İNTERNET MAHREMİYETİNİN KURALLARI DEĞİŞİYOR

 

NEDEN ÖNEMLİ?

Zk-SENARK, internette mahremiyetin korunması adına yeni bir dönem başlattı.

OLUMSUZ TARAFI

Kişisel veriler korunmuyor ama blok zincirinin şeffaflığını ortadan kaldırmış oluyor.

NE YAPILDI?

Bitcoin’in ardındaki blok zinciri teknolojisinin önemini önceki sayılarımızda da ele almış, tüm kullanıcılar tarafından izlenilen bu şeffaf sistemin geleceği olumlu yönde değiştirilebileceği üzerinde durmuştuk. Kontrolün her zaman kullanıcılarda olduğu, kişisel verilerin korunduğu fakat aynı zamanda gerçekleşen her ticari işlemin herkes tarafından izlenebilir kaldığı bu altyapı dürüst ve güvenli ticaret anlamına geliyor.
Bitcoin’i bir tehdit olarak gören finans kuruluşları bile blok zinciri altyapısını kullanmaya ya da onu desteklemeye başladı.
Uluslararası bankacılık ve finans hizmetleri veren JP Morgan da Bitcoin’e karşı çıkıp blok zincirinin devrimsel platformunu güvenilir, sağlam ve tüm finansal işlemler için maliyetleri düşüren bir sistem olarak değerlendirenlerden.
Geçtiğimiz aylarda Zcash’in adlı yeni kripto para girişimine destek verdiklerini duyuran JP Morgan yetkilileri, Zcash’in internette mahremiyeti koruyan teknolojisi Quorum’u da kendi sistemlerinde kullanmaya başladı. Tıpkı blok zincirine benzeyen Quorum, açık kaynaklı bir platform.
Ancak Zcash’i öne çıkaran bir diğer özelliği de “sır vermeyen kanıt” ( seri-knowledge proof) denilen şey. Örneğin sizden 18 yaşın üstünde olduğunuzu ispatlamanızı isterken doğum tarihinizi sisteme girmenizi beklemiyor. Benzer şekilde, gerçekleştireceğiniz finansal işlemler için de banka bilgilerinizi paylaşmanıza gerek yok.
Yeni geliştirilen bu şifreleme yöntemi, Zcash geliştiricileri tarafından kullanılan zk SNARK adlı şifreleme teknolojisi sayesinde uygulanabilir hale geldi. Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinde bulunmayan bu özellik blok zincirinin şeffaflık kriterine ters düşüyor olsa da gerçekleştirilen tüm işlemlerde kullanıcıların teoride anonim kalıp, pratikte izlenebilir olmasını sağlayacak. İşte bu açıdan benzersiz yapıya sahip olduğu söylenebilir. Bitcoin’den sonra en çok bilinen kripto para birimi olan Etherum’un yaratıcısı Vitalik Buterin bile zk-SNARK’ı “ oyunun kurallarını değiştirecek olan teknoloji” olarak tanımladı.

 

 

Zk SNARK, blok zincirinin güvenirliğini, şifreleme açısından bir seviye yukarı çekip kişisel mahremiyeti de koruduğu için daha çok tercih edilen bir siteme dönüşecek gibi görünüyor. Blok zinciri ve zk SNARK altyapısını bir araya getirip entegre ederek kullanan JP Morgan örneği, ikisinin başlattığı bu devrimin ikincisi tarafından farklı bir boyuta taşınarak devam edeceğinin göstergesi. Zcash yönetim kurulu başkanı Zooko Wilcox’ın sözleriyle özetleyecek olursak; “ Zcash bir grup bilim insanı ve teknoloji meraklısının, blok zincirine veri güvenliği eklemek için geliştirdiği bir yöntem. Bu ikisi; bilinen, önemli, yaygın şekilde kullanılan ama daha önce bir araya getirilememiş şeyler.”
Peki bu yeni platform gerçekten kusursuz mu? Tabi ki hayır. Şifreleme için kullandığı kripto anahtarı, kötü amaçla kullanılacak olursa tüm sistemi riske atabilir. Ancak hala geliştirilmeye devam ediyor ve yaratıcıları da bu riskin elimine edilmesi gerektiğinin farkında.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

 

Bir cevap yazın