HORLAMA

 

Genç yaşlarda ortaya çıkan horlama, yüksek tansiyonu, kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizini de beraberinde getirir . Horlama burun, rahatsızlığı nedeniyle oluşuyorsa, yapılacak cerrahi müdahale iyi bir netice verebilir.

Horlamayı da bir hastalık sinyali sayabiliriz. Çünkü, horlama uyku sırasında solunumun kısa süreli kesilmesi ile oluşan bir rahatsızlık durumudur. Solunumun kısa aralıklarla kesilmesinin vücutda birçok olumsuz etkisi vardır. Horlama esnasında bir yandan kandaki oksijen miktarı azalırken öte yandan akciğer basıncı artar ve kalp ritimlerinde değişimler baş gösterir. Bu arada uyku düzeni bozulur ve giderek uykudan uyanmalar ortaya çıkar. Baş ağrıları, zayıflık ve uykusuzluk belirtileri de rahatsızlık haline gelen horlamanın sonuçları olabilir.

 

Horlama bir rahatsızlığın göstergesi olmasına karşın sonuç olarak kişiyi ve çevresini rahatsız eden bir durum oluşturur. Horlayan kişi ağzından hava soluduğu için havayı süzmeden alarak boğazda rahatsızlık oluşmasına da neden olur. Bebeklerde de horlama görülebilir. Bu, bebeğin damağını kullanmasını henüz öğlenememesinin sonucudur.

Özellikle genç yaşlarda ortaya çıkan horrlama, yüksek tansiyon ve kalp krizini beraberinde getirir. Horlamaya karşı değişik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Horlama şişmanlık nedeniyle oluşuyorsa zayıflama bir tedavi yoludur. Horlama burun rahatsızlığı nedeniyle oluyorsa cerrahi müdahale iyi bir netice verebilir.
Son çareyse ;hava kompresör türünden oluşan plastik bir maskenin uyku süresince buruna örtülmesi dir.

Horlama, uyku sırasında solunumun kısa süreli kesilmesi ile oluşan bir rahatsızlık durumudur.

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c

Bir cevap yazın