İlk yerli cep telefonu ASELSAN 1919'un kuruluş hikâyesi

1997'de çıkarılan ilk yerli cep telefonu Aselsan 1919, Devrim Arabası'yla nedense aynı akıbeti paylaştı!

ASELSAN, Kıbrıs Barış Harekatı'nda Türkiye'ye uygulanan ambargo sonrası 1975 yılında yerli savunma sistemleri üretimine destek için kurulur.

19 Mayıs 1997'de ise 80 kişilik mühendis grubu ASELSAN 1919 adını verdikleri yerli cep telefonunu üretir. Böylece Türkiye, Dünyada cep telefonu üreten 5-6 kuruluştan biri olur.

Aselsan 1919'un üretildiği döneme ait gazete haberlerinde Çin, Malezya, İspanya, Slovakya, Çekya ve Avusturya'nın Türk üretimi bu telefona yoğun ilgi gösterdiğinden bahseder.

Dönemin Aselsan Haberleşme Grubu Satış ve Tesis Müdürü Zeki Ezer, Aselsan 1919'un satış rakamları 1.5 ayda 5500 adet olarak açıkladı. Telefonun ilk üretilen 5000 adeti Azerbaycan'a satılır. Ardından bunu Kıbrıs izler. O dönemler için bu rakamlar oldukça yüksektir.

Kısa zamanda ASELSAN 1919, 10 farklı ülkeye ihraç edilir. İngiltere'deki teknoloji fuarında ilk titreşim özelliğini barındıran telefon olması nedeniyle birinci seçilir.

Böylesine görkemli bir başarının ardından mühendislere talimat verilir ve hemen yeni sürümler 1920 ve 1923'yi geliştirmek için kollar sıvanır.

Ancak 1997 yılında Nokia'dan yabancı bir mühendis getirtilir ve aksilikler de ne hikmetse bu zamanda ortaya çıkmaya başlar.

Nokia'dan getirilen mühendisin hataları ASELSAN 'ın patent davaları ile boğuşmasına neden olur. Zor günler geçiren yerli telefona destek kesilir.

KVK, telefon satış ve dağıtım pazarında tekeldir. Fakat Aselsan 1919'u değil de Nokia'yı bayilere dağıtır.

Bir darbe de buradan alan Türkiye'nin ilk yerli telefonu ASELSAN 1919, maalesef Devrim Arabaları ile aynı kaderi paylaşır.

Yıllar sonra Nokia'nın, Finlandiyalı olmayan ve daha önce Microsoft'ta yöneticilik kariyeri bulunan Stephen Elop'un CEO olmasından sonra düşüş yaşaması ve Microsoft'a satılması ise ASELSAN 1919'un ahı olarak yorumlanır.

Bir cevap yazın