Hayatımızı Kolaylaştıran 8 Teknoloji

FOTOĞRAF YAZICISI

Teknoloji hayatı kolaylaştırıyor belki ancak bazı şeylerin kıymetini de azaltıyor. Buna verebileceğimiz ilk örnek kuşkusuz fotoğraflar olacak. (Muhtemelen yaşı biraz büyük olanlar bize bu konuda hak vereceklerdir.) Evet, fotoğraf çekmek eskisine nazaran çok daha pratik bir hale geldi. Artık akıllı telefonlarımızın kameralarıyla neredeyse profesyonellere taş çıkaran kareler yakalayabiliyoruz belki fakat bunların büyük çoğunluğu sosyal medyaya hapsoluyor, bulutta bir köşeye sıkışıyor veya depo görevi gören harici disklerimizde tutsak oluyor. Oysa eskiden her gelen misafire sayfa sayfa açabileceğimiz fotoğraf albümlerimiz vardı, değil mi? Neyse ki, bunun için geçmişe dönmemize gerek yok, teknoloji ile çok daha kolayı var.

Çektiğiniz fotoğrafları, fotoğraf yazıcılarıyla bastırabiliyor ve onlarla yeniden fotoğraf albümleri yapabiliyorsunuz. Bu fotoğraf yazıcılarına en iyi örneklerden biri de Canon Selphy CP1200 WH modeli oluyor: Kompakt boyutları, pratik yapısı, fotoğrafları renkli ve canlı basabilen performansıyla eski günleri yad edebileceğiniz bir cihaz. Üstelik Wi-Fi desteği de var. Böylece telefonunuzdan çektiğiniz bir fotoğrafı anında bastırabiliyorsunuz.

POWERLİNE (AĞ MODEM)

Eskiden dünya ile iletişimimizi en hızlı sağlayan kanallardan biri olan televizyon için, evlerde ortak bir kullanım alanımız vardı belki, ancak artık her evin farklı odalarında kişisel televizyonlar var. Benzer durum şimdi de internet için geçerli. Ev kullanımında kapsama alanı derdi eğer sizi ve diğer ev fertlerini evde tek bir odaya hapsediyor ise, bundan kurtulmanın yolu powerline cihazlardan geçiyor.

Evde yaratacağınız bir powerline ağı ile kablosuz internet ağını her odaya yayabiliyor ve böylece yalnızca oturma odasında değil, evin ta en arka ucunda, yatak odasında bile internet erişimi sağlayabiliyorsunuz.

Eğer güçlü bir powerline ağ istiyorsanız, TP-Link TL-WPA7510 KIT size göre olabilir. Zira bu cihaz, internet ağını evin her odasında yaymakla kalmıyor, çift bant 802.11ac Wi-Fi ile ultra hızlı veri aktarım için Gigabit Ethernet’i de size sağlıyor.

KULAKLIK

Mobil ortamda müzik dinlemek 80’li yıllardan bu yana bir ayrıcalık. Bilindiği gibi bir döneme damgasını vuran orijinal Walkman ilk olarak 1979 yılında Japonya'da çıkmış ve sonrasında tüm dünyayı, müziği ile etkisi altına almıştı. Elbette teknoloji gelişti ve buna bağlı olarak ses kalitesi iyileşti, kulaklarımızın üzerini kapatan kulaklıklar da çok daha göze hoş gelir hale geldi. Bunlardan biri de Marshall Monitor Bluetooth Black.

Siyah renkli gövdesi ile oldukça karizmatik görünen Marshall Monitor Bluetooth Black, kablosuz olmasıyla, yani Bluetooth teknolojisini kullanmasıyla, hayatı kolaylaştıran teknolojilere iyi bir örnek oluyor. 30 saatin üzerinde pil ömrü, deri kaplamalı gövdesi, Hi-Fi kalitesinde ses sağlaması ve Control Knob’uyla, Marshall Monitor Bluetooth Black’i müzikseverlerin yakından incelemek isteyeceklerini düşünüyoruz.

ACCESS POİNT

Ev ağını genişletmenin tek yolu powerline, yani elektrik hattını kullanan cihazların sunduğu yöntem değil elbette. Bunun farklı yöntemleri de var. Mesela biri priz üzerinden menzil genişletici; bir diğeri ise tipik bir Access Point.

TP-Link’in her iki senaryo için de güzel modeli bulunuyor. Mesela TP-Link RE360 ile 1200 Mbps’e kadar veri transfer hızı yakalayabiliyor ve bunu yalnızca priz üzerine yerleştireceğiniz minik bir adaptör vasıtasıyla yapabiliyorsunuz.

Bir diğer yöntem için de şık bir seçeneğimiz var: TP-Link TL-WR945N. Bu cihaz, kibar kıvrımları ve metalik şıklığı taşıyan alüminyum gövdeden oluşurken, üzerinde bulunan 3 güçlü anteniyle de çoklu veri bağlantısı girişi / çıkışı sağlayan MIMO teknolojisini de sizlere sunuyor. Böylece evin arka odalarında bile HD video ve oyunun keyfini çıkarabilirsiniz.

MONİTÖR

Monitörler de dünden bugüne büyük geren ürün grupları arasında yer alıyor. Tüplü monitörler yıllar öncesinde kaldı; artık yüksek panel hızlarına sahip, oldukça ince ve hatta kavisli şekilleriyle izleyicisini adeta sarmalayıcı görüntü etkisi yaratan modeller var. Tıpkı ViewSonic XG3202-C 32” monitör modeli gibi.

Full HD çözünürlüğüne sahip kavisli (curved) bir panele sahip olan ViewSonic XG3202-C 32", sizi oyunun atmosferine davet ederken aynı zamanda göz sağlığınızı da koruyor. Özellikle monitör karşısında uzun süreli oyun oynayanlar ne dediğimizi net olarak anlayacaklardır. Flicker-Free ve Blue Light Filter teknolojileri ile gözlerinizi koruyan ViewSonic XG3202-C 32”, daha fazla keyifli zaman geçirmek için sizi oyuna davet ediyor.

TAŞINABİLİR SSD

Hayatı kolaylaştıran teknolojiler arasında, veri taşımanın kolay yolu olan SSD’ler de yer alıyor. Kalıplı kutulardan oluşan taşınabilir HDD disklerin yerine tercih edilebilecek taşınabilir SSD’ler, fiziksel disklere göre mobil ortama daha uygun yapıda. Ayrıca taşınabilir sabit sürülerden 4 kata kadar daha hızlı olan bu disklere en iyi örneklerden biri ise Sandisk 120 GB Taşınabilir SSD Disk oluyor.

Cebe sığan zevkli tasarıma sahip olan Sandisk 120 GB Taşınabilir SSD Disk, 120 GB kapasitesiyle geniş depolama alanı sağlıyor. Serin ve sessiz çalışan, ayrıca darbeye ve titreşime dayanıklı yapıda tasarlanan Sandisk 120 GB Taşınabilir SSD Disk, SanDisk SecureAccess yazılımı ile içeriğine depoladığınız özel dosyalarınızı şifrelemenize de olanak tanıyor.

APPLE İÇİN USB BELLEK

iPhone akıllı telefonunuzun depolama alanı dolduğunda boşaltmak zor geliyor olabilir veya hiç olmadık zamanlarda ek alana ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlardan ikinci senaryo daha acı olanı. Özellikle tatillerde fotoğraf çekmek için iPhonu’unuzun içeriğini bilgisayara aktararak ek alan yaratma ihtiyacı oldukça zahmetli olsa gerek. Neyse ki artık bu yöntem tarih oldu. Bunun için artık mini flaş sürücüler var.

Sandisk iXpand Mini, Lightning arayüzü üzerinden iPhone’unuza rahatlıkla bağlanıyor ve iPhone’ununuzda yer açmak için size kolay bir yol sunuyor. Kamera rulonuzu otomatik olarak yedekleyen ve popüler formattaki videoları doğrudan sürücüden izlemenizi mümkün kılan Sandisk iXpand Mini, şifreleme yazılımıyla dosyalarınızı parolayla korumanızı da sağlıyor.

ANDROİD İÇİN

Peki, Android kullanıcıları ne yapacak? Benzer durumlar için onların da hayatını kolaylaştıran bir teknoloji var. Sandisk Dual Drive, Android kullanıcılarının ek alan ihtiyacını karşılayacak bir çözüm oluyor. Bir ucu USB 3.0, diğer ucu da microUSB olan Sandisk Dual Drive, böylece hem Android telefonunuzla hem de diğer USB arayüzü bulunan cihazlarla uyumlu. Böylece Android telefonunuza ek alan yaratabileceğiniz gibi, telefonunuzun içeriğini kolayca bilgisayarınıza da yedekleyebiliyorsunuz. 64 GB gibi geniş bir depolama kapasitesine sahip olması da cabası...

Bir cevap yazın