İlaçlar Kırık Bir Kalbi Onarabilir Mi?

Bir çoğumuzun yaşamış olduğu bir aşk olabilir ve ayrılık acısı yaşamış, kalbimiz kırılmış olabilir veya çevrenizde Ayrılık Acısı yaşayan insanlarla mutlaka karlılaşmışızdır. Peki bu acıyı hap kullanarak geçirmek mümkün mü?

Kulağa çok hoş gelmese de haplar bu acıyı dindirmek için gerekli olabilir mi? Aşk hormonuolarak da bilinen oksitosinin, diğer insanlara karşı duyulan sevgi ve ilginin artmasını sağladığı biliniyor. Avustralya'daki Sydney Üniversitesi'nde klinik psikolog Adam Guastella bu durumu bir çift üzerinde denemiş ve tartışan bir çiftin birbirlerine karşı duydukları sevgi sonucunda yine de birbirlerine kıyamadıklarını görmüş ve aşk hormonunun, etkili olduğunu anlamıştır.

Emory Üniversitesi'nde yapılan bir diğer araştırmada, Kuzey Amerika'da bulunan farelere ilaç enjekte edildiğinde, farelerin eşlerine karşı her yönden soğuk olduklarını, uzak olduklarını fark etmişlerdir. Ancak bu deneylere karşı çıkan bilim adamları da mevcut. Örneğin Oxford Üniversitesi'nde nöro etikçi olan Brian Earp gibi araştırmacılar bu ilaçların alınmasından rahatsız. Bu araştırmacı bu ilaçların kişinin kendi isteğine bağlı olarak kullanılması ve gözetim altında yapılan bir tedavi olması gerektiğini, ilaçların da farklı amaçlarda kullanılabileceğini öne sürüyor. Sonuçta bu çalışmanın hemcins cinselliğinin bastırma girişimleri olduğunu açıklıyor. Winnipeg, Kanada'da Manitoba Üniversitesi'nde felsefe profesörü olan Neil McArthur bu ilaçların kullanımında zarar olmadığını, hatta yararı olabileceğini düşünüyor, bu düşüncesinin altında yatan sebep ise çocuk istismarları, pedofili ya da yıkıcı olma potansiyeline sahip insanlar da kullanılması amaçlı olduğunu izah ediyor.Bir başka bilim adamı ise Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi psikiyatristi Vineeth John bir çok kişi için, hayatta kalmanın bir nedeni aşk diye ifade de bulunuyor. Ve aşkın ahlak kurallarının olmasını, dine saygısızlık olarak görülmesini, hoş karşılamıyor.

Ayrıca bu ilaçlar sadece kişinin başka birine aşık olmasını ve ya çekmiş olduğu acıyı önlemesine değil, etrafındaki arkadaşı, dostu, ailesi gibi herkese karşı sevgisiz bir şekilde olabileceğini düşünüyor. Bundan dolayıdır ki bu ilaçların uygun olmadığını savunuyor.

Bütün bunların olması için sevme becerimizin, tamamen elimizden alınması gerekiyor ki bu da sanırım mümkün değildir. Çünkü Allah bize sevme içgüdüsünü bahsetmiş.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın