“İNSANLIK YILDIZI” geceleri gökyüzündeki en parlak cisim olabilir

The Humanity Star on Earth.
Dünyadaki İnsanlık Yıldızı
Çarşamba günü, Yeni Zelenda roket şirketi “Rocket Lab” haftasonu boyunca uzay gemisine test uçuşu yaparak gizli bir uydu tanıtımı yapacağını duyurdu.Rocket Lab’in bir ifadesine göre İnsanlık Yıldızı olarak bilinen bu uydunun geceleri gökyüzü deki en parlak şey olacağı umuluyor.İnsanlık Yıldızı  etrafında dönebilen jeodezik bir küre olup, Güneşin ışınlarını yakalayıp onları Dünyaya yansıtacak bir şekilde dizayn edilmiş..İnsanlık Yıldızı, karbon fiberden yapılmış, 65 yansıtıcı panelli bir jeodezi küresidir. Kendi etrafında hızla dönerek Güneş ışınlarını Dünya’ya yansıtarak yıldızlar gibi yanıp sönen bir ışık yaratıyor..Tabii ki , Rocket Lab uydunun beklendiği gibi çalıştığını doğrulamak için yerden uydunun gerçek görüntülerine ihtiyaç duyacak.Eğer çalışırsa, uydu herzaman Aydan veya Uluslararası Uzay İstasyonundan daha parlak olmayacak, fakat Rocket Lab yeryüzündeki insanların bazen çok parlak bir ışık çakmasına maruz kalacağını tahmin ediyor.Bunu çok daha büyük bir amaca hizmet eden kozmik bir disko topu gibi düşünün.Rocket Lab Yöneticisi Peter Beck bir açıklamasında ” Dünyanın neresinde olduğunuzun veya ne yapıyor olduğunuzun bir önemi yok. Herkes geceleri gökyüzünde İnsanlık Yıldızını görebilecek ”

Bizim umudumuz insanlar ona baktığında evrenin geniş alanını görecek ve hayatları, eylemleri ve insanlık için neyin önemli olduğu hakkında biraz daha farklı düşünecek “dedi.

İnsanlık Yıldızı her 90 dakikada bir Dünyayı dolaşacak ve Evrenin değişik yerlerinden görülebilecek.

 

Peter Beck with the Humanity Star.
Peter Beck, İnsanlık Yıldızıyla beraber

 

Rocket Lab, İnsanlık Yıldızının verilen herhangi bir konumda nezaman görülebileceğini insanların bilebilmesi için uydudan gelecek verilere ulaşılabilmeyi planlıyor. Bu yıldızı bulunduğunuz konumda görebilmeniz için, ne kadar zengin olduğunuzun veya sefalet içinde olduğunuzun bir önemi yok; herkes tarafından 4 dakika 30 saniye boyunca görülebilecek.

Uydunun, Dünya atmosferi içine çekilmeden yaklaşık 9 ay boyunca yörüngede kalması bekleniyor.Bay Beck; ” Bize göre, gelişmek ve hayatta kalmak için, bireyler, örgütler ve hatta uluslar bağlamında değil, insanlık adına büyük kararlar vermeliyiz” dedi.”İnsanlık Yıldızı, hemen her durumumuzun ötesine bakmanın bir yoludur; ne olursa olsun, aynı gezegende,  aynı gökyüzü altında yaşıyoruz ve yaşadığımız zorlukların üstesinden ancak hepbirlikte gelebiliriz. Bu yıldızı her gördüğümüzde Dünyada yaşanan sorunlardan hepimizin sorumlu olduğunu ve yalnız olmadığımızı hatırlayacağız.”Daha fazla bilgi almak isteyen www.thehumanitystar.com adresini ziyaret edebilir.

Haritada konum bilginizi girdiğinizde size kaç gün sonra İnsanlık Yıldızını görebileceğiniz bilgisi veriliyor. Antalya ilinden 39 gün sonra görülebilecek.

Kesik çizgiler yıldızın şuanda görülebilir olduğu yerleri, kapalı çizgiler ise görülemeyen yerleri ifade ediyor.

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın