HAYVANLARA KUCAK AÇMAK İÇİN 10 NEDEN

Son zamanlarda en çok duyulan şeylerden biri de stresli olmak ve yalnız olduğunu hissetmek. Bu durumun giderilmesini sağlayabilmek için eminimki birçoğumuzun sevdiği hayvanlarla yaşamayı ve hayvanlarla içli dışlı olmayı önereceğim. Köpeklerin ve kedilerin insanlar için birçok faydaları olduğu bilinmekte, çocukların gelişiminde köpeklerin etkileri çok fazla ve bugünkü yazımda, on madde halinde köpekler ve kedilerin insanlar için yararlarından kısaca bahsedelim.

1-SORUMLULUK SAHİBİ YAPARLAR

Çocuklarımıza sorumluluk vermek istiyorsak, evde hayvan besleye bilir, bu beslediğimiz hayvanlarla, çocuklarımızın kendi sorumluluklarını elde edebilmelerini sağlayabiliriz. Örneğin bir kediyi beslediklerinde, onunla ilgilendiklerini de, kendilerine ait olduklarını hissettiklerinde, sorumlulukları artmış olacak.

2-ARKADAŞLIK EDERLER

Bir arkadaşamı ihtiyaç diyorsunuz? Kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz? İşte o zaman bir köpek veya kedi size arkadaşlık edebilir. Stresli bir günün ardından onlarla vakit geçirmek size çok iyi gelecektir .

3-SOSYALLEŞMEYE YARDIMCI OLURLAR

Evinizde bir hayvan beslediğiniz de, kedi veya köpek bu hayvanların dışarı çıkma ihtiyaçları mutlaka olacağı için, en azından günde bir defa dışarıya çıkarttığınız da, örneğin köpekler dışarıdaki diğer köpeklerle karşılaştıklarında hayvanca bir diyaloga girerler. Onlar o şekilde diyalog halinde iken, haliyle diğer hayvanın sahibi ile sizde diyalog halinde olursunuz ve bu da sosyalleşmeyi artırmış olur. Kedi sahipleri bu konuda biraz daha farklı yöntemlerle sosyalleşme şansı bulurlar. Kedileri dışarı çıkarıp gezdirme gibi bir şansları varsada, köpekler kadar değil. Onun için onlar da diğer iletişim araçlarıyla, örneğin sosyal medya aracılığıyla, diğer kedi sahipleri ile diyalog halinde olup, çevrelerini genişletebilirler.

4-EGZERSİZ YAPMANIZI DESTEKLERLER

Bir çoğumuz gün içerisinde yorulduğumuz için, evimize geldiğimizde dinlenmek isteriz. İşte bu noktada evimizde bir köpeğimiz varsa, köpeğimiz de gün içerisinde sıkıldığı için, en azından günde bir defa olsun dışarı çıkma ihtiyacı hisseder. Köpeğimizi dışarı çıkartarak, yürüyüş veya koşu yaparak, spor yapmış oluruz ve bu sayede de vücudumuz fiziksel ihtiyacı olan hareketini yapmış olur ve zinde kalırız.

5-YENİ İLGİ ALANLARINA SAHİP OLURSUNUZ

Eğer evde bir hayvan besliyorsanız, bu hayvanların ihtiyacını karşılamak için gereken şeylerini, petshoplardan mutlaka ki hayvanlarınızın ihtiyacını karşılamak adına, araştırma yapacaksınız ve bu araştırmalar sonucunda da İlgi alanınız farklı yönlere kaymış olacak ve birçok bilgi edinmiş olabileceksiniz.

 

6-MORELİNİZİ YÜKSEK TUTARLAR

Moralimiz bozuksa, kötü bir gün geçirdiysek, sokakta yürürken bir kedi yavrusu veya köpek yavrusu gördüğümüzde dahi onların minikliklerinden dolayı gülümseriz ve o anki kötü ruh halimizi bir anda olsa götürebilirler. Bundan dolayı evimizde beslediğimiz hayvanlar bizim moralimizi yüksek tutmamızı sağlayabilirler. Moralimizin bozukluğunu anlayıp, onlar da bizimle beraber üzülebilirler ve bazen birçok dostum, arkadaşım dediğiniz insanlardan çok daha iyi arkadaştırlar.

7-STRESİ AZALTIRLAR

Kedi veya köpek videoları izleyince, yüzümüz de mutlaka bir tebessüm oluşur. Çünkü sevimli hayvanlar izlediğimiz de, bizi mutlu edebilirler. Bir videoda izlerken dahi mutlu olabiliyorsak, evimizde beslediğimiz zaman mutlaka ki daha çok mutlu olacağız ve bizi stresten uzak tutmuş olacaklar.

 

8-HASTALIKLARI FARK EDWBİLİRLER

Bazı araştırmalarda, köpeklerin duyarlı hayvanlar olduklarından dolayı, bazı tip kanserleri hissettikleri bunun yanı sıra alzheimer hastası, olan kişilerin hayvan besledikleri zaman, daha az atak geçirdikleri tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak köpeklerin kalp krizini hissettikleri de anlaşılmıştır.

9-RUTİN KAZANDIRIRLAR

Hayatımıza bir düzen katmak da yardımcı olan hayvanlardır. Hayatı düzenli olan kişiler için, bu madde tabi ki geçerli değil. Ancak hayatı düzenli olmayan, özellikle çocuk ve öğrenciler için, hayatlarını evde besledikleri hayvanlar bir düzene sokar. Onların ihtiyaçlarını giderebilmek adına, hayatlarını düzenlemeye başlarlar ve bu çocuk gelişiminde de önemli bir unsurdur.

10-ALERJİ OLUŞUMUNU ENGELLEYEBİLİRLER

Yapılan araştırmalarda kedi ve köpekler ile büyüyen çocukların bağışıklık sistemlerinin geliştiği ve çocuklara çok fayda sağladığı anlaşılmıştır. Ayrıca alerji olma risklerinin çok düşük olması da saptanmıştır.

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c

Bir cevap yazın