HARP VE İŞGAL YILLARINDA FUTBOL

 

CUMHURİYET'E KADAR MEMLEKETİMİZDE İCRA EDİLEN LİGLERİN SON BÖLÜMÜNE GELDİ SIRA. BU MAKALEDE EN SON 1915-1916 SEZONUNDA BIRAKTIĞIMIZ İSTANBUL LİGİ'NE DÖNÜP 1922-1923 SEZONUNA KADAR TERTİP EDİLEN LİGDE NELER OLUP BİTTİĞİNİ ANLATACAĞIM.

Fenerbahçe'nin 1922-1923 sezonunda hiç mağlup olmadan ve gol yemeden şampiyon olan kadrosu. Ayaktakiler: Bedri, Zeki, Rıza, Ömer, İsmet, Sabih, Cafer, Fahir, Kadri. Oturanlar: Ragip, Şekip, Alaattin.

1915-1916 SEZONU

1915-1916 sezonu İstanbul Ligi'ne 6 kulüp iştirak etmiştir. 1914-1915 sezonu futbol birliğini oluşturan 5 klübe ilaveten bu sezon lige katılmaya karar veren Fenerbahçe de dahil olmuş, bu vaziyette lig: Altınordu, Anadolu, Anadolu Hisarı İdman Yurdu, Galatasaray, Fenerbahçe ve Süleymaniye kulüplerinden müteşekkil hâle gelmiştir. Ligin ilk devresinde, 29 Ekim 1915 tarihinde Galatasaray ile Fenerbahçe arasında icra edilen müsabaka Fenerbahçe 2-1 öndeyken yanda kalmış, maçın son yarım saati 3 Mart 1916 tarihinde oynanmıştır. Yusuf Ziya Bey'in yaptığı golle beraberliği sağlayan Galatasaray, bu maçtan aldığı 2 puanla ligde lider vaziyete yükselmiş ve neticede bu sezonu 26 puanla Fenerbahçe'nin 2 puan önünde şampiyon olarak tamamlamıştır.

1916-1917 İstanbul Ligi şampiyonu Altınordu futbol takımı, Arkadakiler: Fitil Nuri, Ali, Naki, Orta sıra: Ziya, Cafer, Refik Osman. Oturanlar: Otomobil Nuri, Selahattin, Bekir, Cemil, Haydar.

 

 

1919-1920 SEZONU

Bu sezon için Türkiye futbol tarihini anlattığım kitapta şunları yazmışım:
Şehrin işgâli nedeniyle zaten geç başlayan İstanbul Ligi, 1920 Ocak ayında İttihadspor Sahası'nın işgâl güçleri tarafından ''işgâl'' edilmesi dolayısıyla bir süre ertelendi sonra tamamlanmayacağı anlaşılınca da yarım kaldı. Esasen sezon geç de olsa başlamış ve ilk 8 müsabaka oynanmıştı. Alınan neticelere bakılacak olursa Altınordu'nun kuvvetli ve kadrosu ile bu seneyi de dördüncü defa şampiyon bitireceği görülüyordu. Ancak Union Club'ün İngilizler tarafından işgali nedeniyle önce akım kaldı sonra da iptal edildi. Lig maçları yerine Programlı Şilt Maçları adı altında her galip gelene bir şilt verilen resmi müsabakalar yapıldı. Sırasıyla İdman Yurdu, Fenerbahçe, Galatasaray ve Süleymaniye'yi mağlup edip Anadolu ile de berabere kalan Altınordu bu müsabakalarda da büyük bir başarı gösterdi.

1920-1921 SEZONU

Geçen sezon olduğu gibi işgal kuvvetlerinin oluşturduğu futbol takımlarıyla karşılaşmaların yapıldığı, müsabakalardan sonra çay ziyafetlerinin verildiği bu sezon için şunları söyleyebiliriz: İttihad ve Terakki Fırkası'nın gözden düşmesi ile ona paralel bir surette zayıflayan Altınordu'nun yerini, yetiştirdiği genç oyuncularla güçlenerek futbol âleminde en parlak Sezonlarından birini yaşayan Fenerbahçe aldı.
2. Küme şampiyonu Beşiktaş ile İstanbul Ligi'ni sonuncu sırada bitiren Anadolu Hisarı İdman Yurdu arasında oynanması gereken terfi/tenzil müsabakası idman Yurdu'nun iştirakı nedeni ile yapılamadı. Beşiktaş, İstanbul Ligi'nde oynama hakkı kazanmasına rağmen hasılatın 1 mağlubiyet alan sarı-lacivertli kulüp şampiyon olurken, onu 5 puan geriden Galatasaray takip etti. Son 4 senenin yıldızı Altınordu ise ancak üçüncü sırayı alabildi.

 

 

1921-1922 SEZONU

Temelleri 16 Temmuz 1920 tarihinde atılan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı, 1922 senesi Temmuz ayının son günü resmen kurulmuştur. Bununla beraber teşkilatın -sivil bir örgüt olarak- tesisi 1921 Eylül ayına kadar uzanır. O sebeple de bu sezon Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı tarafından tertip edilmiştir diyebilirim. İttifakın ilk icraatlarından biri lig haricinde kalan kulüpleri de dâhil ederek çok takımlı bir lig vücuda getirmek olmuştur. Hasılat anlaşmazlıkları sebebiyle -bu çok uzun bir makalenin konusudur- Beşiktaş ve İttihad Spor Kulübü'nün birliğe katılmadığı sezona toplam 11 kulüp iştirak etmiştir. Bu klüpler ligde her daim varlıklarını sürdüren 5 kulüp haricinde şunlardır: Vefa, Darüşşafaka, Hilal, Beylerbeyi, Kumkapı ve Türkgücü. Tek devreli oynayan ligi ikinci defa çıktığı Avrupa seyahatinden oldukça formda dönen Galatasaray kazanmıştır. Oynadığı 10 maçtan 9 galibiyet çıkaran ve sadece Süleymaniye'ye mağlup olan sarı-kırmızılı kulüp İstanbul Ligi'ndeki altıncı şampiyonluğunu kazanırken 2 puan geriden gelen Fenerbahçe ikinci sırayı almıştır.

 

 

1922-1923 SEZONU

Geçen sezon son üç sırayı alan Beylerbeyi, Kumkapı ve Türkgücü haricindeki 8 kulübün (Fenerbahçe, Galatasaray Altınordu, Hilal, Vefa, Süleymaniye, Anadolu, Darüşşafaka) iştirak ettiği bu sezon yaptığı müsabakaların sadece birinde berabere kalıp diğer bütün maçlarını kazanan Fenerbahçe - gol dahi yemeden- büyük bir başarı göstererek dördüncü defa İstanbul Ligi şampiyon oldu. Altınordu'nun yeniden güçlenerek ikinci sırayı aldığı ligde iyi bir sezon çıkaramayan Galatasaray orta sıralarda yer alabildi. Cumhuriyet öncesi İstanbul ve taşrada düzenlenen ligler bu makale ile sona eriyor. Önümüzdeki aydan itibaren Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın tertip ettiği Türkiye Futbol Birincilikleri'ne değineceğim.

1916-1917 SEZONU

Bu sezona da tıpkı geçen sene olduğu gibi İstanbul Cuma Birliği'ni oluşturan 1. sınıf futbol kulüpleri iştirak etmiştir. İki devreli oynayan ligde sadece Anadolu Hisar İdman Yurdu ile berabere kalıp diğer bütün maçlarını kazanan Altınordu 29 puan toplayarak şampiyon olurken, Burhan Felek Bey'in müessisi olduğu Anadolu İdman Kulübü 24 puanla ikinci gelmiştir. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin üçüncü ve dördüncü sıraları tutuğu lig. Altınordu'nun parlak senelerinin ilki olarak futbol tarihine geçmiştir.

1917-1918 SEZONU

1. Dünya Savaşı'nın Osmanlı Devleti aleyhine sonuçlanmak üzere olduğu yıllarda, Müdafaa-i Milliye ve Donanma Cemiyeti tarafından himaye edilen İstanbul Ligi'ne yine aynı 6 kulüp katılmıştır. Ligin bitiminde oluşan puan cetvelinde geçen senenin birincisi Altınordu 9 galibiyet ve bir mağlubiyet alarak 28 puan toplamış ve ikinci defa şampiyon olmuştur. Altınordu'yu 5 puan geriden takip eden Fenerbahçe'nin ikinci olduğu ligde, oyuncuları Harb-i Umumi'de Osmanlı ordusunda olduğu için takım kurmakta zorluk çeken Galatasaray sonuncu sırayı almıştır. Galatasaray'ın bu neticesine en büyük sebep oynattığı Alman oyuncular nedeniyle aldığı hükmen mağlubiyetler olmuştur.

 

 

 

 

1918-1919 SEZONU

İstanbul'un Kasım ayında işgali nedeniyle ancak Aralık ayında oldukça geç başlayan lig maçlarına yine 6 kulüp katılmasına rağmen Fenerbahçe hiçbir maçına çıkmamıştır. Bu sebeple mücadele 5 kulüp arasında gerçekleşmiştir. Tek devreli tertip edilen ligi, 4 müsabakasını da kazanan Altınordu şampiyon olarak tamamlamıştır. Kırmızı-lacivert formalı takım, Galatasaray'dan sonra İstanbul Ligi'ni üst üste 3 defa şampiyon olarak tamamlayan ikinci takım unvanını kazanmıştır. Ligde 7 puan toplayan Süleymaniye ikinci olarak büyük bir başarı göstermiştir.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın