HAMİLELİKTE TATİL NASIL OLMALIDIR?

 

Hamileliğin hangi aylarında tatile çıkılmalıdır, emniyet kemeri nasıl takılır?

 

Üçüncü ayı bekleyin

Hamilelikte özellikle 14. haftadan itibaren bulantı, yorgunluk, aşerme gibi durumlar nispeten aşılıyor ve psikolojik olarak da bir rahatlama yaşanıyor. Bu nedenle 3-6 ay arası dönemin seyahatler için en ideal zaman. Özellikle yıllık tatilinizi bu döneme denk getirmeniz, çabuk yorulmadan güzel bir tatil yapmanızı sağlar.

 

Emniyet kemerini doğru yerden geçirin.

Hamile olmanız emniyet kemeri takmayacağınız anlamına gelmiyor! Yalnızca kemeri bağlarken karnınızın üst kısmından değil altından geçmesine ve kalça hizasında olmasına dikkat edin. Hava yastığı ile aranızda ise en az 25 cm uzaklık bulunmalı. Olası ihtiyaçlar için tuvaleti olan veya istenildiği zaman mola verilebilecek bir vasıta tercih etmekte fayda var. Uzun süreli yolculukta kan dolaşımı için 2-3 saatte bir kısa yürüyüş yapmalısınız .

Uçak yolculuklarında

Kabin basıncında kritik bir değişiklik olmadığı sürece herhangi bir risk bulunmuyor ancak 8 saat ve üzeri uçuşlar öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Otobüs yolculukları ise hareket alanının darlığı ve molaların hamileliğin insiyatifinde olmaması nedeniyle pek önerilmiyor.

 

Kıyafetten önceliğiniz rahatlık olsun.

Kıyafet, ayakkabı ve aksesuarlarınızı rahat, bol kesimli, sıkmayan ve terlemeye tarzda tercih etmeniz konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Sentetik giysiler yerine pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. Gündelik ilaçlarınız ile açlık krizlerine karşı atıştırmalıklarınızı ayrı bir pakette, akmayacak, direkt güneşe maruz kalmayacak şekilde yanınıza alabilirsiniz.

Beslenme düzeninizi koruyun.

Öğün atlamamaya ve özellikle sıcak yaz günlerinde bol sıvı almaya dikkat edin. Tavuk, yumurta, süt ürünleri gibi sıcaktan çabuk etkilenebilecek ürünleri tüketirken dikkat edin. Beklenmedik durumlara karşı Yalnız da paketlenmiş, uygun içerikli yiyecek bulundurun.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın