İNME (FELÇ) NEDİR? NASIL KORUNMAK GEREKİR

 

Beynin sol yarısı Vücudun sağ tarafını, sağ yarısı ise sol tarafını kontrol eder. Konuşma merkezi ise insanların büyük kısmında beynin sol tarafında yerleşmiştir. İnme tüm dünyada birçok ülkede en fazla ölüme yol açan ve en fazla sakat bırakan hastalıklar arasındadır. Hastaya olduğu kadar, çevresine ve topluma maliyeti oldukça yüksek bir hastalıktır.
İnmelerin büyük bölümü beyni besleyen damarların tıkanıklığına bağlıdır. Küçük bir bölümü ise yüzde 15 beyin damarlarının yırtılarak kanamasına bağlıdır.

İNME NEDİR?

İnme yani felç ; organik veya fonksiyonel nedenlerle adalelerin çalışmaması durumudur. Beyinde oluşan bazı olaylar sonucu sinir iletiminin yapılamaması nedeniyle bazı organların hareket kabiliyetini getirmesi dir.

 

İNME BELİRTİLERİ

Vücudun bir yarısında yüzde, kolda ve bacakta meydana gelen ani zayıflık ve hissizlik. Tek bir gözün ani körlüğü veya çift görmesi. Konuşmada veya konuşulanı anlama da zorlanma. Anı ve şiddetli baş ağrısı, açıklanamayan baş dönmesi ayakta duramama ve düşme,kolesterol, lipoprotein, aşırı kilo, sigara ve hipertansiyon inmenin başlıca sebepleridir. Bunların arasında hipertansiyon kontrolü en kolay olan risk faktörüdür. Eğer hipertansiyon sürekli kontrol altında tutulursa inme tehlikesi %50 oranında düşürülebilir. Bunun içinde tuzdan uzak durmak ve fazla kiloları vermek gerekiyor. Son araştırmalarda potasyum ve kalsiyum onun uzun süredir sanıldığı gibi hiper tansiyonu düşürmede anlaşılır kendi, ancak potasyumun belirli bir oranda inmeyi önlediği anlaşıldı.

İnmeyi önlemenin bir şartının da yüksek dansiteli yani iyi huylu lipoproteinlerin çok düşük bulunmaması olduğu anlaşıldı. Sigara kullananlara gelince : içenlerin içmeyenlere oranla riskleri 11 kat fazladır.

Bunun yanında 50 yaşından önce sigarayı bırakanlar inme riskini hiç sigara kullanmamış birinin seviyesine indire biliyorlar. Bunun için gereken sürenin erkekler için beş yıl, bayanlar içinse sadece 2 yıl olduğu saptandı.

Her gün düzenli olarak alınan 30 Mg Aspirin’in inme riskini yüzde 25 oranında düşürdüğü son yapılan araştırmaların ortaya koyduğu bulgular arasında.

 

DAMAR SERTLİĞİ (ASTERİOSKLEROZİS) NEDİR?

Beynin kan akımı, damarlardaki daralma veya tıkanma sonucunda bozulur. Damar sertliği atardamarların Kronik ilerleyici bir hastalığıdır. Bu hastalık damar duvarında kalınlaşma ve harabiyete yol açar. Kalp hastalıkları inme gelişimini tetikleyebilir. Kalp ritim bozuklukları, kalp kapakları ve kasının fonksiyon bozuklukları beyin damar hastalıklarına zemin hazırlar. Bu nedenle kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi gelişimi çok önemlidir.

Günümüzde risk faktörlerinin çoğu tedavi edilebilmektedir. Bunun için 40 yaş üzeri her hastanın bir hekim tarafından görülmesi ve uygun testlerden geçirilmesi önerilir. Özellikle ailede inme veya kalp krizi öyküsü varsa mutlaka uygun tetkikler yapılmalıdır. Erken önlem alınırsa damar sertliği ve buna bağlı ortaya çıkan diğer hastalıklar önlenebilir.

Damar Sertliğini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Damar sertliği, damarlar içinde yavaş ve sinsi şekilde oluşur. Hasta ancak damarlardaki daralma çok ilerlediği zaman bunun farkına varır. Bazı risk faktörleri damar sertliğini belirgin ölçüde arttırdığı için damar hastalığı olan kimselerin sürekli olarak koruyucu tedavi altında olmaları gerekir. Damar sertliği damarların tamamen tıkanmasına yol açmasa da buradan kopan bir parça daha uzaktaki bir damara çıkabilir veya daralmış damar tıkanır. Kan akımı kesintiye uğrayabilir.

Damar sertliği gelişimini önlemek için veya en aza indirmek için aşağıdaki önerilere uyulmalı: kilo verin, ideal kilonuza gelin,sigarayı bırakın, tansiyonunuzu düzenli olarak oluşturun, yüksekse kontrol altına alınması için bir uzman hekime başvurun, diyet yapın, kolesterollü yiyeceklerden örneğin yumurta ve mayonezden uzak durun. Kan şekerinizi kontrol ettirin, yüksekse bir hekime başvurun. Kan asit düzeyinizi kontrol ettirin. Düzenli egzersiz yapın. Ruhsal gerginlik yaratan durumlardan sakının. Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız sigaradan uzak durun. Nikotin ve hormonların birlikte alınması genç yaşta bile inme riskini artırır.

 

İNMEDEN SONRA NE YAPILMALIDIR

İnme beyin hastalığıdır. Hastane hastaları mutlaka beyin hastalıkları uzmanı nörolog, tarafından görülmelidir. Nörolog hastanın şikayetleri muayene bulguları ile beynin etkilenen bölgesini belirler. Tanıyı kesinleştirmek için bazı tetkikler (beyin tomografisi, beyin MR’ ı, boyun damarları doppleri) gibi ister.

Bunların sonucunda nedeni ortaya koyarak uygun tedaviye başla.

İNME TEDAVİSİ

Beyinde kan dolaşım bozukluğuna bağlı olarak nörolojik belirtiler geliştiği zaman hiç gecikmeden acil tedavi uygulanmaya başlanmalıdır. Beyin dokusunun dolaşım bozukluğuna tahammülü çok azdır, birkaç dakika ile sınırlıdır. Kalp krizi gibi inme de çok acil bir durumdur.

En önde gelen amaç, Kalbin kan atımı gücünü ve kan basıncını düzenleyerek beynin kan akımının normale dönmesini sağlamaktır. Damar tıkanıklığına bağlı harabiyeti aza indirmek için kan akışkanlığını arttırıcı bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı hastalarda damar tıkayan altının eritilmesi için ilaç verilmektedir. Ancak bu uygulama hasta çok kısa sürede hastaneye ulaşmış ve merkez iyi gelişmişse yapılabilmektedir.

Beyinde kan dolaşım bozukluğuna bağlı norolojik ilaç tedavisi dışında Fizik Tedavi çok yararlıdır ve olabildiğince erken başlanmalıdır.

HASTALIKTAN KORUNMA

Hastalıktan korunmak için genellikle kan pıhtılaşmasını engelleyen, kan akışkanlığını artıran ilaçlar kullanılmaktadır. Farklı durumlarda seçilen birkaç farklı grup ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar, yan etkileri nedeniyle Hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Bazı damar hastalıkları cerrahi yöntemlerle tedavi edilerek inme ortaya çıkışı veya tekrarı engellenebilir.

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın