Heyecan Verici Bir Kitap Kasabası: JIMBOCHO

Eğer bir edebiyat tutkunu ve bir seyahat severseniz dünyanın farklı köşelerinde bulunan kitap kasabalarından haberdarsınız demektir... Kitap kasabalarının öncülüğünü ise İngiltere yaptı. Dünyanın bilinen en eski kitap kasabası, 1961 yılında başkent Londra'ya üç saat uzaklıktaki Hay-on-Wye kuruldu.  Bu sayesr kasaba bugün dünyanın en büyük edebiyat festivallerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Book town'ların en bilinenleri arasında İtalya- Montereggio, Portekiz- Öbidos, Güney Kore- Paiu, Danimarka - Torup, Hindistan- Kalküta, Amerika-Kaliforniya geliyor.

Bunların yanında her ne kadar edebi seyahatler listesine henüz giremese de bilinmesi gereken, çok değerli bir kitap kasabası da Tokyo - Jimbocho'da, bulunuyor. Burası kitap kasabalarının en büyüğü ya da en eskisi değil ama sayıları 200'ü bulan kitapçılarında yer alan eserler öyle değerli ki kitap kasabaları arasında en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor; Jimbocho. İkinci el kitaplar, eski haritalar ve geleneksel Japon sanatının az bulunan örnekleri bu kasabanın raflarında yer alıyor. Bunun yanı sıra İngilizce kitap koleksiyonuyla da Avrupa ülkeleriyle yarışır durumda.

Sanat, tasarım ve moda alanında profesyonellere hitap edebilecek denli geniş ve zengin bir içeriğe sahip olması ve ayrıca Monet, Van Gogh gibi ressamlara ilham veren geleneksel Japon resimleri ukiyo-e'ler, Çin kaligrafi ürünlerini de bünyesinde bulubdurmasını edebi seyahatlar için Jimbocho'nun önemini artırıyor. Yalnızca manga konusunda uzmanlaşan kitapçılar da hayli fazla. Yüzbinin üzerinde kitapçının olduğu bu mahalle, kitapçıları kadar çevredeki sanat galerileri, müzeler, yayınevleri ve kafeleriyle de seyahat severlerin ilgisini çekiyor.

DipNot: Jimbocho kitap kasabası origami meraklıları için de keşfedilmesi gereken bir dünya, kağıt katlama sanatı için ideal olan Japon kağıdı washi buradan kolaylıkla edinilebilir. 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın