İnsanlar neden yaşlandıkça kilo alır?

Yaşlılıkta kiloları kontrol altında tutmak zorlaşır. İsveç'teki Karolinska Institutet'te insanların yaşlandıkça kilo almalarının nedeni araştırıldı. Araştırmada yağ dokusundaki lipid döngüsü yaşlanma sırasında azaldığı ve bu nedenle daha fazla yenilmese ya da öncesine kıyasla aynı egzersiz yapılsa bile kilo almanın kolaylaştığı sonucuna ulaşıldı.

Bilim adamları ortalama 13 yıl boyunca, 54 kadın ve erkekte yağ hücrelerini araştırdı. Bu süre içinde, tüm denekler kilo alsalar ya da verseler de yağ dokusundaki hücrelerinde lipidin (ya da yağın) ortadan kaldırılıp depolanması süreci olan lipid döngüsünde bir azalma ortaya çıktı.

İsveç'teki Uppsala Üniversitesi ve Fransa'daki Lyon Universitesi'den araştırmacılar tarafından ortak yürütülen bu çalışmaya göre buna uymayarak daha az kalori tüketenler yüzde 20'lik bir ortalama ile kilo aldı.

Araştırmacılar ayrıca obezite ameliyatı olan 41 kadındaki lipid döngüsünü ve ameliyat sonrası 4-7 yıl içerisinde lipid döngüsü oranının kilolarını sabit tutma üzerinde nasıl etkili olduğunu da incelediler. Sonuçlar ise sadece ameliyat öncesinde düşük oranlara sahip olanların yağ döngülerini artırıp kilo kaybını sabit tutabildiklerini gösterdi. Belki de bu insanların, lipid döngülerini artırmak için ameliyat öncesinde yüksek oranlara sahip kişilere kıyasla daha fazla alanları olabileceği tahmin ediliyor.

Çalışmanın yürütüldüğü Karolinska Institutet Tıp Fakültesi profesörü Peter Arneri "Bu araştırmadaki sonuçlar, yağ dokumuzdaki değişim süreçlerin yaşlanma sırasında diğer etkenlerden bağımsız olarak vücut
ağırlığındaki değişimleri düzenlediğini
ilk kez ortaya koyuyor. Bu, obezite tedavisinde yeni yöntemleri ortaya çıkarabilir." dedi.

Daha önceki çalışmalarda lipid döngüsünü hızlandırmanın bir yolunun daha fazla egzersiz yapmak olduğu açıklanmıştı. Yapılan bu yeni araştırma önceki görüşü destekliyor ve kilo kaybı ameliyatlarının artan fiziksel aktiviteyle
desteklenirse uzun vadede etkili olabileceğini gösteriyor. Karaolinska Institutet'de Hücre ve Moleküler Biyoloji Bölümü'nde başarışı br arastırmacı ve çalışmanın başyazarlarından biri olan Kirsty Spaldingi ise araşturma ile ilgili "Obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıklar dünya
genelinde bir problem. Lipid dinamiğini ve insanlardaki yağ kütlesinin boyutunu neyin düzenlediğini anlamak daha önce hiç bu kadar bağlantılı olmamıştı" ifadelerii kullandı.

Çalışma Nature Medicine'de yayımlandı.


Bir cevap yazın