İnternetin Yararları ve Dezavantajları

İnternet, modern iletişim alanındaki en önemli bilimsel ilerlemelerden biridir ve neredeyse internet olmayan ev yok denilecek kadar azdır. Ayrıca, bir yandan sosyal iletişim biçimini ve diğer yandan bilgi alışverişini de içine alan çeşitli adresleri de içermektedir. Bundan dolayı dünya küçük bir köy haline gelmiştir.

Başka bir açıdan bakıldığında İnternet hiç de iyi değildir ve tam tersine, tüm kötülükler, çoklu kullanımların bir aracıdır, bundan dolayı faydaları ve zararları vardır.

İnternetin Faydaları Nelerdir? 

Bilgiye hızlı erişim sağlamak, bilgi alma masrafı olmayan, okul ve üniversite öğrencileri ile ilgili araştırmaları kolaylaştırmak, toplu ve bireysel olarak önemli konuları takip etmek, ulusal veya sosyal konular gibi gençlere yönelik birçok konuda teşvik eder. Akrabalar ve arkadaşlar arasında sosyal iletişimi kolaylaştıran dünya çapında yüksek bir kültürel değer, aynı zamanda bilgi ve çeşitliliğin bolluğu olan, hobilerin gelişimi ve başarısı için bir platformdur.

İnternetin Zararları Nelerdir?  

Zaman harcayan, özellikle açık bir program ya da plana sahip olmayan ya da onlarla ilişkilerinde belirli hedefler olmayanlar için çok çeşitli ahlaki çöküşün olduğu, pornografik siteler ve kötü amaçlı sitelerin yayılmasını yaygınlaştıran. Kolay yolla zararlı, ahlak, kişilik değerlerini yıkıcı yan ilkelerini, ülke gençlerine empoze ederek beyin yıkama yöntemleri seçilmektedir. Ayrıca genç beyinleri etkileyip yeteneklerini çalmak amaçlanmıştır.
Bazı suç ve aşırılık yanlısı unsurlar için, etnik veya sözleşmeden kaynaklanan iddialar içeren bir forum. Bireyin toplumdan, biyosferden, etrafındaki birçok siteye bağımlılığı nedeniyle tecrit edilmesi. Tembellik ve inaktivite ve çeşitli sitelerin oyun, sosyal ağ veya kamu kültürü açısından çekiciliği için canlılık ve aktivitenin öldürülmesi. Kitabın kültürel değerin azaltılması; sadece evde özellikle kutsallığı düzenlenen sembolik değeri, gerçek ve vazgeçilmez uygar, yöntemlerle yani kitap indirme gibi uygulamalar bilgisayarda veya telefon cihazlarında, farklı şekillerde, alternatif sağlayarak kullanıcıyı tembelliğe itiyor.

Özellikle toplu görüşme siteleri, yalan olgusunun yayılmasını teşvik eder, çünkü insanlar hiç görmeyecekleri insanlara çok rahat yalan söyleyebilirler ve bu durum birçok soru işaretleri bırakır. İnternet, bazen de, iletişim ağının kötü kullanımı nedeniyle, özellikle ağlarda, toplumsal cinsiyet ilişkilerinin neden olduğu sorun ve çatışmalara karşı, düşmanlığın yayılmasına ve sosyal ilişkilerin zehirlenmesine neden olmaktadır. İnternet, diğer tüm ikili kullanım araçları gibi, kullanıcı dostu bir iletişim biçimidir ve sonuçta ortaya çıkan zarar ile ilgilidir. Kullanıcının kendi özgür iradesi vardır, doğru yolla bağlantı kurup yararlanması kendi elindedir.

Bir cevap yazın