Hünnap Nedir? Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Hünnap nedir? Hünnap, içerisinde elmadan 100, limondan 20 kat daha fazla C vitamini bulunduran adı pek duyulmayan ilginç bir meyvedir. İçinde, çeşitli mineraller; kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko bulunur…Hünnap nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir. Bu nedenle doğal grip ilacı olarak da bilinir. Hünnap tatlı bir meyve olduğu için şeker hastalarının tercih ettiği meyveler arasındadır. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlığı çeken hastalar için de Hünnap meyvesi önerilir. Kolesterolü düşüren hünap,  yaş ve kuru olarak iki farklı şekilde tüketilir; küçük iğde biçiminde ve ceviz büyüklüğünde iki çeşidi bulunur.

Hünnap, ilk başlarda yeşil renge sahiptir. Zamanla olgunlaşmaya başladıkça kırmızı ve siyah-mor renge döner. Hünnap ağacı dikenli olması sebebiyle tarlaların etrafına çit bitkisi olarak da dikilir; ancak hünnap’ın faydaları anlaşıldıktan sonra çit bitkisi olmaktan çıkıp tarlara ve özel bahçelere terfi etmiştir.

Meyvelerinin hepsi birden ve aynı zamanda olgunlaşmadığı için hasat parça parça bölüm  bölüm yapılır. Çok sert dikenlerinden dolayı toplanması zor olan hünnapın 2 yaşındaki ağaçları, 20-25 kg. arası meyve verir.

Anavatanı Suriye’dir. Hünnap, Türkiye’de halk arasında “innabi”, “ünnap” ya da “çiğde” olarak bilinir. Oldukça tatlı ve lezzetli olan Hünnap meyvesinin faydaları ise saymakla bitmez… Biz yine de üşengeçlik yapmayıp bir kaçını sayalım 🙂

Hünnap Faydaları;

  • Düşük kalorili oluşu nedeniyle kilo verme konusunda etkilidir. Çünkü düşük kalorili olmasına rağmen verdiği enerji yüksektir. Bu nedenle spor yapanlar için vazgeçilmez bir meyve olduğu kadar spor ürünleri satan firmalar için de vazgeçilmez bir üründür.
  • İçerisinde bir çok minarel barındırdığından bahsetmiştik. Özellikle hünnap içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemikleri güçlendirir. Ayrıca yine içerdiği minerallerden potasyum sayesinde ise kalp ve damar hastalıklarını önler.
  • Hazımsızlık yani sindirim güçlüğü gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle cilde iyi gelen meyveler listesinde yerini alır.
  • Karaciğer rahatsızlıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.
  • İçerdiği bol miktarda C Vitamini sayesinde piyasada doğal grip ilacı olarak bilinir.
  • İçerdiği minerallerden olan fosfor sayesinde diş ve diş eti sağlığı için hünnap meyvesi önerilir.
  • Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser.
  • Hacamat etkisi gösterir, kanı temiz tutar.www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın