İKİNCİ YARI..SOSYAL SERMAYE Mİ ? İYİ BİR CV Mİ ?

 

Ne demiş Ecdat 'Geç Olsun Güç Olmasın' ilk yazımdan beri uzunca bir süre geçti. 2. kısmı yayınlamadan önce oturdum ve seyre daldım. Dedim ki acaba yaptığım işin bir amacı, gayesi var mı? Özgün olmak adı altında gözlem ve deneyimlerimi yazmam birilerine ulaşıyor mu ? Bir kişiye bile fikirsel açıdan dokunmak mümkün mü? Yoksa sadece bir siteye içerik üreten ve yazmış olmak için yazan, İnternet üzerinde kendi şahsıma ait argüman oluşturan biri olarak mı kalıyorum ? Nihayet yapmış olduğum gözlem meyvelerini verdi. Konuya ilişkin aldığım dönüşler ve sorular benim gibi kalemi küçük lakin yüreği toy ve istekli birini heyecanlandırmaya yetti. Meğer yaptığım iş ne kadar kutsal ve değerli imiş. Olaylara çok mu içsel yaklaşıyorum diye düşünmüyor değilim. İlk yazımda kısa bir ön bilgi ile değindiğim konuyu sanırım şimdi daha detaylı ve samimi bir biçimde irdeleye bilirim. Üniversiteyi bitirip kepleri havaya attığımızda başlayan ve tırtılın kelebeğe dönüşümüne benzettiğim süreçten bahsetmek isterim sizlere. Tırtıl gelişiminin son evresini tamamlayıp kelebeğe dönüşündeki süreçte yapması gerekenler ilahi bir ahenkle işlenmiştir kısacık ömrüne. Onu ve her şeyi yaratan Alemlerin Rabbi olan  Hz. Allah c.c. tarafından. O kelebek ki kısacık ömrüne boyundan büyük işler sığdırıyor. Bizler Eşref-i Mahlukat olarak bir nefesle başlayıp son nefesle biten ömrümüzü hakkı ile yönetebilmek için çalışırız. Bu bazen 'Aza Kanaat Edemeyen Çoğu Bulamaz' sözünün tecellisidir. Bazende dünya ya geliş amacımızı unutup yaptığımız işi hayatımızın ortasına koyma biçimidir. Özünde ise ticaret hakkı ile yapıldığında Peygamber sünnetidir.

Üniversite bitimine yakın öğrenci arkadaşlarım gelecek kaygısını çok farklı yaşıyorlar. Kimisi ne varsa Kamuda var deyip KPSS maratonuna giriyor. Kimileri ise ben kendi hikayemi yazacağım, 'Aslanlar Kendi Hikayelerini Yazmadıkça Avcıların Hikayelerini Dinler' diyor. İşte bu grup genellikle okuduğu bölüm yada ilgi duyduğu alan ile ilgili son sınıfta iken bir takım sektörel araştırmalara gidiyor. Kendilerine amacına giden yolda bir rota belirliyorlar. Bu rotasyonda ilerlerken okudukları dönem boyunca yaptıkları çalışmalar ile kendileri için CV 'lerine koyabilecekleri gerekli argümanları doldurmuş olmanın rahatlığı içerisinde 2. ve en önemli safhaya ayak basmış olurlar. Belirledikleri yol haritasında hayatı boyunca yapmak istedikleri işi (Doktor,Mühendis,Reklamcılık,vs.) alanında ilgili kişilere bir fiil dokunmak, onlarla aynı havayı tenefüs edip bir çay içmek teki samimeyete, muhabbete erişebilmek önemli. Bunun için birçok alan var örnek vermem gerekirse İşini ve gayretini insanlığa vakfetmiş kurumlar. Bir çok Vakıf yada S.t.k. vizyon ve misyonu itibari ile; Gelişen ve büyüyen yeni Türkiyeyi gelecek nesillere Refah ve Güvenle hazırlamak için yeni nesli bu tarz ortamlarla yetiştirmeyi hedefler. Amacı hizmet olan bu tarz kuruluşlar herhangi bir denge gütmeksizin alanının en üst düzey ve önde mecrasını daha toy ve alttan yetişen bu yeni nesiller ile buluşturup, sizin hedefinize giden yolda ivme kazanmanıza yardımcı olurlar.Talebe olmak gerekir yani manasını iyi okuduğumuzda talep eden. Hiçbir Prof. , İş adamı , yada Bürokrat yoktur ki samimiyetle talep eden bir nesle el uzatmasın. Benden daha açık olmamı isteyebilirsiniz hatta daha net isimlerde. Yalnız bundan sonrası balık tutmayı öğretmekten çok balığı pişirip önünüze koymak olur. Ben gönlünü kaleminden büyük tutmaya çalışan bir garip insanım. Rabbime Emanet Olun..

ilk yazım linktedir.  https://acikve.net/sosyal-sermaye-mi-iyi-bir-cv-mi/

1 Yorum

  1. Değerli yazar dostum, engin bilgi ve tecrübelerinizden kaleminize süzülen bu enfes yazıyı okumak bana büyük keyif verdi. Herşeyden evvel gençliğinde rehberlik edebilecek yazılar her zaman önceliklidir. Benim gözümde çok önemli. Gençlik demek gelecek demektir.

Bir cevap yazın