Hamilelikte Yapılmaması Gereken 10 Şey

ARTIK İKİ KİŞİLİK BESLENMEN GEREKİYOR DİYENLERE KULAK ASMAYIN GELENEKSEL YAKLAŞIM İLE İKİ KİŞİLİK BESLENMEK HEM SİZİN HEM DE BEBEĞİNİZİN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLER AYRICA KİLO KONTROLÜNÜ DE ZORLAŞTIRIR.

Mucizenin İçinizde her saniye büyüyor, gelişiyor... Her ay yeni umutlar ve sürprizlerle yol alınan gebelik serüveninde en önemli şey sizin mutlu ve sağlıklı olmanız... Sağlıklı beslenin, stresten uzak durun, doktor kontrollerinizi aksatmayın ve tabii her duyduğunuza da inanmayın! Anne adaylarının kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemesi gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji uzmanları gebelikte yapılmaması gereken en önemli kuralları belirtiyor...

1) Çift Kişilik Beslenmek

Gebelik döneminde anne adaylarının almaları gereken ideal kilo 9 ile 12 kilo arasında olmalıdır. Bunun için günlük fazladan 300 kalori yeterli olmaktadır. Geleneksel yaklaşım ile iki kişilik beslenmek;anne ve bebek sağlığına zarar verecek, diğer taraftan kilo kontrolünü de zorlaştıracaktır.

2) Bilinçsiz Spor
Gebeliğin özellikle ilk üç ayında, profesyonel kontrol altında olmadan yapılan sporlar da yanlış bir hareket düşüğe sebep olabilir.

3) Alkol ve Sigara
Gebelikte alkol ve sigara tüketimi yalnızca anne sağlığını olumsuz etkilemekle kalmaz, erken doğum, fetüs ölümü, bebekte gelişim gecikmesi, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme, zeka geriliği, yüzde deformasyon gibi sorunlara neden olabilir. Anne adayları gebelik sürecinde alkol ve sigaradan tamamen uzak durmalıdır.

4) Asitli İçecekler
Asitli ve Gazlı içecekler, aslında sindiremeyip atılacak besinlerin de parçalanarak depolanmasına sebep olduğundan, fazla kilo alımında ciddi rol oynarlar, fitve sağlıklı bir gebelik için bu içeceklerden uzak durulması gerekiyor.

5) Bol Şeker ve Tatlı
Saf şeker hiç bir besin değeri olmayan enerji kaynağıdır. Gebelikte şeker üretimi, ideal kiloyu korumaya engel olmakla kalmıyor, yüksek şeker ile tetiklenen düşüklere, bebek ölümlerine, bebeğin doğum ağırlığında artmaya bağlı zor doğum ve sezaryan ile doğum olasılığının yükselmesine, Doğum sırasında bebeğin kan şekerinde düşme, kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesi, akciğerlerin de gelişme sorunu yüzünden solunum güçlüğü çekilmesi, sarılık gibi ciddi semptomlara da sebep olabiliyor.

6) Fazla Kahve ve Çay
Gebelik sürecinde yüksek miktarda kafein tüketiminin, bebeklerin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediği, düşük, bebekte büyüme geriliği ve çocuğun ileriki yaşamında uzun yıllar devam eden davranış bozukluklarına neden olabileceği konusunda tartışmalar devam etmektedir.

7) İşlenmiş Besinler
Sosis , salam gibi işlenmiş gıdalara konan katkı maddeleri toksik maddelerin oluşumuna sebep olduğundan hem bebek hem anne için zararlıdır.

8) Fazla tuz

Fazla tuz tüketimi ödem oluşması ve şişkiğe neden olur. Anne adaylarının yeterli miktarda tuz dökülmesi böbrek sağlığı açısından önemlidir. Gebelikte aşırı tuz kullanımı tansiyonu yükseltebildiği için preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesine neden olabilir. Preeklampsi tedavi edilmezse anne ve bebek ölümlerine neden olabilir.

9) Dar Kıyafetler
Özellikle hamileliğinizin il üç ayından sonra rahat kıyafet seçmek önceliğiniz olmalı. Karın bölgesinş içine almayacak ve uterus üzerine baskı yapmayacak tipte çorap ve taytları tercih edebilirsiniz. Sütyenler sıvı nitelikte olmamalıdır. Rahatlığınız ön planda olmalı.

10) Aşırı Sıcak ve Güneş
Gebelik sırasında sauna, kaplıca, hamam ve uzun süre güneşlenmek vücudu aşırı ısı atımına maruz bırakacak durumlardan kaçınmak gerekir. Bebek üzerine teratojen etkiler yaratabileceği gibi annede aşırı terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı ve tansiyon düşmesine bağlı bayılmayı yol açabilir. Tansiyonun düşmesi bebeğe giden kan akımını da azaltacaktır.

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın