Hz. Hüseyin'nin Süt Annesi: Ümmü Fadıl

Kocasından çok önce, Hz.Hatice validemizden hemen sonra, Mekke'de İslamı ilk kabul eden hanımlardan biri de Hz. Abbas'ın zevcesi, Peygamber Efendimizin baldızı Ümmü Fadıl'dır... Bu cesur hanımın, İslam'ın ilk günlerinde gösterdiği kahramanlık dillere destandır.

Mısırlı Ebu Rafi isimli kölesi Müslüman olmuştur. Bedir Savaşı'ndan Müslümanların galip çıktığı haberi Mekke'ye ulaşınca, Ebu Lehep ile Ebu Süfyan'ın konuşmalarına şahit olan Ebu Rafi:

"Beyaz atlı, beyaz sarıklı hiç tanımadığımız adamlar bize saldırdı." Kelimelerini işitir işitmez kendisini tutamayıp sevinçten:" Vallahi onlar meleklerdir! " cevabını vermişti.

Onun imanını farkedip, Bedir'in hıncını ondan çıkarmak isteyen Ebu lehep onu dövüp eziyet ederek, diğer müşrikleri de bu linç girişimine çağırınca hadiseyi takip eden Ümmü Fadıl, tek başına eline çadır direğini alarak Ebu Leheb'in üzerine yürümüştür.

Kimsesizliği onu güçsüz mü gördün?! diyerek sırıkla Ebu Leheb'in kafasını yarmış, bayılan koca kafir ile, arkadaşları yerden kaldırmış, bu utançla bir daha ayakalkamamıştır. Mübarek hanım, tek başına erkeklerin içine yiğitçe girerek, İslam kardeşini müşriklerin eline bırakmamıştır.

Sıla-i Rahmi asla ihmal etmeyen Peygamber Efendimiz, boş kaldı her fırsatta kısa süreli de olsa akrabalarını ziyaret etmiş, onlarla sohbet ederek, kalplerine huzur vermiştir. En çok ziyaret ettiği akrabalarından biri de amcası ve yengesidir. Gördüğü rüyayı kendisine korkarak anlatan ünlü kadının rüyasını, Peygamber Efendimiz hayra yormuş:

"Benim vücudumdan kesilip senin evine konan parça, Fatıma'nın dünyaya gelecek oğludur. Sen onu oğlun Kusem ile beraber emzireceksin, rüyan çok hayırlıdır!"...diyerek onu teselli etmiştir.
Gerçekten Hz. Hüseyin'in süt annesi olmuş, onun terbiyesi ile ilgilenmiş. Annesi vefat ettikten sonra da Hz. Hüseyin'i hiç bırakmamış, büyütüp güzel yetişmesi için gayret etmiştir.

Dedesinin kucağına işeyen minik Hüseyin'i üzülüp sertçe Efendimizin kucağından alınca buna dayanamayan rahmet Peygamberi: "Allah iyiliğini versin. Sen onu ağlatmakla beni üzdün!" buyurarak hakaret etmeden, gönlünü incitmeden yengesine çocuklara daha yumuşak davranmasını öğretmiştir.

O mübarek kadında yaptığı bu yanlış davranışı ve peşinden gelen bu kıymetli eğitimi, müminlerden saklamamış, bizlere bu hadisle çocuk eğitiminde rehber olmuştur.

Bu hanımın evlatları, İslam alemine en çok hizmet eden sahabeler olmuşlardır. Oğlu Abdullah Bin Abbas, ashabın tefsir ve fıkıhta en büyük alimlerinden biri olmuş. Kusem ise Orta Asya topraklarına İslam'ı yaymak için yapılan bir seferde şehit düşmüştür.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın