Hindistan Çay Kültürü

İngilizler 1835'te çay yetiştirmeye başladılar. O zamandan beri, çay Hindistan kültürü ve ekonomisinin ayrılmaz bir parçası oldu, yerel adetler ve gelenekler ise sevilen Hint çayı etrafında şekillendi.

ÇAYI İŞLEME 

Çay 18.yüzyılda İngiltere'de popüler bir içecek haline gelmişti. İngilizlerin artan taleplerini karşılamak ve Çin'in çay üzerindeki tekelini kırmak için, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi Çin'den çay tohumu ve kalifiye işçi kaçakçılığı yaparak Hindistan'ın kuzey kesimlerinde çay bahçeleri kurdu.


19yüzyılın ortalarına gelindiğinde Darjeeling ve Assam'daki yeni yetiştirilen çay bitkisinin hasadı yapılmaya başlandı ve Hindistan İngiltere'ye ve diğer İngiliz kolonilerine çay sağlamaya başladı.

CHAİ

Hindistan'da çay yetiştirilmeye başlanması 1850'lerde olurken, çayı süt ve şekerle alma âdeti 19.yüzyılın ikinci yarısında İngiliz tarla sahipleri kitlelerle tanıştırdığı zaman popüler oldu. Manda sütünün zengin kremsiliği Hindistan'da geleneksel olarak çay yapmak için kullanılır, özellikle Assam olmak üzere Hint çaylarının sertliğini tamamlar. Her ne kadar manda sütündeki yüksek tereyağı içeriği tercih edilse de, herhangi bir mandıra sütü de kullanılabilir. "Masala" ya da aromatik baharatlar Hindistan mutfağının her zaman önemli bir bilişeni olmuştur. Masala ile yapılan sıcak içecekler geleneksel olarak tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. 19.yüzyılın sonlarında sütlü, tatlı çayın bu baharatlarla birleşmesi sonucu bugün Masala Chai olarak bildiğimiz zengin aromalı, baharatlı içecek ortaya çıktı.

KULLARHS

Çay satıcıları Masala Chai'yi sıfırdan kendi baharat karışımları, düşük kaliteli siyah çayları, süt ve şekerle yaptılar. Bu çay genelde yukarıdan dökülür ve genellikle "kullarhs" olarak bilinen küçük, hafifçe pişirilmiş kil kupalarda servis edilir. Hijyenik ve çevre dostu olan kullarhs parçalanabilir kilden yapılır ve çay tüketildikten sonra yol kenarına atılır.

ÇAY MOLASI

Hindistan sokaklarını işgal eden çay tezgâlarının sayısı çayın ne kadar popüler olduğunun açık bir göstergesidir. Halkın her kesimden insanlar günün her saati bu tezgâhlardan çaylarını alabilirler.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın