İnsanın Bilinçaltı Yaşadıkları Nelerdir?

BİLİNÇALTI NEDİR?

Bilinçaltını şu sözlerle ifade edebilirim;   Bilinçaltı yaşadığımız duygularımızın beyinde toplanma merkezi yeridir diyebilirim.

Çocukluktan beri biriktirdiğimiz yaşadığımız hayatın her alanındaki duygular konular bilgiler bilinçaltına yerleşir insanın.

Aklına bilinç altı edilen tüm bilgiler zaman zaman üste çıkıp insanın aklına gelir. Geçmişi yaşarsın anımsarsın belki bir türküden belki bir şiirde dinlediğin o zaman beynindeki herşey bir bir duygulara göre tolera edilir. Bilinç üstüne çıkıp akla gelir. Akıldan da dile gelir söylenip durursun.

Bu bilinçaltındaki bilgilerin su yüzüne çıkması sana geçmişi yaşadıklarını anımsatır. Kalp unuttum desede beyin unutmuyor aklın bir köşesinde her daim depolanmış hazır bekliyor.

Yani beynimiz bilinçaltı ve bilinçüstü olarak ikiye ayrılır. Bilinçaltı İnsanın Genel %70 ve %80 diyebilirim sizlere benim tesbitime göre, bilinçüstü duygularımız ise %20 ve %30 larda. Bu her insana göre oranlar değişebilir. Bunu kişiyi gözlemleyip araştırarak ve psikoterapi yaparak inceleyip ele alalım.

Ben bugün sizlere inceleyip gözlemlediğim bir insan beyninin bilinçaltı ve bilinçüstü duyguları yaşadıkları birikimleri, neler hisseder, neler yaşar, neler düşünür. Neleri beyin algılar bir bakıp bugün gördüklerimi hissediklerimi yazıp paylaşacam sizlerle...

Biz sağlıkçılar için hastalar önceligimizdir, herzaman onları takip eder devamlı irtibat halinde oluruz. Birde işini severek yaparsan bunu hastaya yansıması pozitif sonuçlar verir. Çünkü hastaya olumlu pozitif bir bakış açısıyla bakıp konuşursak sonuç herdaim iyi olur.

Bugün bir genç bireyin beynini inceleyip gözlemleyelip sizlere anlatacam...

Beyni öncelikle ele alacak olursam şöyle söylemek isterim. Beynin bir tarafı adeta örümcek yuva yapmış gibi duruyor. Kafamızın sağ tarafı beyincik burda birtakım rahatsızlıklar sıkıntılar var göze çarpan hastalıkla ilgili beyinciğe yer yapar bazı şeyler. Kafamızın sol kısmı beyin burda da birçok şey depolanıp yer yapmış olarak gözlemliyorum. Beynimizin üssü kafa tasımız buda Rabbim öyle güzel yaratmıştı ki; Bütün organlarımızı hepsinin görevi ayrı buda dışardan gelerek bir darbelere karşı beynimizi korur. Bilinçaltı beynimizin sağ ve sol alt iki kulak arasındaki yer diye tabir edebilirim.

Bilinçüstü kafatasımızın içindeki yerde kendini bize gösteriyor.

Peki bilinçaltında neler var. Neler yokki; Bebeklikteki geçirmiş bir hastalık yer yapmış adeta oraya zaman zaman bu kişide hâlen daha bir ateşli hastalık olarak arada bir onu yoklar.

Çocuklukta yaşamış olduğu ufak tefek sıkıntıların isteklerin yerine getirilemeyişi kafasında tasarladığı birtakım şeyleri zamanla hayata geçirmiş ve aklında hayalinde birçok daha var hayata dair. Olumsuzluk genelde ön planda olsa yaşama pozitif bakmayı biliyor olması umut verici.

Ergenlikte isteyipte yapmadıklarını yavaş yavaş hayata geçiriyor olması ne güzel. Birde 20 yaşlarda yaşamış olduğu büyük travmalar var onu hâlâ kendine getiremiyor çünkü yaşanmış olaylar çok büyük gözünün önünden gitmiyor daha. Bugun bile daha o bilinçaltındaki yaşananlar kişide hayata bakış açısı yaşamın her alanında kendini gösteriyor.

Peki böyle travmalar kişide kalıcı mı? oluyor evet malesef ki; Yaşam boyunca bilinçaltı depolandığı için unutması mümkün olmuyor ne yazıkki. Kişi kendini ne kadar hayata yaşama vermiş olsa dâhi aklının hep bir köşesinde o tranvanın izi hâla ilk günkü gibi taze olarak sürekli kendini gösteriyor olması kişide işte istemez asabiyet sinirlilik gerginlik umursamazlık v.b gibi kendini gösteriyor.

Bir kişi deki bilinçaltı %80 lerde yani epey bir beyin depo etmiş yaşadıklarını nasıl unutsunki; Bilinçüstü %20 diyorum. Bilinçüssünde ne var ne yok bakacak olursak burdada çok hassas narin duygusal iyiliksever beyninde ileriye yönelik güzel planlar kuruyor sürekli aktif halde buluyorum beynin bu kısmını bu özel bu güzel beyin güzel şeyler için çalışmasını görmek benim için ayrı bir deneyim oldu. İnsanın karekterini yansıtır bilinçüstüde...

Bilinçüssü deyip geçmeyin. Çünkü kişi yaşadığı gördüğü yaptığı hiçbirşeyi unutmaz burada depolar. Bir ömür tutup hapseder beyninin üs kısmına bol bol bilgiler birikimler yapar. Bu genç arkadaşdaki gözlemimde de bunu görebiliyorum...

Nasıl ki, yaşadıklarımızı kalbi bir duyguyla şiir türkü olarak dillendiriyorsak, bilinçüssünüde kişinin duygularını barındırdığı yer olarak adlandırrabilirim sizlere. Bizler herbir birey olarak beynimiz ayrı çalışır kimi sıfır zeka kimin orta zeka kimi üssün zeka olarak üçe ayırmak mümkündür. Zeki insanları gözlerindeki o ışık ele verir görüp anlayabilen için tabiki. Arif ise anlar diye bir tabir vardır bizim halk dilinde öyle işte.

Anlıyoruz ki; Bir insanın beyni kaça ayrılıp herbirinin ne kadar görevleri işlemleri olduğunu dile getirdim acizane bugün sizlere.

Ne Diyelim: "Sağlam Kafa Sağlam Vücud da Bulunur."

Acizane bir tavsiyem sizlere olacak sizlere; hayatta hiçbirşey sizin sağlığınızdan canınızdan önemli değil. İnsan o kadar gereksiz şeyleri kafaya takiyorki; ister istemez her insanın yapısı farklıda olsa bu hepimiz için geçerli. Hayata herdaim ne olursa olsun olumlu pozitif bir bakış açısı sergilememiz hem kendimiz hemde çevremiz açısından önemli bir faktördür.

Bir büyüğümüz şöyle demiş...

Herşey gelip geçici ey gönül!
Bak az önce aldığın
Nefes bile geldi geçti.
Sen Bâkî olana razı ol.

Dünya fani...

Ölüm... ani...

Vesselam...

İnsanlara dair...

Bir hadisde şöyle buyrulur.

"İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır."

Sağlıcakla kalın...

Herdaim pozitif olmaya çalışın...

Fatma Betül

Bir cevap yazın