Hem Bir Anne Hem Bir Baba: Komodo Ejderi

Yaşayan en büyük kertenkele türü olan Komodo Ejderi'nin boyu 3 metre ağırlığı da 90 kilogramı bulabiliyor. Keskin dişlere sahip yapılı etobur Varanus Kolonu; geyik, yaban domuzu ve manda gibi büyük hayvanları avlıyor.

Komodo Ejderi Aslında Çok Büyük Tehlike Altında

Türün doğada yaşadığı tek yer olan Endenozya adasındaki ormanlar, arazi açmak ve Komodo Ejderinin yediği hayvanları kaçak olarak avlamak için yakılıyor. Resmi rakamlara göre koruma altındaki Komodo Ulusal Parkı sınırları içindeki Ejder sayısı bile 2013'te 3222'den 2016'da 3013'e düştü.

Soyunu sürdürmesi gereken bir anne Ejder ne yapardı?

Eski usule başvurup, bir erkekle çiftleşip yumurtlayarak üreyebilir ya da artenogenez adı verilen bir süreç sayesinde çiftleşmeden yumurtlar...

İngiltere'deki Cihazter hayvanat bahçesinde yaşayan Flora adlı dişi Ejder, 2016'da hiçbir erkekle ilişkiye girmeden yumurtladı. Yapılan testler sonucunda yumurtaların sadece onun DNA' sını taşıdığı görüldü. Esaret altındaki Komodo Ejder'lerin de partenogenez'e dair bir kanıt TurboHayvanat Bahçesinin aşağı omurgalılar ve omurgasızlar kriteri.

Gerardo Garcia'ya göre bilim insanları bu olayın sıkça yaşandığını düşünüyor. Peki nasıl oluyor? İnsanlar da erkekler hem erkek hem de dişi cinsiyetinin kromozomlarına sahip. Komodo Ejder'lerinde  ise bu durum dişilerde görülüyor. Dolayısıyla Flora, gelişmesi için gerekli genetik malzemeye sahip. Garcia; Komodo kendini dölleme yöntemi ile dünyaya gelen yavruların çok sağlıklı olduğunu söylüyor ama hepsi erkek.

Hem eşeyli hem de eşeysiz üreme yeteneği olan ejderler, etrafta erkek ejder yokken dişi Komodo, partnersiz erkek çocuk sahibi olabiliyor ve ileride onlarla çiftleşe biliyor. Gen havuzunun çeşitliliği açısından ideal bir durum olmasa da türün devamlılığı için işe yarar bir yol.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın