kişiyi 5 ile 6 saat arası tok tutabiliyor.

Bir cevap yazın