Hz. Ali'nin Ablası: Ümmü Hani

Ümmü Hani,  Hz Ali'nin ablasıdır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in çok değer verdiği bu hanım sahabe, kocası müşrik olduğu için Mekke'nin fethine kadar müslüman olamamış ve Medine'ye hicret şerefine nail olamamıştır. Lakin akrabalık haklarına riayet ederek Peygamber Efendimiz'i müşriklere karşı daima korumuştur. Bu hususta babası Ebu Talip gibi davranmıştır.

Taif dönüşü birçok güçlüklerle karşılaşan ve bir süre sığınacak yer arayan Peygamber Efendimiz, Ebu Talip Mahallesi'nde oturan Ümmü Hani'nin evine gelir ve Ümmü Hani de, amca oğlunu hemen misafir eder.

Onun çok yorgun olduğunu farkedip istirahat etmesi için gerekli ortamı ayarlar. Müşriklerin Peygamber Efendimiz'e kötülük yapmak istediklerini bildiği için de kendisi babasının kılıcını kuşanıp sabaha kadar evin etrafında nöbet tutarak Efendimizi korur.

Ümmü Hani, Miraç hadisesinin nasıl gerçekleştiğini, o gece olup biteni bizlere rivayet ederek hadiseyi bir başka gözle aydınlatmıştır. Devamlı müşriklerin safında savaşan, azılı müşrik kocası Hübeyre, Mekke'nin Fethi günü ailesini bırakarak kaçıp gider. Ümmü Hani, Mekke'nin Fethi günü Müslüman olur.

Çok ferasetli bir hanım olan Ümmü Hani, bir gün nafile oruca niyet etmişken, Peygam Efendimiz kendisini ziyarete gelince bal şerbeti ikram etmiştir. Efendimiz artanını kendisine uzatınca hemen içmiş, bunun kendisi için büyük bir ikram, şifa, feyiz ve bereket olduğunu bilerek bu fırsatı kaçırmamıştır.

Bir cevap yazın