Hat, Tezhip, Ebru ve Minyatür

Hat nedir? Hat, yazı yazma sanatıdır. İslam medeniyetinde Arap harfleriyle güzel yazı yazma sanatı hüsnü hat olarak adlandırılır. Bu sanat dalının ustalarına hattat denir. İslam dünyasında hat sanatının temelleri Hz. Peygambere indirilen ayetlerin yazıya geçirilmesi ile atılmıştır. Emeviler ve Abbasiler zamanında gelişmeler gösteren hüsnühat sanatı, özellikle Osmanlılarla zirveye ulaşmıştır.

Osmanlılar döneminde Şeyh Abdullah (1520) Ahmet karahisari (1556) Hafız Osman (1698) gibi büyük hat sanatçıları yetişmiştir. Özellikle camilerin duvarlarına Allah Muhammed yazılarıyla, dört halifenin adlarıyla, Ayete'l - Kürsi ve esmaül hüsna ile süslenmişlerdir.

Teship, altın yaldız ve boya ile yapılan süsleme sanatıdır. Bu sanat dalı daha çok Kur'an-ı Kerim'in ve el yazması kitapların süslemesinde kullanılmıştır. Çeşitli desen ve motifler ve yapıların canlı figürlerine yer verilmiştir. Tesip ustaları kitaplardaki konu başlıklarını, sayfa kenarlarını, satır aralarındaki boşlukları süsleyerek kitapları daha sanatsal hale getirmeyi, çekici bir görünüme kavuşturmayı amaçlamışlardır. Şahkulu (1556) ve Kara Mehmet Çelebi 16 yüzyılın önemli sanatçıları.

Ebru da İslam dünyasın da önem verilen sanat dallarından biridir. Bu sanat; kitre ve kola gibi yapıştırıcılarla yoğunlaştırılmış su üzerine nefte yağı ile sulandırılmış yağlıboya damlatılarak icra edilir. Ebru, kağıt üzerine yapılan süsleme sanatıdır. önemli ebru sanatçılarımızın arasında Mehmet Efendi (1773/1) Necmettin Okyay'yı (1976) sayabiliriz.

Minyatür; ışık, gölge ve hacim duygusu yansıtılmayan, küçük ve renkli resim yapma sanatıdır. Minyatürde daha çok av törenleri, spor gösterileri, savaş sahneleri, divan toplantıları gibi konular işlenmiştir. Bu sanat dalında temel amaç, kitaplardaki konuların daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Mehmet siyahi kalem (1732) Levni (1732) ve Nigari (1752) önemli minyatür sanatçılarımız arasında sayılabilir.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın