Hz. Safiyye Binti Abdulmuttalip

Hz. Safiyye kimdir?

Hz.Safiyye, Peygamber Efendimizin halasıdır.

Peygamber Efendimizin Havarisi Kimdir?

Hz. Safiyye, kardeşi Ebu Leheb'in yeğenine hakaret ve eziyet ettiğini duymuş, akrabalık bağlarını kullanarak onun Peygamber Efendimize yardım etmesini ve Müslüman olmasını istemiştir. Ne var ki, Ebu Leheb'te kin ve nefretten başka bir şey göremeyince, o gün karar verip oğlu Zübeyr bin Avvam'ı Peygamber Efendimiz'in fedaisi olacak şekilde yetiştirmiştir.


Peygamberimizin: "Her peygamberin havarisi, yardımcısı vardır benim de havarim Zübeyir'dır." İltifatına mazhar olan bu genç, Hz Safiyye'nin gözbebeğidir.

Hz. Safiyye, Medine'ye hicrette yeğeninin yanında yer almıştır. Müşrik bir erkeği öldüren ilk Müslüman hanımdır. Uhut Savaşı'nda kadın, çocuk ve yaşlıların toplanıp muhafaza edildiği yeri tespit edip savunmasız insanları öldürmek isteyen Yahudiyi bir sırıkla öldürmüş, büyük bir tehlikenin başlamadan önüne geçmiştir. Resulü Ekrem'in irtihali üzerine:" Ey Allah'ın Resulü! Sen bizim ümit kaynağımızdın, sen bize iyilik yapan dın, cefa eden olmadın. Sen hep esirgeyen, yol gösteren ve öğreten olmuştun! "diyerek hislerini dile getirmiştir.

 


Bir cevap yazın