İLAÇ KULLANIMINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

 

✅ İlacımızı aç mı tok mu alacağımızı danışmalıyız. Bazı ilaçların aç karnına tesirli olduğu bazı ilaçların ise tok karnına alınması gerektiği unutulmamalıdır.

✅ Kullanılmakta olan ilaçlar ve daha önceden geçirilmiş alerjik bir durum varsa mutlaka belirtmeliyiz. Besin ve ilaç etkileşimi olabileceğini unutmamalı bununla ilgili bilgi almalıyız.

 

✅ Süt - süt ürünleri ve çay,  kahve gibi içeceklerle ilacımız yutmamalı, bir bardak su ile ilacımızı almalıyız.

 

✅ Hamilelik, emzirme, karaciğer, böbrek yetmezliği gibi özel durumlarınız varsa mutlaka belirtmelisiniz.

✅ Her ilaç bölmeye /kırmaya uygun değildir, bazı ilaçlar bölünüp alınabilirken diğerleri buna uygun olmayabilir doz kaybı yaşanabilir.

✅ İlacımızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanmalı tedaviyi yarıda kesmemeliyiz. Özellikle sinir sistemi ilaçlarının belli bir süre geçtikten sonra etkisini göstereceğini unutmamalı, bu ilaç bir işe yaramıyor vb. gibi düşünceler ile İlacımızı bırakmamalıyız.

✅ İlaç Hekim veya eczacı tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Arkadaşımıza, komşumuza, yakınımıza iyi gelen bir ilaç kendimizde yan etki oluşturabilir, alerjik reaksiyonlar yapabilir, halihazırda kullandığımız ilaçlar ile etkileşim yapabilir. Her kişinin kendisine özel koşullar taşıdığını unutmamalıyız.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın