İnsan Vücuduna Dair Doğru Sanılan 5 Yanlış

İnternet ile birlikte bilgiye ulaşmak kolaylaştığı gibi doğru bilgiye ulaşmak da zorlaştı. Öyle ki kimi çevreler yaşadığımız çağı, bilgi çağı olarak adlandırırken kimileri ise bunu bilgi çöplülüğü çağı olarak mizaha alıyor...Biz ise doğru bilinen yanlışlar serisi yapmaya karar verdik ve sizler için insan vücuduna dair doğru zannedilen 5 yanlışı derledik... Keyifli okumalar.

1- Parmak izleri Sandığımız Kadar Benzersiz Değil

Uzmanların açıklamasına göre parmak izleri her ne kadar kişiye özgü olduğu söylense de aslında aynı parmak izinin başka bir insanda bulunmayacağı bilgisi yanlış. Çünkü bu bilgiyi bilimsel anlamfa ispatlamak pek mümkün değil. Dünyadaki bütün insanların parmak izlerini incelemek ve birbiri ile karşılaştırmak zor olduğundan olasılık açısından birbirine benzemesi çok düşük bir oran olduğu için bu bilgi yıllarca böyle süregelmiş... Oysa parmak izleri benzeşebilir.


2- Dil Yuvarlama Becerisinin Genetik Aktarımla Bir ilgisi Yok

Genetikçiler bu konuda oldukça çok araştırma yaptı. İnsan gelişiminde genetik ve çevrenin etkilerini ölçmek açısından önemli olan bu araştırmalara göre, dil yuvarlama becerisi kalıtımsal olarak aktarılan bir beceri değil. Hatta araştırmaların sonucu, sonradan geliştirilen bir yetenek olduğunu da işaret ediyor. Bu da bu becerinin neden kalıtsal olarak aktarılma gereği duyulmadığı konusunda merak uyandırıyor

3- Duyularımızın Sayısı Aslında Beşten Fazla

Görme, duyma, dokunma, tat alma ve
koklama.... Duyularımız bize her zaman böyle öğretildi. Ancak duyularımızın sayısı 5 sayısı ile henüz sınırlandırılmış değil. Bilim adamları bu konuyu araştırmaya devam ettikçe yeni duyular keşfettiler ve bu sayı 23'e kadar çıktı. Örneğin, insanda denge duyusu, ısı duyusu, ağrı duyusu ve hareket duyusu da mevcut. O zaman bilgimizi güncelleyelim. Duyularımızın sayısı şimdilik 23.

4- Yutulan Sakızın Sindirilmesi 7 Yıl Sürmüyor

Ciklet yani sakız sentetik kauçuk içerir.  Yutulması önerilmez ancak yutulduğu zaman ise panik yapmaya hiç de gerek yok. Çünkü bir ciklet boyutlarında olan her şey sindirim sistemi tarafından kokayca parçalanıp vücuttan atılabilir. Midemizdeki diğer besinlere oranla biraz daha yavaş parçalandığı doğru bir bilgidir. Ancak sakızın yutulduğu zaman 7 yıl sindirilemediği yanlış bir bilgidir.

5- Saç ve Tırnaklar Öldükten Sonra Uzamaya Devam Etmez

Bunun hakkında çok şey duyuyoruz. Sakalı uzadı, tırnağı biraz daha uzundu gibi ancak bunun gerçekleşebilmesi için yeni hücre üretiminin sürmesi gerek. Ve bu ölü bir insanda maalesef mümkün değil.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın