HAVALI SİNEK

 

Bir biliminsanının deyimiyle "dünyanın en ıslak suyunda" kuru kalmayı nasıl başarırsınız? Mono Gölü sineğine sorarsanız çare kıllı olmakta yatıyor.
ABD Kaliforniya'daki yosemite ulusal Parkı'nda yer alan Mona Gölü yaşama pek elverişli olmayan bu ortama uyum sağlamış alkali sineği Ephydra Hians'ın yurdu. Biyolog Gloria Van Breugrel  bunun nasıl olduğunu merak ediyor.

Genelde sineklerin bedenini  kaplayan küçük kıllar yağmur ve okyanus serpintisiyle gelen nemi iter. Ancak Van Breugel çeşitli türleri farklı tuzluluk oranına sahip sıvılar içinde test ederken çoğu sineğin aşırı derecede tuzlu olan Mono Gölü suyunda kuru kalmadığını fark etmiş yüzeylere kolaylıkla tutunan moleküllere sahip bir tuz türü olan sodyum karbonatın yüksek yoğunlukta bulunması gölün suyunun Van Breugel'in deyimiyle "daha da ıslak" olmasına neden oluyor.

Mono Gölü sineği için bu bir sorun yaratmıyor. Alglerle beslenmek ve yumurtalarını bırakmak için, dalış elbisesi ve ilave akciğer görevi gören bir hava baloncuğuna sarınmış hâlde gölün dibine kadar dalabiliyor. Van Breugel, başarılarının sırrının diğer sineklere göre çok daha kıllı olmalarında yattığını söylüyor; daha uzun, daha sık ve koruyucu bir mumsu tabakayla  kaplı olan kılları, sert suyu bedenlerinden uzak tutuyor. Beslenme ve yumurta bırakmaya yarayan uzuvları ise kılsız, böylelikle de hava baloncuğunun dışında kalıyor ve sualtında kullanılabiliyorlar .

Bu adaptasyonlar, diğer türlerin ulaşamadığı besinlere ve yuvalama sahalarına erişebilmelerini sağlıyor. Sinekler aynı zamanda her yıl göçleri sırasında bu Gölde Mola veren 2 milyondan fazla kuşa besin kaynağı olarak Göl ekosisteminin de ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın