HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK MUTFAK TÜYOLARI

 

⏺Alışverişinizi haftalık yapın. Sebzeleri, salata malzemelerini, eti, tek seferde alın.

⏺Rahat kıyafetler giyip radyodan sevdiğiniz programları açarak müsait zamanlarınızda yemek hazırlıkları yapın. Bunu zevk aldığınız bir hobi haline getirin.

⏺Salata ve sebze malzemelerini yıkayın. Kurutucuda kurutun ve içine bir mutfak bezi serdiğiniz ağzı kapaklı büyük bir kabın içine alın. Yıkanmış, kurumuş sebzeleri bu kaba aktarın ve en son üstüne bir havlu peçete koyup buzdolabına kaldırın. Böylelikle tüm hafta içi salatayı ve sebze yemeklerinizi çok daha kolay yapabilirsiniz.

⏺Kurubaklagili (fasulye, nohut, bakla, mercimek) ıslatın. Düdüklü tencerede haşlayın. Soğudukdan sonra buzdolabı poşetlerine alıp buzluğa atın. Gerektiğinde sulu yemeğe dönüşmesi 10 dakika bile sürmüyor. İsterseniz salatanızın üstüne ekleyip doyurucu bir salata da yapabilirsiniz.

⏺Kıymayı soğanla kavurup altını kapatın. Soğuyunca buzdolabı poşetine bölün ve buzluğa atın. Buzlukta hazır kavrulmuş kıyma olması hafta içi yemeğiniz bittiğinde kurtarıcıdır.

⏺Izgara ve sebzenin üstüne sarımsaklı yoğurt ve tencerede 2 dakikada kavurarak çözdürdüğünüz kıyma sosu size hazır öğün olacaktır.

⏺Bir başka hızlı yemek seçeneği de şöyle. Kavrulmuş kıymayı ve kurubaklagili buzluktan çıkartıp çözdürün. Kıymayı biraz yağ ile tencerede çevirin. Kurubaklagili ve salçasını ekleyin. Çok az su ilave edin. Zaten ikisi de pişmiş olduğu için sadece biraz kıvam ve lezzet almaları için 5 dakika daha pişirin. Yemeğiniz hazır.

⏺Balık hem çok pratik, hem de çok sağlıklı öğündür. Salata malzemeniz zaten yıkanmış olduğu için balıklar pişerken salatanızı da hazır edersiniz ve yine iki akşamın yemeği 30 dakika gbi bir sürede hazır olur.

www.instagram.com/acikvnet

www twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın