Hastalarınıza Tarçın Konusunu Açın

Tarçın Nedir? Hangi Kısımları Kullanılır?

Aslında Güney Hindistan ve Sri Lanka'da yetişen ama zamanda Hint Okyanusu adaları ve benzer iklime sahip bölgelerde kültürü yapılan bir bitkidir. İçerdigi bir çok etken madde nedeniyle Talan ağacının kabukları tıbbi amaçla kullanılır.

Tarçın Halk Arasında Hangi Amaçla Kullanılır?

Halk arasında hafif dereceli midevi rahatsızlıklarda ve gaz problemlerinde kullanılır. İştah aşıcı özelliği halk tarafından bilinir. Bu nedenle iştahsızlık için de tarçın kullanılır. Sindirimi sağlayan mide salgılarını da artırdığı için hazımsızlıkta kullanılabilir.

Tarçının Bilimsel Çalışmalarla Kanıtlanmış Özellikleri Nelerdir?

Tarçın üzerinde yapılan çalışmalarda bazı rahatsızlıklarda da dikkate alınmıştır. Midede ülsere sebep verdiği bilinen Helicobacter pylori üzerine çeşitli çalışmalar vardır. Aslında merak ettiğimiz ve söylenti olarak yayılan tarçının kan şekeri düzenleyici ya da
düşürücü etkisi de bilimsel çalışmalara konu olmuştur.

Televizyonda Tarçının Şeker Hastalığına İyi Geldiği Konuşuluyor, İddiaların Bilimselliği Var Mıdır?

Bu konuda birkaç çalışma kan şekeri düşürülmesi noktasında tarçının etkili olabileceği ile ilgili fikir vermektedir. Yalnızca ağız yoluyla şeker hastalığı tedavisi gören Tip 2 diyabet hastalarında yapılan bir çalışmada hastalara 4 hafta boyunca 3 gram toz tarçına denk tarçın ekstresi verilmiştir. Yapılan karşılaştırmada tarçın kullanan hastaların kan şekeri düzeyinin tarçın
kullanmayan hastalara göre anlamlı derecede daha az olduğu bildirilmiştir. (Mang ve ark.2006)

Tarçını Ne Kadar Süre Kullanabilirim?

Günlük beslenme alışkanlığınızın arasında çay olarak az miktarda tüketmek yerine 1 haftayı geçecek şekilde tıbbi amaçlı kullanmak isterseniz hekim ve eczacınızdan tıbbi danışmanlık almalısınız.

Hamileyim Tarçın Kullanabilir miyim?

Bu konuda yapılan çalışmalar kısıtlı olduğu için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz diyemeyiz. Hekiminize danışarak fayda-zarar ilişkisi göz ardı edilmeden kullanma kararı verilmelidir.

 

Sağlıklı Günler Dilerim...

Bir cevap yazın