Hangi Yaşta Hangi Geliştirici Aktivite?

Her yaş grubundan çocuğun oyunlara, kitap okuma saatlerine, müzik, drama ve sanat etkinliklerine bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişimi için ihtiyacı vardır. Ayrıca her çocuğun ilgi alanı ve malzemeye yaklaşımı farklıdır. Anne-babalar çocuklarının okulda ve evde ürettiği şeylere bakarak ilgi alanlarının sinyallerini alabilirler. O yönde ilerlemesine ve kendini geliştirmesine örnek kitaplar ve sanat malzemeleriyle yardımcı olabilirler.

İlk aylar: Renkli, dokunsal, ses çıkaran ilk okuma kitapları aracılığıyla "Ne yapıyor?", "Sesi, rengi nasıl?" gibi sorular ve taklitlerle ilk oyunlar başlar. Bu sayede çocuğun dil gelişimine, hayal gücüne, yaratıcılığına katkıda bulunulur. Şekil eşleştirme ve puzzle oyunları oynanır. Bu oyun el-göz koordinasyonunu geliştirir.

1,5 yaş ve sonrası: Bir büyük gözetiminde, yenilebilen oyun hamuruyla hayali yemek ve hayvanlar yapabilirler. Oklava ve şekillendirme araçları ince motor kas becerilerini geliştirir. Değişik boyalarla resim yapabilirler. Renklerin karışımını, alansal farkındalığı, problem çözmeyi ve özgürce kendini ifade etmeyi öğrenirler. Hamur ve resim aktiviteleri ince motor kas gelişimine ve el-göz koordinasyonuna katkıda bulunarak, ileride kalem tutma ve yazı yazma becerilerine ön hazırlık sağlar.

6-9 yaş: Baskı resim, suluboya, akrilik
boya, gazlı boya ve kolaj resimler. Atık malzemelerden, çamurdan üçboyutlu
heykeller ve rölyefler.

10-13 yaş: Karikatür, desen, seramik,
heykel veya robot tasarımı gibi konularda uzmanlaşmak isteyebilirler. Bu alanda atölyelere katılabilirler. Teknolojiyle arası iyi çocuklar "stop motion" video ve fotoğraf çekimleri yapabilir.


Bir cevap yazın