HAYVANLARIN DA LEHÇELERİ OLUR MU ?

 

Çekirdek mi, çiğdem mi ?

Yanıt nerede yaşadığınıza göre değişiyor. Belli bir bölge ya da sosyal grubun dili-her ne kadar söz konusu olan aynı dil de olsa- kullanış biçimi farklı olabiliyor ve ortaya ağızlar, şiveler ve lehçeler çıkıyor.

Peki Hayvanlar Aleminde de benzer bir durum geçerli olabilir mi ?

Bu sorunun peşinden giden araştırmacılar, hayvanların da şaşırtıcı biçim de farklı lehçeler kullandığını ortaya çıkardı.

ÖRNEĞİN Karayipli bir ispermeçet balinası, diğer ispermeçet balinalarından daha farklı bir koda dizilimine- balinaların belli aralıklarla çıkardıkları klik seslerine-sahip olabiliyorlar. Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi'nden araştırmacı Shane Geor, bunun açık okyanusta "Ben Karayipliyim, ya sen?" diye tercüme edilebileceğini söylüyor. Geor'a göre bu eşsiz kodalar, bizdeki ad ve soyadı gibi bireyleri, aileyi veya sosyal grupları tanımlıyor olabilir.

Üstelik farklı türlerin kendi arasındaki iletişiminin nasıl dallanıp budaklandığı, bize kendi dilimizin nasıl şekillendiği hakkında  bir fikir verilebilir. En yakın akrabalarımız olan büyük maymunlar dil konusunda çok da becerikli olmadığı için, daha uzak-ancak daha konuşkan-akrabalarımız bu noktada devreye girebilir.

Lehçeleri olduğu bilinen hayvanlar arasında çok sayıda kuş türü de yer alıyor. Alaycı kuşlar öylesine çeşitli biçimler de ötüyor ki bir bireyin hangi bölgeden olduğu yalnızca ötüşüne kulak vererek anlaşılıyor...

Bir cevap yazın