İrlanda'nın Simgesi: Kerry Blue Terrier

150 yıllık köklü geçmişinin yani sıra mükemmel bir yüzücü, harika bir spor köpeği ve sadık bir aile dostu bu çok yönlü İrlandalı çocukla tanışın.

İrlanda'nın yaylalarında yetişmiş bu küçük ama asil köpek 1700'lü yıllarından beri İrlanda'nın Kerry ilçesinde bu çok kullanılan çoban köpeğidir. Mavi ışıkta parlayan kara tüylerinden dolayı blue,yani mavi terry olarakta bilinir. Ana vatanında yonca kadar meşhur köpiş, çoban,ev koruyucusu,fare avcısı ve polis köpeği olarak da iş başındadır. Ciddi bir iş köpeği olması yani sıra ailesini ve çocukları çok sever. Ailesine çok sadık, itaatkar, eğlenmekten keyif alan bir cinstir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Kerry Blue Terrier boyu 45-50 cm arasındadır, ağırlıkları ise 14-18 kg aralarındadır. Kaslı ve prantili bir vücuda sahiptir. Burnu ve kömür gibi gözleri dahil bütün vücudu siyahtır. Tüyleri ise ışıkta mavi parlayan,siyah renge sahiptir. Nadiren kahverengi renkleride bulunmaktadır.

BAKIMI NASIL OLMALI

Kerry Blue, kısa ve kıvırcık tüylere sahip bir ırktır. Güzel görünmesi için haftada bir kez taramamalı ve ayda en bir kez şekillendirme kesme işlemleri yaptırılmalıdır. Fazla tüy döken bir ırk değildir ama sağlıklı ve temiz tüy yapısına sahip olması için düzenli taranması elzemdir. Ayrıca uzun kulak kılları kir toplamaya müsaittir; bakteri ve mantarlara uygun zemin hazırlar. Bu nedenden dolayı kulaktaki uzun tüylerinin her hafta düzenli olarak kontrol edilip kesilmesi tavsiye edilir. Bütün teröristler gibi Kerry Blue de "sakallı" bir köpektir. Sakalı mama yerken kolay kirlenebilir, özellikle bu bölge hergün temizlenmelidir.

DİKKAT! ENERJİ BOMBASI

Kerry Blue, tüm gün boyunca yaylalarda sığır ve koyunlarin pesinde koşuşturmak için yaratılmış bir ırktır. Hareketli atalarından dolayı, hareketsiz bir yaşam tarzına geçerek kilo almaya müsait bir yapıya sahiptir. Günlük yürüyüşe çıkılması, biraz koşturulması yada eğlenceli oyunlar oynayarak her gün enerjisini almak gerekir.

KARAKTER VE EĞİTİM

Çok zeki bir köpek olduğundan dolayı eğitimi çok zor olmayacaktır. Ailelerine ve özellikle onlarla ilgilenen insanlara her zaman sadıktır. Ödüllendirilerek, oynaşarak eğitiminin daha başarılı ve hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Atalarının geçmişi, bu köpeğin karakterinde büyük etkiye sahiptir. Bütün terrierler gibi, eğitimlerinden keyif aldıkları zaman sorun çıkartmazlarken, hoşlarına gitmeyen bir durum olunca bir eşşek gibi inatçı olabilirler. Ayrıca ilgisizlikten dolayı zekaları kurnazlığa dönüşebilir.

 

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın