Hamilelikte tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken meyveler

Hamilelikte özel olarak yenmesinin tavsiye edildiği bazı meyveler vardır. Bu meyveler anne adayının bağışıklığını güçlendirir, mide bulantısını giderir, kabızlık sorununu çözer. Ayrıca içerdikleri besin değerleri ile anne karnındaki bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine katkı sunarlar.

Gebelikte tüketilmesi gereken bu doğal şifa deposu meyveler yanında, tüketilmemesi gereken şeyler de vardır.

Hamileyken yenilmesi gereken meyvelere geçmeden önce hamilelikte tüketilmemesi gereken yiyeceklere (konu başlığından fazla uzaklaşmayacak şekilde kısaca) değinmekte fayda var.

Hamilelikte normal durumlarda yani hamile kadın gebelik sırasında herhangi bir komplikasyon yaşamıyorsa yememesi tavsiye edilen belirli bir meyve yoktur. Ancak özellikle hamilelikte yenmemesi tavsiye edilen, pastörize edilmemiş meyve suları ve olgunlaşmamış papayalardır.

Papaya; demir, potasyum, kalsiyum fosfat mineralleri ve A, B1, B2, B5 ve C vitamini yönünden zengin bir meyvedir. Ancak fareler ve maymunlar üzerinde yapılan deneylerde papaya tohumu ekstresinin aşırı dozajının doğum kontrol hapı gibi etki gösterdiği görülmüştür. Bu sebeple hamilelerin doktora danışmadan bu meyveyi yememesi gerekir.

Peki, hamileyken yenmesi önerilen meyve ve sebzeler nelerdir? 

Narenciyeler (Turunçgiller) 

Greyfurt: Rutaceae (Sedef Otugiller) ailesine ait bir narenciye meyvesidir. Ağaçları tropikal bölgelerde yetişir ve tek bir ağaç yaklaşık 6 metre uzunluğa ulaşabilir. Meyveler salkım şeklinde büyür, her bir salkımda 12-20 meyve bulunur.

Greyfurtun tadı aşırı acı ile hafif tatlı arasındadır. Meyve miktarı 28 gram olduğu düşünülürse greyfurtun C vitamini bakımından zengin meyvelerden biri olduğu söylenebilir.

Meyve özünün renginin pembeden koyu kırmızı tonlara değiştiği birkaç greyfurt türü vardır ve genel olarak posa ne kadar koyu olursa o kadar çok antioksidan içerir. Greyfurt birçok yemek ve tarifte kullanılabilir; meyve veya meyve suyu şeklinde kullanıldığı gibi tohum olarak da kullanılabilir.

Greyfurtun hamile kadınlar için faydaları nelerdir?

Hamilelikte greyfurt tüketimi fetüsün büyümesi için gerekli olan B vitaminleri, potasyum ve kalsiyum gibi birçok önemli besin ve vitaminin alınmasını sağlar. Ancak hamilelikte greyfurt kullanımının güvenli olup olmadığını doğrulayan hiçbir çalışma olmadığı unutulmamalıdır. Hamile bir kadının yiyebileceği bazı diğer turunçgiller ise şöyledir.

Portakal: Portakal, birçok besin maddesinin bulunduğu mükemmel bir kaynaktır. Yeterli miktarda su içermesi vücudun nemini ve sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca demiri emmeye yardımcı olan ve hücre hasarını azaltmaya katkıda bulunan C vitamini içerir. Buna ek olarak portakallar, beyin ve omurilik şekil bozukluklarının önlenmesine katkıda bulunabilecek folat içerir. Bu nedenle hamile kadınların portakal tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Fetüste; Spina bifida (anne karnında oluşan bir hastalık türüdür.  Anne karnındaki bebeğin omurgası şekillenirken tam olarak kapanmaz.  “Ayrık omurga hastalığı” olarak da bilinir.) gibi her bin bebeğin üçünde görülen durumlara neden olabilecek nöral tüp kusurları riskini azaltır.  Bu oluşumu şöyle açıklaya biliriz. Omuriliğin düzgün gelişmediği veya beynin ve kafatasının büyük bir kısmının eksik olduğu bir durumdur.

Limon: Limon, hamile bir kadının yaşadığı bazı semptomlardan kurtulmasına yardımcı olabilecek faydalı bit besindir. Pek çok kadın, limonu emmenin, limonlu su veya limonata içmenin hamilelikle ilişkili mide bulantısından kurtulmalarına yardımcı olduğunu belirtir. Buna ek olarak, limonun yüksek C vitamini içeriği ile sindirim sistemini güçlendirmeye katkıda bulunur. Ancak diş minesinin aşınmasına neden olmamak için limon yedikten sonra ağzın yıkanması önerilir.

Hamile kadınlar için diğer faydalı meyveler

Bu  meyve ve sebzeler genellikle besin değeri  açısından oldukça zengindir. Diyete katılarak ve çeşitlendirilerek anne ile fetüsün ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve liflerin çoğunun elde edilmesini sağlar. Özellikle meyveler;  hamilelikte aşırı tatlı tüketimini dizginlemek için  ideal bir alternatiftir. Buna ek olarak, hamile bir kadın günde en az 2-4 porsiyon meyve yemelidir ve hamile bir kadın için yararlı olan diğer meyveler ise şunlardır:

Mango: Bu meyveden bir fincan tüketildiğinde vücuda C vitamini alımı için önerilen miktarın %100'ünü sağlayabilir. Mango ayrıca A vitamini eksikliğini önlemeye yardımcı olabilecek kadar yüksek miktarda A vitamini içerir. Hamilelikte ishal veya solunum yolu enfeksiyonu olmak gibi bağışıklığı düşüren ve bazı komplikasyon riskini artıran etkenleri giderir. Bu nedenle hamilelerin mango tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Avokado: Avokado, hamileler tarafından mide bulantısını hafiflettiği için tercih edilir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında oluşan aşırı mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.  Ayrıca potasyum içermesi hamilelikte oluşan vücut ağrılarının giderilmesini sağlar. Özellikle hamileliğin son üç ayında görülen bacak kramplarına iyi gelir. Buna ek olarak avokado, çocuğun beyni ve sinirlerinin gelişimi için oldukça önemli olan kolin içerir. Kolin, insanlar için esansiyel (temel) bir mikro besin ögesidir.  Kolin eksikliği beyin sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle avokado özellikle vegan hamileler için tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Muz: Kadınların neredeyse yarısı hamilelik sırasında kabızlık yaşar; bu, rahmin bağırsaklar üzerindeki baskısı, anksiyete veya düşük lifli diyet veya doğum öncesi vitaminlerdeki demirin varlığı nedeniyle de  olabilir. Hamilelikte muz tüketmek kabızlığı hafifletir. Muz, diyet lifi açısından zengindir. Ayrıca  2014 yılında Şiraz Üniversitesi'nde (İran'da bir üniversite)  yapılan bir araştırmada muzun, hamileliğin erken döneminde görülen  bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olduğu anlaşılmıştır.

Karpuz: Zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. Hamile bir kadının gebelik diyabetinden muzdarip olmadığı sürece günlük kalorisinin % 50-60'ını oluşturması gerekir. Bu nedenle, basit karbonhidratlar yerine besin açısından zengin kompleks karbonhidrat kaynakları elde etmek önemlidir ; Çörekler, kekler ve bisküviler gibi, meyveler de folat, lif ve bir dizi fitokimyasal içerir. Flavonoidler ve antosiyaninler, antioksidanlar içermesinin yanı sıra bağışıklık sisteminin sağlığına katkıda bulunan C vitamini ve mükemmel bir hidrasyon kaynağı olan su içermektedir.

Elma:  Lif, potasyum, A vitamini ve C vitamini gibi pek çok fayda sağlar. Yapılan bir çalışmada, hamilelik sırasında elma yiyen annelerin çocuklarında çocukluk çağı astımı ve alerji gelişme olasılığının daha düşük olduğu görülmüştür.

Kayısı: Fetüsün gelişmesine ve büyümesine yardımcı olan bir dizi besin içerdiğinden dolayı anemi riskini azaltabilen demir, güçlü kemiklerin ve dişlerin büyümesine yardımcı olan kalsiyum, potasyum, fosfor, A, C, E vitaminleri ve beta-karoten içerir.

Armut: Armut, kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Hamile bir kadının ve fetüsünün kalp sağlığı için yararlı olan ve hücre yenilenmesini uyarabilen potasyum içerir.

Nar: Nar iyi bir enerji kaynağıdır ve besin açısından zengindir. İçerdiğindeki mineraller yüksek miktarda bulunuyor. Demir, seviyesinin düşmesini engelliyor, ayrıca kemik sağlığının korunmasında önemli rol oynayan kalsiyum, folat, protein, lif ve K vitamini de içeriyor.

Guava: Hamilelik sırasında guava yemek kasları gevşetmeye, sindirimi iyileştirmeye ve kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir. C Vitamini, E Vitamini, Polifenoller, Karotenoidler, İzoflavonlar ve Folat bulunması guavayı hamile kadınlar için ideal bir seçim haline getirir.

Üzüm: Hamilelikte meydana gelen yaşamsal değişikliklere katkıda bulunan C ve K vitaminleri, folat, lif, organik asitler ve pektin içerir. Bunların yanı sıra bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunan antioksidanlar da içerir.

Kurutulmuş meyveler: Kurutulmuş meyveler taze meyvelerle aynı besinleri içerir ve hamile kadınlar önerilen miktarlarda kurutulmuş meyve tükettiklerinde vücutlarına gerekli olan  vitamin ve mineralleri alırlar.

Ancak kurutulmuş meyveler yaş meyveler gibi büyük porsiyonlarda değil daha küçük porsiyonlarda kurutulmuş yenilmelidir. Çünkü daha fazla miktarda şeker içerebilir ve yaş meyveler gibi su içermezler. Yani sindirim sürecine yardımcı olamayabilir. Bu nedenle ölçülü olarak tüketilmesi ve taze meyveler yerine yenilmemesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın