Her Şey Yumurta ile Başladı: Yumurta ile ilgili her şey

Şimdi bu yazıya ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Bir çoğunuzda "altı üstü bir yumurta" diyebilir. Önemli görmeyebilirsiniz. Ancak yazımın içeriğini okuduğunuzda birçok farklı şey öğrenmiş olacaksınız.

Yumurta kahvaltıda rafadan olarak, tavaya kırılarak ve çiğ olarak tüketilebilen, yemeklerin içinde de kullanılabilen bir mucize. Bunun dışında pasta, börek, kek, tatlı ve tuzlu bütün hamur işlerinde olmazsa olmaz olan bir besindir.

YUMURTA NASIL KIRILIR?

Yumurtanın bir yanlış kullanım şekli vardır. Yıkayıp buzdolabına koymak. Yumurtanın üzerinde bulunan koruyucu tabakayı bu işlem kaldırır ve üzerindeki gözenekler açılacağı için yumurta vücudumuza zarar verebilir. Onun için yumurtayı buzdolabına koymadan önce değil, kullanmadan önce yıkayıp iyice kurulamamız gerekmekte. Nasıl kırmamız gerekiyor. Yumurtayı elimizde sıkıca tutup, orta bölümüne baş parmağımızla bastırıp iki elimizle bölerek kırabiliriz.

YUMURTA NASIL HAŞLANIR?

Yumurtaları bir kaba koyup üzerini geçecek kadar su ilave edin bir kaşık da tuz eklerseniz yumurtanın çatlamasını önlersiniz ve harlı ateşte kaynatın fokurdama başlayınca altını kapatın.

KAYISI MI RAFADAN MI?

Yukarıda vermiş olduğum haşlama tarifinde olduğu gibi yumurta kaynadıktan sonra rafadan olmasını istiyorsak 2-3 dakika, kayısı kıvamı için 5-6 dakika, katı olması için ise 12-13 dakika kaynatmamız yeterli olacaktır. Çok kaynattığımız takdirde yumurtanın sarısının etrafında siyah bir çizgi bildirebilir ve bu da yumurtanın vücudumuza zarar vermesini sağlayan etkenlerden birisidir.

AMAN ÇATLAMASIN!

Yumurta ne kadar taze olursa olsun, buzdolabından çıkardığımız zaman direk haşlamaya koyduğumuzda çatlama olasılığı yüksektir. Bundan dolayıdır ki yumurtayı haşlamaya koymadan önce dolaptan çıkartıp birazcık ılınmasını, oda sıcaklığı kıvamına gelmesini bekleyip sonrasında da haşlama kısmında anlattığım şekilde haşlayabilir ve kabuğuna bir iğne batırıp tuz ilave ederek çatlamasını önleyebilirsiniz.

TAZELİK TESTİ

Bir kabın içine tuzlu su koyup, içine yumurtayı koyduğumuzda, yumurta dibinde yatay olarak duruyorsa taze, dik bir şekilde suyun yüzün de duruyorsa bayattır. Yumurtanın taze olup olmadığını bu şekilde anlayabiliriz.

YUMURTA KABUĞUNUN RENGİ NE İFADE EDER?

Yumurtanın kabuğunun rengi nasıl belirlenir? Ne ifade eder? Kabuğun rengi tavuğun tüy rengine göre belirlenen bir durumdur. Tavuk beyaz tüylü ise yumurta beyaz, kahverengi tüylü iste yumurta kahverengi olur. Tamamen tavuğun rengine bağlı olan bir durumdur. Bu da aslında yumurtanın renklerinin fazla bir şey ifade etmediği anlamına gelir.

YUMURTA PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Isıya dayanıklı iki tane kabımızla birlikte, benmari usulü yumurta pişirebiliriz. Benmari usulü yumurta daha önce alttaki kaba su doldurup ocağa koyarız. Sonra üstteki kaba koyup suyun kaynamasını bekleriz. Kaynamaya başladıktan sonra üstteki kaba yumurtalarımızı kırıp ağzını kapatırız ve 45 dakika piştikten sonra yumurtalarımızı afiyetle yiyebilirsiniz.

Diğer bir yumurta çeşidi ise paşedir. Bu yumurtayı yaparken de kaynayan suyun içine biraz sirke damlattığımızda yumurtanın suyun içinde dağılmasını önlemiş oluruz.

Başka bir yumurta çeşidi ise çılbır. Çılbır yaparken de geniş bir kabın içine yarısına kadar su koyup bir iki çay kaşığı tuz ilave edin. Su kaynamaya başladığında, yumurtaları teker teker başka bir kaba kırıp, kaynayan suyun içine bırakın. Bıraktığınız yumurtalar 5 dakika pişsin ve yumurtanın akının dağılmamasını istiyorsanız, suyun içine birkaç damla sirke damlatın. Bu şekilde çılbırınızı daha güzel ve daha dağılmamış bir şekilde servise sunabilirsiniz.

Peki omlet yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Omletimizi yaparken, birazcık kabarık olmasını istiyorsak eğer omletin içerisine bir çay kaşığı mısır unu ilave edebilirsiniz. Hazırladığımız karışımı yumurtaya ilave ettikten sonra tavaya koyabiliriz. Ancak tuzunu en son tavaya koyarken veya tavaya koyduktan sonra ilave edersek, bizim için daha avantajlı olur. Çünkü tuz yumurtanın sulanmasını sağlar. Malzemelerimizi tavaya koymadan önce yapışmasını istemiyorsak, tavamızı iyice kızdıralım ve üzerine yağ ilave edelim. Yağı kızdırdıktan sonra, en son olarak omletimizi tavanın içine bırakalım. Aksi takdirde tava ısınmamış olursa  omlet tavaya yapışır. Bu da sıkıntı yapar.

YUMURTA İLE İLGİLİ PRATİK BİLGİLER

 • Haşlamış olduğunuz yumurtayı bir hafta boyunca dolapta saklayabilirsiniz.
 • Yumurtanın piştiğini anlamak için kendi etrafında çevirdiğinizde, rahatlıkla dönüyorsa pişmiş demektir.
 • Haşlanmış yumurtayı çabuk soymak için biraz soğuk suda bekletip,daha sonra çatlaması için tezgaha vurabilir veya herhangi bir cisim kaşık bıçakla üzerinden vurup çatlatıp rahatlıkla soyabilirsiniz.
 • Yumurtaları buzdolabında saklarken soğan, peynir gibi kokulu yiyeceklerin yanına bırakmayın. Gözenekleri açık olduğu için kokuyu içine çekecektir.
 • Porselen veya plastik bir kapta çırtığınız yumurta yapacağınız hamur işlerinde kararma yapmaz.
 • Alüminyum bir kapta çırparak yapmış olduğunuz hamur işlerinin rengi kararır. Ayrıca yapmış olduğunuz hamur işleri ve tatlılar çok güzel bir şekilde çırpma işleminden dolayı kabarabilir.
 • Yumurtaları kendi bulundukları karton kaptan çıkarmayın. Dolapta bu şekilde muhafaza edilirse 3 hafta tazeliğini korur.
 • Haşlamış olduğunuz yumurtaları düzgün bir şekilde kesip sunum için hazırlayamıyorsanız, kullandığınız bıçağı önceden sıcak suya batırıp, daha sonrasında yumurtayı keserseniz daha düzgün bir şekilde geçmiş olursunuz.
 • Yumurta kırdığımız zaman kabukları kırdığımız kabın içine düşüyorsa bu kabın içine, küçük bir ekmek parçası attığımızda kabuklar, ekmek parçasına yapışır ve kolaylıkla kabukları bulup bu çıkarabiliriz.

 • Yumurtaların çabuk bozulmaması için buzdolabında saklarken yumurtaların sivri kısmını yumurta kabının alt tarafına gelecek şekilde yani yumurtanın sivri kısmı alta gelecek şekilde yumurtalığa dizin. Bu şekilde 10-15 gün yumurtaları taze bir şekilde saklayabiliriz.
 • Yumurtaları kullanmadan önce yıkamamız doğru değil. Yumurta kabuğunun içleri gözenekli olduğundan dolayı yıkadığımız zaman o gözenekler açılır ve dışarıdan gelen mikroorganizmaların oluşmasına neden olur ve vücudumuza zarar verebilir. Bundan dolayı kullanacağımız zaman yıkayalım.
 • Çatlamış yumurtayı  tercih etmeyin. Yumurtalar dolabımızda kendiliğinden çatlamışsa eğer bunu  en fazla 48 saat içerisinde tüketmeye çalışalım. 48 saat içerisinde tüketemiyorsak, çatlamış bölgeye limon sıktığımızda yumurtanın tazeliğini korumuş oluruz.
 • Bir gün oda sıcaklığında bekletilen yumurta ile bir hafta buzdolabında bekletilen yumurta arasındaki fark şudur ki buzdolabındaki bekleyen yumurta oda sıcaklığında bekleyen yumurtadan daha taze kalır.

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın