İnsan beyni bilgisayara bağlanıyor

Elon Musk, yeni duyurduğu haberle bilim kurgu romanlarını aratmayacak bir alana el atıyor; insan beynini bilgisayara bağlamak. Yakın bir gelecekte insanlar düşüncelerini bilgisayara yükleyebilecek ya da bilgisayarda bulunan verileri kolaylıkla beyinlerine aktarabilecekler.

Bu sayede insanın bilişsel kabiliyetlerini daha yüksek bir seviyeye çekilebileceği düşünülüyor. Geliştirilecek teknoloji ile insan kendi düşüncelerine ve bilgilerine sahip yapay bir zeka oluşturabilme becerisi kazanacak. Fakat Musk bu konuda rakipsiz değil, Facebook da geliştirmekte oldukları 'Building 8' adlı gizemli bir teknoloji ile aynı alana el atmaya hazırlanıyor.

Bu yönde atılacak adımlar öncelikle yapay zeka üretiminde insanların bilgi ve birikimlerinin bilgisayarlara  aktarılmasını sağlayacak gibi görünse de, projolerin başarılı olması durumunda ölmeden önce insanların beyinlerindeki tüm bilgi ve anılarını bilgisayarlara aktararak yapay bir zeka üzerinden varlıklarını ve birikimlerini sürdürebilmeleri mümkün olacak.

 

Geliştirilmiş beyin impilantı: Neuralink

Bir cevap yazın