Ihlamurun Faydaları ve Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ihlamurun Faydaları

Gribe ve öksürüğe iyi gelir

Özellikle kış aylarında grible daha çok karşılaştığımız bir gerçek. Böyle hastalık zamanlarında şifa deposu ıhlamur çayını tüketmek harika bir seçenek olacaktır. Mis gibi kokusu ve tadıyla boğazı yumuşatıp öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini açısından zengin olmasıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Sindirim sistemini rahatlatır

Ihlamur, hasımsızlık ve kabızlığa karşı etkilidir. Yumuşak içimi sayesinde mide ve bağırsakların rahatlamasına yardımcı olur. Diüretik (idrar söktürücü) etkisiyle vücuttan sıvı atılımını sağlar, fakat bol su içilerek kaybedilen sıvının yerine konması gerekir.

Ruhu ve bedeni sakinleştirir

Bedene zindelik rahatlık ve yumuşaklık verir. Sakinleştirici etkisi vardır. Genel ruhu ve bedeni yatıştırarak insana dinginlik sakinlik verir gevşetir.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ihlamur Nasıl Demlenir?

Ihlamurun faydalarını görebilmek için doğru bir şekilde demlenmesi önemlidir.

Öncelikle su kaynatılmalı, daha sonra ıhlamurun üzerine sıcak su dökülüp üzeri kapalı bir şekilde 5-10 dakika demlenmeye bırakılmalıdır.

Her zaman taze taze demleyip tüketmek gerekir.

Çayı C vitamini açısından daha zengin bir hale getirmek ve aromasını değiştirmek isterseniz içine limon dilimi ekleyip öyle içebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

 

Bir cevap yazın