İçinizdeki gezgini yatıştıracak en iyi 5 yol filmi

Salgından dolayı pek çoğumuz seyahat planları yapamıyoruz.  Daha çok evde vakit geçirmeye çalışıyoruz. Covid-19 tehlikesi henüz geçmiş değil. Bir süre daha bu alışkanlıklarımıza devam edeceğiz gibi görünüyor. Ama canınız sıkılmasın sizler için seyahat açlığınızı bastıracak yol filmleri listesi hazırladık. İşte, mutlaka izlemeniz gereken en iyi 5 yol filmi.  İyi seyirler.

Wild Strawberries / Yaban Çilekleri

 • (1957 ‧ Dram/Yol Filmi ‧ 1 saat 33 dakika)
 • IMDb: 8,5/10 

Yönetmen koltuğunda Ingmar Bergman'in oturduğu Yaban Çilekleri (Wild Srrawberries) 20. Yüzyılın en etkileyici filmleri arasında. Yaban Çilekleri, kendisine verilen bir ödülü almak için Stockholm'den Lund'a doğru yola çıkan emekli doktor Isak Borg'un (78) yolculuğunu anlatıyor. Yaşlandığını iyice hisseden ketum ve soğuk emekli doktor Borg, çıktığı bu yolculuk boyunca geçmişini düşünüyor ve geçen yılların bir analizini yapıyor. Rüyalar, anılar ve yollar arasında naiflikle işlenen Yaban Çilekleri, kaçırılmış gençlik fırsatlarını ve ebeveyn-çocuk ilişkilerini anlatan çok katmanlı bir yol hikayesi konumunda.

Paris, Texas

 • (1984 ‧ Dram/Yol Filmi ‧ 2 saat 30 dakika)
 • IMDb: 8,1/10 

Paris, Texas yol filmleri arasında klasikleşmiş bir yapım. Win Wenders'ın unutulmaz filmleri arasında. Kendini yolculuklara adayan yalnız bir afam Travis'in başından geçenleri anlatıyor. Filmin efsaneleşen müzikleri bu yolculuğa izleyiciyi de çekiyor. Çaresizliği ve umudu işleyen film unutulmaz bir finalle noktalanıyor.

Pierrot Le Fou / Çılgın Pierrot

 • (1965 ‧ Dram/Yol Filmi ‧ 1 saat 55 dakika)
 • IMDb: 7,6/10

Jean Paul Belmando ve yönetmen Jean Luc Godard'ı bir araya getiren Çılgın Pierrot, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi yol filmleri arasında yerini alıyor. Filmin ana karakterlerinden Ferdinand bir gün ani bir karar alır ve ailesini terk eder. Ferdinand, güvenilir bir karaktere sahip olmayan eski sevgilisiyle bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk ikili için aksiyon dolu bir maceraya sebep olur. Ferdinand ve sevgilisi haydutlardan, gangsterlerden kaçar ve sonu ise oldukça kötü biter.

Rain Man / Yağmur Adam

 • (1988 ‧ Dram/Komedi-Yol Filmi ‧ 2 saat 14 dakika)
 • IMDb: 8,4/10

Yağmur Adam filmi Tom Cruise ile Dustin Holman'i bir araya getiriyor. Film bize otizm hastalığı konusunda bir farkındalık sağlıyor. Ancak bu film esasen bir yol filmi. Film, bencil genç bir Amerikalının ölen babasının mirasını, ağabeyine bıraktığını öğrenmesiyle başlıyor. Varlığını bile unuttuğu ve otistik olduğunu öğrendiği ağabeyine hayatının yolculuğunu rüşvet olarak sunarak karşılığında tüm mirası ele geçirmek istemesiyle devam ediyor. Genç, yolun sonunda kendini hiç ummadığı bir noktada buluyor.

Before Sunrise / Gün Doğmadan 

 • (1995 ‧ Romantik/Dram- Yol Filmi ‧ 1 saat 45 dakika)
 • IMDb: 8,2/10

Film sıradan bir tren yolculuğu ile başlar. Avrupa'ya yolculuk yapan Amerikalı Jesse ile Fransız Celine bu sıradan yolculukta tanışırlar. Bu tanışma yolculuğu sıradışı bir hale çevirir. Celine ile Jesse, Viyana'dayken trenden inmeye ve birlikte bir günlüğüne şehirde kalmaya karar verirler. Günün sonunda ise ikili birdaha birbirlerini hiç görmemek üzere kendi yollarına gideceklerdir. Hayata, ilişkilere dair bolca düşünmenizi sağlayacak bu filmin devam filmleri de var.

3 Yorum

 1. Merhaba Zeynep hanım. Sizin on motorsiklet yazınızı okudum ve giriş kısmı ve anlatım şeklinize hayran oldum. Sonra diğer yazılarınızı da aynı güzelliği hissederek okudum. Çevremdeki insanlara arkadaşlarıma sizin yazılarınızı tavsiye ettim. O günden sonra sıkı takipçinizdik. Ancak uzun zamandır yeni paylaşımlarınız yok. Mümkünse bunun sebebini merak ediyorum. Baska bir yerde mi yazıyorsunuz. Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Teşekkür ederim Mehmet Akif bey beğeniniz ve ince düşünceniz için. Sitede bir çok yazarın güzel yazıları var. Onlarıda okumanızı tavsiye ederim.

 2. Zeynep hanım cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim onure oldum. Ben ve bir çok arkadaşım sizin tekrar yazılarınızı görmek ve okumak istiyoruz. Lütfen bizi yazılarınızdan mahrum bırakmayın. Esen kalın.

Bir cevap yazın