İnternet Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

Nasıl Anlayacağız?

İnsan kendisini gözlemleyebilirse internet bağımlılığını ölçebilir. Ancak hipnotize bir şekilde sanal aleme daldığı için kendisini de gözlemlemesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle yine onu bağımlı olduğu ekrandan uyarmak faydalı olacaktır. Biz de bu yazımızda internet bağımlılığının belirtilerini paylaşacağız. Böylece kullanıcılar internet bağımlılığı konusununda bir farkındalık sahibi olacaklar. Çünkü çağımızın en büyük bağımlılığı ve hepimiz bu mereti kullanıyoruz 🙂 ancak her şeyin fazlası zarar.

Eğer bunları yapıyor ya da yapmaya başladıysanız geçmiş olsun internet bağımlısı olmuşsunuz;

  • Yeme, uyuma, okul/iş gibi hayati ihtiyaçları haricinde kalan bütün zamanını internette geçiriyor,
  • internette olmadığınız zamanlarda bile aklınızda sürekli internete bağlanma hayali oluyor,
  • bulunduğunuz ortamlarda ilk olarak priz kenarı bir yer arıyor, ardından ise, Wl-FI olup olmadığını soruyor,
  • dijital medyaya fazla zaman ayırma sebebiyle rutin işlerinizde aksaklıklar yaşıyor (uzun süre aç kalma, uykusuz kalma, okul/ iş başarısında düşüş gibi)

  • Bağlantı kesildiğinde sinir/stres hali geliyor,
  • ilişkilerinizi suni ve yüzeysel bir hale büründürüp, insanlarla konuşurken onları dinlemeyerek ekrana takılıp kalıyorsanız,
  • aklınız sürekli sosyal medya paylaşımlarında aldığınız beğeni sayısında ve gelen yorumlarla meşgul oluyorsa, bağımlı olma yolunda hızla ilerliyorsunuz hatta bağımlı olmuşsunuz demektir.

4 Yorum

  1. Çocuklarımızı esir aldı şu İnternet illeti bende bunu bilgisayar kullanarak yazıyorum fakat dozunda kullanıyorum ama çocuklarımızın kafasını telefondan kaldıramıyoruz Allah yardım etsin.

  2. Maalesef internete erişimi olan herkes bir şekilde bağımlı oluyor. Bazıları bunu kabul etmese de ben bağımlı değilim dese de 1 saat telefondan ayrı kalınca meraktan ölüyorlar denendi onaylandı 🙂

Bir cevap yazın