İlginç konulu mutlaka okunması gereken 5 kitap

Bu yazımızda dikkat çekici konulara sahip 5 kitap incelemesi / kitap tavsiyesi yapacağız. Bu kitapların konularından bahsedeceğiz.

Paket - Sebastian Fitzek

Sebestian Fitzek'in Paket isimli romanının konusu; Genç bir psikiyatrist olan Emma Stein bir otelde saldırıya uğrar ve bu saldırı sonrası evine kapanarak hiç dışarı çıkmadan yaşamaya başlar. Emma Stein'in kurtulduğu saldırgan kurbanlarını öldürmeden önce saçlarını kestiği için medya
tarafından "Kuaför" olarak adlandırılan bir seri katildir. Emma, bu sebepten hep Kuaför'ün bir gün başladığı işi tamamlamak için geri dönmesinden korkar. Katilin yüzünü görme fırsatına sahip olmadığı için kendisine yaklaşan her yeni kişinin o olabileceğine dair paranoyalar içerisinde yaşamına devam eder. Bir gün evine, uzun zamandır aynı küçük sokakta yaşadığı ve burada yaşayan herkesin tanıdığı halde, daha önce adini hiç duymadığı bir komşuna ait olan bir paket gelir. Hikaye bu paketin gelmesi ile başlar.

Otomatik Portakal - Antonhy Burgess

Otomatik Portakal, distopya türünde romanlar dandır. Otomatik Portakal konusu olarak; 15 yaşındaki Alex ve yanındaki 3 arkadaşından oluşan bir çetenin işlediği şiddet ağırlıklı suçları anlatılmaktadır. Yazar romanda günümüzdeki toplum yapısını sert bir şekilde eleştirmektedir. Yazarın hikayeyi anlatım tarzı gerçekten çok hoşunuza gidecek.

DNA - Yrsa Sigurdardottir

Monoton bir hayat süren otuzlu yaşlardaki Elisa bir gün kendi evinde akıl almaz bir biçimde öldürülür ve olayın tek tanığı o geceden sonra hiç konuşmayan yedi yaşındaki kızıdır. Ancak çok geçmeden aynı yöntemle işlenen bir başka cinayet, cinayeti soruşturan Dedektif Huldar'u harekete geçirir. Dedektif Huldar'a göre katilin zihnini çözebilecek ve arkasında neden şifreli mesajlar, anlamsız sayılar ve olasılık hesapları bıraktığını söyleyebilecek tek kişi tabii bu küçük kızdır. Huldar ve ona yardım eden travma uzmanı psikolog Freyja, küçük bir kızın karanlık hikayesindeki bilinmeyenleri araştırırken şehrin diğer ucunda amatör bir radyo programcısı ölümcül bir paranoyayla karşı karşıyadır: Aldığı gizemli mesajlar onu korkunç bir caninin peşinde av mı yapacaktır avcı mı?

Kim olduğumu bilmiyorsunuz - İmran Mahmood

Doğru ve yanlış arasında bir seçim yapmak son derece kolaydır, öyle değil mi? İkna edici gerçekleri duyana kadar bekleyin… İsimsiz bir zanlı cinayetle suçlanıyor. Genç adam kapanış konuşmasından hemen önce, bazı gerçekleri davaya dahil etmek istemeyen avukatını kovuyor ve savunmasını kendiyapmaya karar veriyor.
Bazen gerçekler, açıklaması ve inanması zor olabilir. Fakat genç adamın tek bir isteği var: Omür boyu hapis yatacaksa da, en azından gerçekler bütün çıplaklığıyla ortaya çıksın. Aleyhinde tam sekiz delil var. Her birini teker teker ele alıyor. Kaderi bizim elimizde. Bİz, okuyucular juri üyelerie hikâyenin sonuna kadar sakin olmalı, önyargılı davranmamalıyız. Savunması kafalarda birçok soru işareti yaratıyor.- Fakat konuşmasının sonuna geldiğinde artık tek bir şeyin önemi kalıyor: Bu cinayeti gerçekten işledi mi?

Satranç - Stefan Zweig

Bir yazar düşünün her kitabı mükemmel olsun. Çok kısa kitaplarında derin anlamlar içeren hikayeler anlatsın. Evet bahsettiğimiz kişi Stefan Zweig'dan başkası değil. Zweig Satranç isimli romanında; New York'tan Buenos'a giden bir yolcu gemisinde Dünya satranç şampiyonu ile hayatında hiç satranca oynamamış, satranca kitaplardan öğrenmiş birinin karşılaşmasını anlatıyor. Kim kazanacak dersiniz?

Bir cevap yazın