HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

 

 

Hindistan cevizi yağı son dönemde adından sıkça söz ettiren bir yağ oldu ki, artık çoğu evde özerkliğini ilan etti desek abartmış olmayız sanıyorum. Hindistan cevizi yağından önce adını duyuran Tabii bu egzotik meyvenin kendidi oldu. Palmiye familyasından gelen bu egzotik yiyecek, rendelenerek önce tatlılarla bize de sonra Kozmetik sektörü başta olmak üzere birçok alanda Kokusu ile sevenlerini mest etti. Hindistan cevizinin gölgesinde kalan Hindistan cevizi yağı, son dönemde uzun bir atlayış yaparak hak ettiği değeri buldu ve Trend besinler arasında yerini aldı. Hindistan cevizi yağının bu denli zirveye oynaması boşa değil Elbette. Çünkü: cilt ve saç bakımından, mideye mideden, ağız hijyenine yüzlerce faydası bulunuyor. Bunlara ek olarak metabolizmayı hızlandırıyor. Hastalıklardan koruyor. Peki bu "süper Besin" nedir önce de bir bakalım.
MCFA'LAR mükemmel bir enerji kaynağı sağlıyor.
Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri (MCFA'LAR) adı verilen sağlıklı yağlardan Oluşuyor. Bu yağlar şunları içeriyor :kaprilik asit, Laurik asit ve kaprik asit.

 

Hindistan cevizi yağlarının yaklaşık %62'si bu üç sağlıklı yağ asidinin oluşur ve Hindistan cevizi yağının %91'i sağlıklı Doymuş yağlar içeriyor.
Kullandığımız yağlarını çoğunun sindirimi daha uzun sürüyor, ancak Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan MCFA'lar mükemmel bir enerji kaynağı sağlıyor. Bilindiği üzere MCFA'ların; sindirimi kolay, yağ olarak kolayca depolanmaz ve karaciğer tarafından işlenir, yani yağ olarak depolanmak yerine enerjiye dönüştürürler.
Öncelikle Hindistan cevizi yağına "mucize ilaç" yaklaşımından kaçınmak gerektiğinin altını çizelim.
Şimdi yazıya başlamadan önce bir kahve yapalım ve içine bir çay kaşığı Hindistan cevizi yatalım Neden mi yazının devamında saklı....

 

 

Alzheimer Hastalığına Alternatif Tedavi

Karaciğer tarafından MCFA'LAR ın sindirilmesi, beyin tarafından enerji için kolayca erişilebilen ketonların oluşturur. Ketonlar, glikozu enerjiye dönüştürmek için insüline ihtiyaç duymadan beynin enerjisini sağlıyor.
Son yıllardaki araştırmalar beyinin Aslında glikoz ve güç beyin hücrelerini işlemek için kendi insülini yarattığını gösteriyor.Bir Alzheimer hastasının beyni, kendi insülini oluşturma kabul etsin kaybettiğinde, Hindistan cevizi yağından gelen ketonlar, beyin fonksiyonlarının onarılmasını yardımcı olmak için alternatif bir enerji kaynağı oluşturuyor.

Bakteriler ile mücadele edin
Hindistan cevizi yağı, mantar bakterisi miktarını azalttığı bakterilerle mücadele ettiği ve virüsler için düşmanca bir çevre oluşturduğu bilinen laurik asit içeriyor. bu noktada Hindistan cevizi yağını pişiklere, yaralara, Güneş yanıklarına iyi geliyor.

 

"Oil pulling" yapın.
"Oil pulling" Hindistan cevizi yağını ağızda günde yaklaşık 20 dakika 20 dakika kadar çiğneyerek yapılan antik bir ayurveda tekniğidir.Yağ, tükürük bezlerine toplanan toksinleri Emer ve kıvamlı beyaz bir şekilde dönüştürür. Birçok başka şeyin yanı sıra Oil pulling'in vücutta Detoks etkisi yarattığını, dişleri beyazlattığını, uykusuzluğa önlediğini, eklem yangılarına ve migren ağrılarını azalttığını inanılmaktadır.
Makyajınızı temizleyin
Pamuğun üzerine biraz Hindistan cevizi yağı sürün ve makyajınızı kolaylıkla silin. Suya dayanıklı maskara ve Kırmızı ruju da bile işe Yarıyor.Makyajınızı sildikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
Cildinizi nemlendirin
Hindistan cevizi yağını yüzünüz ve vücudunuz için maske olarak kullanın. Az miktarda yağ ile cildinize masaj yapın. Özellikle dizler, dirsekle,  ellerinizin arka kısımları ve ense gibi ihtiyaç duyulan bölgelere odaklanıp Yıkanmadan önce en az 10 dakika bekleyin.

Cildinize peeling yapın

Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile bir yemek kaşığı esmer şekeri karıştırın ve cildinizi iyice oluşturun. Cildiniz aynı anda hem pul pul dökülüp hem de nemlendirerek daha pürüzsüz bir hale gelecek. Ayrıca karışıöa biraz da tuz ekleyerek ayaklarınız için Ekstra nem elde edebilirsiniz.

Saç bakımında kullanın

Kepekli veya kuru saçlarınız varsa Hindistan cevizi yağının bu koşulların iyileştirilmesine yardımcı olan yağ asitleri bulunuyor. Saçlarınıza Hindistan cevizi yağı maskesi yapıp 2 saat bekletebilirsiniz. Ayrıca kepekten kurtulmak için bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını, 10 Damla Biberiye yağı ile karıştırılarak saç derinize 3 dakika boyunca masaj yapıp 30 dakika yıkayabilirsiniz.
Hindistan cevizi yağı ile zayıflayın
Kahvenizi sütlü veya Sademi içersiniz artık fikriniz değişebilir,Çünkü kahveye yağ eklerseniz önemli faydalar sağlıyor! Hindistan cevizi yağını kilo vermekten kabızlık gidermeye metabolizma ve yağ yakımını hızlandırma ya kadar yararları var. Amerika'da yapılan bir araştırmada günde 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ilaveler kahvenin yağ yakımını %10 oranında arttırdı ve her gün 200 kalori daha fazla yakmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın