Hıçkırık Tutunca Yapılması Gereken 6 Şey

Hıçkırık nedir? Hıçkırık nasıl oluşur? Hıçkırığı durdurmak için ne yapmalı?

Hıçkırık gırtlakta ses tellerinin arasındaki glottisi yarığının kısmen kapandığı sırada diyaframın birden kasılması sonucu akciğerlere hızla hava dolması ile ortaya çıkar. Bu daralmış aralıktan geçen hava tipik hıçkırık sesini verir. Biliyoruz böyle anlatınca biraz korkunç oldu; ancak hıçkırık kimi insanlar için gerçekten de bir kâbusa dönüşebiliyor. Mesela; En uzun süreli hıçkırık nöbeti, rekor olarak görülen,  Amerikalı Charles Osborne’a aittir. 1922 yılında başlayan hıçkırığı hiç durmaksızın 1990’a kadar devam etti. Yani 68 yıl boyunca sürdü... Peki hıçkırık neden oluşur ve uzun süreli hıçkırık nöbetlerinde ne yapılmalıdır? 

Gülmek, gazlı içecekler, aşırı alkol tüketmek, hızlı yemek yemek ve bazı ilaçlar hıçkırığa neden olabilir.  Uzun süreli hıçkırık nöbetlerinde ise bu duruma yol açan etkeni belirleyip bir tedavi biçimi saptanmalıdır. Bunun içinde mutlaka bir doktora görünülmelidir. Ama bu arada hıçkırık rahatsızlığını yatıştırmak için şu 6 yönteme başvurulabilir:

1-) Soluğu tutmak

2-) Hapşırmayı sağlamak

3-) Küçük yudumlarla sıvı almak, limon ya da buz ısırarak vagus siniri uyarmak

4-) Gözyuvarlarına uzun süreli basınç uygulamak ya da kulakları tıkamak

5-) Diyafram sinirine basınç uygulamak: Hastanın ense altına bir yastık konur. Göğüs ve köprücük kemiği ile kulak arkası çıkıntısı arasında uzanan (sternokleidomastoid) kası köprücük kemiğine yapıştığı yere iki parmakla basınç uygulanır.

6-) Son olarak ise kandaki karbondioksit oranının arttırılması geliyor. Bazı bilim insanlarına göre vücuttaki karbondioksit oranının azalması sonucu meydana gelen hıçkırık bir kesekağıdının içinde nefes alıp vermekle kesilebiliyor.

  • Dipnot: Yukarıdaki bilgiler herhangi bir deneye dayanmadığı için bilimsel değildir. Doktorlar ve araştırmacılar bu yöntemlerin hıçkırığı kestiğini biliyor ancak bu yöntemlerin neden hıçkırığı kestiği henüz tespit edilmiş değil. Herhangi bir zararı olmayan bu yöntemler hıçkırığı önlemek için denenebilir.
Yararlanılan Kaynaklar: Medıcana Ansiklopedi, Claudia Hammond BBC Future www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet