Iğdır ve Erzurum’un Gökkuşağı Tepeleri

 

Türkiye olağanüstü doğal güzellikleri, doğası, iklimi, tarihi ve kültürü gibi farklı özellikleri ile yıllardır tüm dünyadan turist çekmeye devam ediyor. Turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasındaki yerini her daim koruyor.

Ülkemiz dört mevsim ziyaretçi çeken dünyanın ender rastlanan turizm cennetlerinden biridir.

Birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan yaşadığımız bu kıymetli toprakların coğrafyasında hala keşfedilmemiş güzellikler bulunuyor.

Dünya’nın ilgisinin üzerinden eksik olmadığı ülkemizde, bu ülkenin vatandaşları olarak bizlerin dahi bilmediği, haberimizin olmadığı güzelliklerin arasında yaşıyoruz. Bunlardan biri ise Gökkuşağı Tepeleridir. Benzerlerinin ise Çin ve Peru’da bulunduğu Gökkuşağı Tepelerinden ülkemizde iki farklı ilimizde bulunmaktadır.

Erzurum ve Iğdır illerimizde bulunan Gökkuşağı Tepelerini gelin hep beraber tanıyalım.

Erzurum Gökkuşağı Tepeleri

Erzurum’un Oltu ilçesinde bulunan Gökkuşağı Tepeleri şehir merkezinden yaklaşık 115 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İklim şartları ve milyonlarca yıl devam eden erozyon gibi aşınım etkenleri sonunda son halini alan Gökkuşağı Tepeleri'nin benzeri Çin sınırlarında bulunan Gökkuşağı Dağları'dır.

Çin Gökkuşağı Dağları Fotoğraf: Shutterstock/M.Sheja

Oluşumunun 45 milyon yıl geçmişe sahip olduğu bilinen Gökkuşağı Tepelerinin kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi gibi renkleri görenleri kendine hayran bırakıyor. Tepelerin kırmızı renkleri, kumların içerisinde bulunan, tepelere kırmızı rengini veren ana madde olan demir ve buna benzer minerallerin erozyon ve rüzgâr ile birikmesi sonucu oluşmuştur.

Gökkuşağı Tepelerinde bulunan yeşil ve tonları olan farklı renkler ise içerisinde barındırdığı mineralojik bileşenler sebebiyle tepelere bu renkleri kazandırmıştır.

Erzurum/Oltu Gökkuşağı Tepeleri - Fotoğraf: Saint Esen

Ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunan rengarenk tepeler, görenleri resmen büyülüyor. Çoğumuzun varlığından haberdar olmadığı Gökkuşağı Tepeleri için Atatürk Üniversitesi Oltu Yerbilimleri Fakültesi tarafından turizme kazandırılmak ve bölge turizmine katkı sağlaması amacıyla proje hazırlandı. Yapılacak çalışmalar sayesinde jeoturizmin bir parçası haline getirilmesi planlanıyor.

Erzurum Gökkuşağı Tepeleri -Fotoğraf: insta/cnyt.ks

Son zamanlarda doğa aktivitelerinin daha çok tercih edildiği ve jeoparkların ziyaret çektiği bir dönemdeyiz.

Doğayı koruyan ve doğa eğitimlerinin de yer aldığı jeoturizm sayesinde tüm dünya Erzurum Oltu Gökkuşağı Tepelerini tanıyabilecek ve bu bölge bir jeopark alanına dönüştürülerek bölgenin turizm gelirine katkı sağlayacaktır.

Iğdır Gökkuşağı Tepeleri

Yoğun kış şartlarının hüküm sürdüğü Iğdır ilimiz, dikkat çeken iklimi ile doğa fotoğrafçıları ve doğa sporcularının ilgi odağı olmuş ve doğa tutkunlarının uğrak merkezi haline gelmiştir.

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bulunan Gökkuşağı Tepeleri, ilçenin batısında binlerce dönümlük arazide kırmızı, boz, kahverengi ve sarı gibi farklı tonlarda renklerle ziyaretçilerine görsel şölen yaşatıyor.

Şehrin en büyük doğal zenginlikleri arasında Gökkuşağı Tepeleri yer alıyor. Mikroklima iklimi ve rakımı nedeniyle doğa tutkunlarından ilgi odağı haline gelen Iğdır’da Ani Harabeleri, İshakpaşa Sarayı, Balık Gölü ve Ağrı Dağı Milli Parkını ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler Gökkuşağı Tepelerinin göz kamaştıran renklerini görmek için Tuzluca bölgesine uğramadan şehirden ayrılmıyorlar.

Kahverengi, sarı, boz ve kırmızı renkli ve farklı boyutlardaki tepeler Türkiye’nin Nahçıvan, Ermenistan ve İran sınırı bölgesinde bulunuyor. Şehirdeki bu doğal güzellikler hızla ün kazanmaya devam ediyor.

Daha fazla turist ağırlanması beklenen Gökkuşağı Tepelerinde, Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından bölgeden alınan toprak örnekleri ile bazı çalışmalar yapılmıştır.

Fiziksel ve kimyasal testlerin sonucunda içerisinde magnezyum, kalsiyum gibi yoğun ham maddelerin bulunduğu saptanmıştır. Özellikle toprağa rengini veren demir elementinin yoğun olduğu gözlenmiştir.

Erzurum Gökkuşağı Tepelerinde de olduğu gibi Iğdır Gökkuşağı Tepelerine de rengini veren ana madde demirdir. Toprak üzerinde görülen renk ve ton farklılıklarının nedeni ise demir oranının farklı olması, demir oksit oranı ve götit, magnetit, siderit, hematit, limonit ve pirit gibi demir çeşitlerinin içerisinde bulunmasıdır.

Terra-Rosa toprak cinsinden oluşan farklı boyutlardaki tepeler, yıkanan topraklar olduğu için bu topraklarda bitkilerin tutması oldukça zordur ve bölge bitki örtüsünden mahrumdur. Rengarenk tepeler 20 kilometrelik alanı kaplamaktadır. Bu tepelerin çoğunun tuz madeni olduğu ve Türkiye’nin 200 yıllık tuz ihtiyacının karşılanabileceği, Iğdır Kültür ve Turizm Müdürü Osman Engindeniz tarafından yapılan bir açıklamada duyurulmuştur.

İlk bakıldığında çölü andıran Gökkuşağı Tepeleri, güneşin tam tepede olduğu vakitlerde ziyaretçilerini renk cümbüşü ile selamlıyor.

Özellikle sonbahar aylarında eşsiz güzellikleriyle turistleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Zorlu tırmanışlar bile bölgeyi merak edenlerin bu güzelliğe şahit olmasına engel olamamaktadır.

Bu doğal ve eşsiz güzelliklerin bulunduğu bir ülkede yaşıyoruz. Benzerlerinin Çin ve Peru’da bulunduğu Gökkuşağı Tepeleri, Türkiye’de çok küçük bir kitle tarafından biliniyor. Binlerce turisti ağırlayan Çin’den ve Peru’dan önce ayak bastığımız bu toprakların değerlerine sahip çıkmalı ve doğal güzelliklerini tüm dünya ile tanıştırmalıyız. Günümüzde sosyal medya ve habercilik sayesinde ün kazanmış olsa da bu bölgeler için hak eden turist sayısına ulaşılamamıştır.

1 Yorum

  1. Harika bir yazı olmuş sizin sayenizde Türkiye'de gezilebilecek yeni bir yer daha keşfettim 🙂 Ayrıca şunu eklemek istiyorum, Gökkuşağı Tepelerinden Ankara - Nallıhan'da da var. Ancak henüz daha oluşum aşamasında olduğu için Erzurum ve Iğdır'daki gibi gösterişli değil.

Bir cevap yazın