Hurma ve Hurma Poleninin Faydaları Nelerdir? Nahle Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda www.acikve.net olarak sizler için hurma hakkında A'dan Z'ye her şey'i aktarmaya çalıştık. Keyifli okumalar...

Hurma

Hurma ağacı mucizesi; Asya'nın güneybatısından Pakistan ve Hindistan'a kadar uzanan kesimlerde, Afrika'nın kuzeyinde ve Kanarya Adaları'nda yetişen Hurma Ağacı, çok eski zamanlardan beri insanlar bilinen, her geçen gün farklı faydaları keşfedilen ve tarımı yapılan bir bitkidir. Hurma Ağacı'nın meyveleri doyurucu ve susamayı geciktirici etkisi nedeniyle çölde yaşayanlar için en önemli besin kaynaklarından biridir. Doğudan alınarak, 18-19 yy. arasında, İspanyollu din misyonerleri tarafından Batı'ya götürülmüştür.

Hurma Ağacı 23 metre yüksekliğe kadar uzayabilir. Tepesinden çıkan yaklaşık 5 metre uzunluğundaki parlak ve tüylü yapraklar gösterişli bir taç oluşturur. Bu durum onun çevresine adeta, "buraların kralı yahut kraliçesi benim." havası vermesine sebep olur.

Erkek ve dişi çiçekler ayrı bitkilerde bulunur. Bu çiçeklerin oluşturduğu büyük salkımlar yaprakların koltuğundan çıkar.

İçerisinde yalnızca tek bir sert çekirdek yani tohum içeren, genellikle yumurta biçimindeki meyvelerinin büyüklüğü ve içeriği yetiştirilme şartlarına ve doğa koşullarına göre değişir. Ağırlığı 8 kg'ye ulaşan bir salkımda ise binden çok hurma meyvesi bulunabilir. Bu çöl hayatı için bulunmaz bir nimet ve Allah'ın insanlara rahmetidir. Erkek hurma ağacı meyve vermez. Hurma ağacının meyvesini dişi hurma vermektedir... Hurma ağacı fiziki yapısı itibariyle tıpkı insan gibidir. Hurmanın yapısıda âdeta insanın iç organlarına benzemektedir.

Hurma Ağacı Özelliği

Hurma ağacının kullanım alanları: Hurma ağacının geniş bir kullanım alanı vardır. Gövdesi kereste olarak, yaprakları ise sepet ve çeşitli örgü eşyaların yapımında kullanılır. Hurma ağacı lifi ip yapımında kullanılır. Ayrıca, hurma meyvesi mayalandırılarak alkol, sirke ve sert içkiler hazırlanılabilir. Hurma ağacı mucizesi bunlarla da sınırlı değil. Tüm bunların yanında ayrıca bitkiden özütlenen özsu -ki buna hurma ağacı özü denir; mayalandırılarak ya da taze haliyle içecek olarak tüketilir. Kesilen hurma ağaçlarının yumuşak tepe tomurcukları da salata olarak yemeklerle birlikte tüketilir.

Hurma Üretimi Olan Ülkeler Hangileridir?

Dünyada hurma üretimi ve ihracatı yapan ülkeler arasında ilk sıralarda Mısır, İran, Suudi Arabistan ve Irak yer alır.

  • Suudi Arabistan'da kaç çeşit hurma yetiştirilir?
  • Cevap: Suudi Arabistanda 100 çeşit hurma yetiştirilmektedir.
  • Hurma'nın hasat zamanı ne zamandır?
  • Cevap: Hurma hasat zamanı Ağustos ayında yapılır.
  • Hindistan'da ticari bir ürün olarak pazarlanan hurma şekeri, hurmaya yakın bir tür olan Phoenix Sylvestris'in özsuyundan yapılır.

Nahle Hurma Ağacı 

Hurma ağacı ve Hz.Adem'in Yaradılış Hikâyesi; Rivayetlere göre Allah'u TeâlaHz. Adem'i yaratacağı vakitte meleklere Hz. Adem'in toprağını bir eleğe koymalarını emreder. O toprak elendikten sonra saf ve ince olan kısmından Hz. Adem'i yaratır. Elekten geriye kalan diğer kısım topraktan ise hurma ağacını yaratmıştır. Nahle ne demektir?  Nahle "elekte kalan" anlamını karşılar. Hz.Adem'in toprağından geriye kalan manasındadır. Bu nedenle hurma ağacının diğer bir adı da nahle olarak bilinir.

Yukarıdaki rivayetin kaynağı ise İmmam-ı Rabbani Hazretlerinin Mektubatıdır;

"Bu ağacın yaratılışında topluluk ve adâlet vardır. İnsanın yaratılışı da böyledir. Bunun içindir ki, Peygamber Efendimiz (asm) nahle ağacına âdemoğullarının halasıdır, derdi: 

"Halanız olan nahleye saygı gösteriniz. Çünkü bu ağaç, Âdem aleyhisselâmın çamurundan kalan artıktan yaratılmıştır." buyurdu.

Görülüyor ki nahle, Âdem aleyhisselâmın çamurundan yaratılmıştır. Nahleye bereket buyurması, bunda her şeyin bulunduğu için olsa gerektir. Bunun için, nahlenin meyvesi olan hurma yiyince, insanın parçası, dokusu olur. Böylece hurmada bulunan her şey, insana da aktarılmış olur."

(İmâm-ı Rabbânî, Mektubat, 162. Mektup)

Not: Hurma ağacı fiziki yapısı itibariyle tıpkı insan gibidir, demiştik. Bu nedenle rivayeti doğrulamak açısından rivayet ile bir bağ kurulabilir. Çünkü rivayete göre hurma, insandan arta kalandan yani nahleden yaratılmıştır. Bu nedenle insan ile benzerliği normaldir.

Hurma Ağaçları ile İnsanların Benzerlikleri Nelerdir?

  • Hurma'nın da insanlar gibi kalbi vardır. Hurmanın "gummar" adlı bölgesi insanın kalbiyle özdeşleştirilir. Hurma ağacı gummar bölgesine darbe alırsa ölür.
  • Hurma ağacının bir diğer hayati noktası insanlar gibi başıdır. Başı kesilirse ölür.
  • Dişi ve erkek olmak üzere iki cinsiyete ayrılır ve ortalama ömrü tıpkı insanlar gibi 60-70 yıldır.
  • Anne ağaçtan uzak bir yere ekilen tohum yeşermez. Bu da insanlardaki anne-evlat ilişkisine benzer.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

• Hurma içerdiği vitaminler sayesinde her yaştaki insanın sağlıkla belli miktarda tüketebileceği bir besin ve şifa kaynağıdır.

• Hurma berekettir.

• Vücuda enerji verir. Zinde tutar.

• Hurma doğum yapmayı kolaylaştırır. Hz. Meryem'de Hz. İsa peygamberimizin doğumu öncesinde hurma yemiştir.

Hurma anne sütünü arttırır; lohusalıkta anne ve bebeğin beslenmesine oldukça katkı sağlar.

• İçerdiği vitaminler sayesinde hurma kanserleri önleyici etkisi bulunur.

• Hurma kansızlığa iyi gelen besinler arasındadır.

• Hurma kalp ve damar sağlığına iyi gelen besinler arasındadır.

• Vücuttaki kan şekerini düzenler.

• Beyni koruyucu hafızayı güçlendirici etkisi vardır.

• Hurma kabızlığa iyi gelir.

• Göz sağlığına iyi gelir.

• Kilo almaya faydalı bir besindir.

• Güçlü bir antoksidan kaynağıdır.

• Kemik sağlığına çok iyi gelen kalsiyum açısından da oldukça zengin içerikli bir besindir.

• Protein içeriği sayesinde, tok tutucu özelliği vardır.

• İçerdigi birçok vitamin sayesinde cilde fayda sağlayan besinler listesinde yerini alır.

• Sindirim sistemine en iyi gelen besinler arasındadır.

• Protein ve karbonhidrat vitaminlerini içinde barındıran bir meyvedir.

Şeker hastaları hurma yiyebilir mi? Evet. Hurma şekere iyi gelir. Şeker hastaları hurmayı, günlük 7 taneyi geçmemek koşuluyla tüketebilirler.

• Tansiyon hastaları da hurmayı rahatlıkla tüketebilirler.

  • Not: Hurmanın faydaları, saymakla bitmez. Her insan gönül rahatlığıyla hurma tüketebilir. Ama tek sayılarda ve ölçüsünde yemek koşuluyla...

Hurma nasıl yenmelidir? Hurmayı tek tek sayılarda sayarak yemek gerekir. Yani hurma 1, 3, 5, 7 gibi tek sayılar yenilerek tüketildiğinde vücuda şifa verir. Yarar sağlar. Çift olarak yenildiğinde sağlık açısından faydası yoktur, zararı vardır, bu nedenle vücuda olumsuz sonuçlara sebep olur.

Konuyla ilgili bir rivayetlerden biri şöyledir:

Hz. Enes (radıyallâhu anh) aktarıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), Ramazan bayramında, sayıca tek olan birkaç hurma yemedikçe namaza gitmezdi." 

(Buhârî, Îdeyn 4; Tirmizî, Salât 390, (543))

Hurmanın tek kılınmasının Allah'ın birliğine işaret içindir. Resûlullah (asv) "tek" ile  teberrük için imkân olan her şeyi tek yapardı:

Nitekim:

"Allah tektir teki sever." (Buhârî, Daavât 68)

Amerikalı bilim adamlarının hurmanın tek sayılar ile yenilmesi hakkında yaptıkları araştırmalar şu sonucu vermiştir:

Hurmayı tek sayılar 1-3-5 üzerinden yenmesi şekeri karbonhidrata çevirip ve vücuda enerji veriyor. Hurma çift olarak yenildiğinde ise 2-4-6 şeker potasyuma dönüşürek böbrekleri olumsuz etkiliyor.

Kur'an-ı Kerim'in Rahman sûresinin 68. ayetinde hurma ile ilgili Rabbimiz şöyle buyurmuştur:

"Bunlarda bir meyve, bir başka hurma, bir başka nar vardır."

Hurma cennet meyvelerindendir.

Peygamber (s.a.v) Efendimiz buyurmuşlardır ki;

"Hurmayı ya bir tane ya üç ya da beş tane yiyin."

"Allah tektir. Teki sever."

Acve Hurması

Acve hurması, Peygamber Efendimiz s.a.v'in bizzat kendi elleriyle diktiği medine civarında yetişen hurmadır.

Acve hurmasının çekirdeğinde ve üstünde Allah ya da la ilahe illallah yazısı görülür. Aynı zamanda peygamber efendimizin mucizesini kanıtladığı ve duasını almış olduğu bereketli ve şifalı bir hurma çeşididir.

Acve Hurması ve Peygamber Efendimizin Mucizesi;

Yahudiler, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'e, bize Hz. İsa a.s gibi peygamber olduğunu kanıtlayan bir mucize göster, dediler. Peygamber efendimiz de bir yanmış hurma dalı aldı ve onu dua ederek mübarek elleriyle dikti... ve o yıl o diktiği hurma ağacı meyve verdi. Bir hurma ağacının  normal şartlarda bir yılda meyve vermesi mümkün değil. Bu acve hurması peygamberimizin mucizesini gösteren bir hurma olmuştur.

İmam-ı Bezzaz şöyle anlatır: Bir gün huzuru saadete bir kimse gelir, elinde yanmış bir hurma dalını gösterip; Ya Muhammed (s.a.v) bu hurma dalını dik, şayet hurma yeşerirse biz de senin Peygamberliğin tasdik ederiz, dediler. Rasulullah s.a.v yanmış  hurma dalını yere dikti. O hurma dalından mucize olarak hurma hasıl oldu, meyve verdi. İşte bu mucize hurma Acve hurmasıdır. Diğer adıyla peygamber hurmasıdır. Acve Hurması yapılan bilimsel araştırmalarda mineral ve vitamin bakımından hiçbir meyve yokki acve hurmasının yerini tutsun demişlerdir...

Sa'd bin Ebu Vakkas rivayet edildiğine göre;

Resulullah s.a.v efendimiz buyurdu ki;

"Kim sabah aç karnına yedi tane acve hurması yerse o gün ona ne sihir ne de zehir tesir eder.

"Ebu Hüreyre'den rivayet edildiğine göre;

"Acve denen hurma cennettendir ve zehire karşı şifadır."

(Tirmizî, tıb 22)

Hurma Poleni Hurma ağacı dişi ve erkek olmak üzere iki cinse ayrılır. Hurma Ağacının döllenmesi için polenler kullanılmaktadır.

Erkek hurma ağacı yalnızca polen adında bir madde vermektedir. Hurma ağacı meyve verebilmesi için döllenmesi gerekir. Bu nedenle, insan eliyle,  erkek hurma ağacından alınan polenler dişi hurma ağacına dökülür. Yani severek tükettiğimiz hurma, dişi hurma ağacının meyvesidir. Ocak ayında erkek hurma ağacının üstüne çıkılarak orada bulunan polen alınır. Şubat ayında ise hazırlanan polenler dişi hurma ağacına çıkılarak üstünde çiçek açan tepesindeki yere dökülerek bağlanır. Bu şekilde döllenme gerçekleşmiş olur.

Hurma Poleni Hakkında Bilimsel Araştırma

ABD yapılan araştırma sonucunda hurma poleninin erkekdeki sperm sayısının çoğaldığını kanıtlanmıştır. Hurma poleni kısırlık tedavisi için önerilir. Hurma Poleni erkekteki sperm kalite parametrelerini geliştirerek kısırlık tedavisinde etkin rol oynayan bir besindir.

Hurma poleni ne işe yarar, hurma poleni ile hamile kalanlar vardır. Sebep vesile tabi ki Allah'tır. Hurma poleni gebelik için genellikle "hurma poleni ve bal karışımı"  ile kullanılır.

Hurma poleni nasıl kullanılır? Hurma poleni ile bal karışımı nasıl yapılır?

Hurma poleni ile bal karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Bu karışım sabah-akşam aç karnına yenilir.

Hurma poleni kısırlığa faydalıdır. Bunun yanı sıra hurma poleninin faydalarından biri de hücre yenileme özelliği vardır.

Hurma poleni birçok rahatsızlık ve hastalıklara sağlığa oldukça yarar sağlayan bir besindir.

Sağlıcakla Kalın...

Yararlanılan Kaynak : Ana Britaninca

1 Yorum

Bir cevap yazın