HAMİLELİKTE NELER GÜVENLİ, NELER DEĞİL? 18 ÖNERİ

Kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının belirtmiş olduğu 18 tane öneriyi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Gebelik sırasında kadınların birçok şeye dikkat etmeleri gerekmekte.  Gündelik hayatlarında normal olan şeylerin çocuk sağlığı için zararlı olanlarını bilip ona göre gebelik esnasında bu tarz şeylerden uzak kalınması gerekiyor. Bunların içinde Örneğin ;hızlı hareket etmek veya yürümek, yüksek bir yerden atlamak, mikrodalga fırın kullanmak, saç boyatmak, röntgen çektirmek, bazı bitki çayları gibi. Bunlar gebelik esnasında çocuğa zarar verebilecek şeyler bundan dolayıdır ki annenin ve çevresindeki insanların gebelik esnasında daha hassas ve dikkatli olmaları gerekir.

1.ÇAMAŞIR SUYU KULLANMAK

Ferah bir ortamda kullanılan çamaşır suları gebelik esnasında çocuğa herhangi bir zarar vermez. Ancak anne çamaşır suyunun kokusundan etkileniyor, mide bulantısı ve rahatsızlık hissediyorsa sirke gibi doğal ürünler kullanarak bu bulantıyı giderebilir. Bunun dışında çamaşır suyunun gebelik esnasında anneye ve çocuğa açık ve hava alan bir ortamda zararı yoktur.

2.GÜVENLİK KONTROLLERİ

Bazı alışveriş merkezleri, marketler ve şirketlerde bulunan kapılar, manyetik alanla kaplanmış olduklarından dolayı, hamile bir bayan geçtiğinde bu kapılar güvenlik şeritleri anneye ve bebeğe zarar vermez. Zarar vermemesinin nedeni şudur ki çok kısa bir elektrik bağlantısı ile yapılmış olan bu cihazlar, silah veya bu elektrik bağlantısını kesebilecek ölçüde olan şeyler geçirildiğinde ötüp uyarma amaçlı yapıldıklarındandır. Dolayısıyla X-ışınları yani röntgen kadar etkili değillerdir. Bu kadar etkili olmadıklarından dolayıda anneye ve bebeğe zarar vermez. Güvenlik kontrol dedektörleri ise yine aynı şekilde manyetik rezonans (MR) de ki olduğu gibi etkili değildir. Çok kısa bir elektrik akımıyla üretildiğinden dolayı anne ve çocuk bu tarz şeylerden dedektör ve kapı güvenliklerinden geçerken zarar görmezler.

 

3.SAÇ BOYATMAK

Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisinin yapmış olduğu açıklamada:"Eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" demiştir. Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti (ACOG) hamilelikte permanın, saç boyatmanın sakıncalı olmadığını bildirmişlerdir. Yapılan bu araştırmalara dayanarak saç boyalarının gebelik esnasında çocuğa zarar vermediği anlaşılmış ancak kozmetik ürünlerinin kimyasal madde içerdiğinden dolayı daha az kullanılması gerekmektedir.

4.UÇAK YOLCULUĞU

İlk ve son 3 ay olmak üzere gebeliklerde bu dönemlerde dahi yolculuk yapmak da herhangi bir sakınca görülmemektedir. Yolculuk yapmadan önce mutlaka doktorlarının kontrolünden geçmeleri ve yolculuk esnasında bol su tüketmeleri bebeğin sağlığı açısından iyi olacaktır. Ayrıca uçuş esnasında koridor tarafındanki koltuklara otururlarsa hareket alanları genişleyenceğinden dolayı herhangi bir sıkıntı veya sorun yaşamayacaklardır.

5. CEP TELEFONUYLA KONUŞMAK

Cep telefonlarında çok daha az olan mikrodalga elektromanyetik radyasyon etkisi vardır. Bu etki gebe olan anneler için çocukları adına herhangi bir tehlike içermez, yoğun bir şekilde radyasyon yaymadığından dolayı, telefon kullanımında herhangi bir sıkıntı oluşmaz. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan cep telefonu gebelik esnasında da çok olmamak kaydıyla kullanılabilir.

6.MANİKÜR-PEDİKÜR YAPTIRMAK VEYA OJE KULLANMAK

Siteril ortamda olduğu sürece manikür, pedikürün anne ve çocuk sağlığı için herhangi bir sakıncası olmamaktadır. Ancak hijyen sağlanmamış bir ortamda yapılan manikür ve pedikürden her türlü hastalık bulaşabilir. Bundan dolayıdır ki özel bakım aletleri kendine ait olması gerekir.Oje kullanımında daha yüksek miktarda solunduğunda bebekte bazı doğumsal sorunlar ortaya çıkabilir .Ama bunun dışında
solunum yapılmadığında ve oje ve tırnak kenarlarının bakımını sık sık yapan annelerde böyle bir riske rastlanmaz.

7. YAPAY TATLANDIRICILARIN KULLANIMI

Yapay tatlandırıcılar içinde en çok bilinenlerinden olan sakarin anne ve çocukta mesane kanseri riskini artırdığınıdan dolayı hamilelik esnasında kullanılmaması önerilebilir. Ancak bunun dışında hamileliğe ve bebeğe zarar vermeyeceği bilinmektedir. Bazı yapılan çalışmalarda az parlaman doğum defektleri ne neden olduğu bulunamamıştır. Ondan dolayıdır ki tatlandırıcı zarar vermemekle birlikte dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

8.TON BALIĞI YEMEK

Ton balığı büyük bir balık olmasına rağmen diğer balıklardaki civa bulunmaz. Bundan dolayıdırki hamilelik süresince ton balığı tüketilebilir. Bu tüketim haftada 2 defayı geçmemek suretiyle konserve veya ton balığı biftek şeklinde yapılarak tüketilebilir. Büyük balıklarda bulunan cıva hamilelik esnasında çocuğa zarar verebileceğinden dolayı, ton balığı dışındaki diğer balıkların kullanılmaması tavsiye edilir ve ton balığı yüksek oranda Omega 3 içermesi ve doymuş yağlar oranının düşük olmasıdan dolayı tüketiminde sakınca yoktur.

9.BİLGİSAYAR KULLANMAK

Bilgisayarların X ışınları olmasından kaynaklı olarak, gebe kadınların zorunlu olmadıkları sürece bilgisayardan uzak kalmaları kendi ve çocuklar açısından yararlıdır. Ancak kullanmak zorunda iseler bilgisayardan bir kol boyu kadar uzak, yani 50 santimetre kadar uzak durarak çalışmaları ve ara sıra mola vermeleri onlar için yararlı olacaktır. Çünkü 50 santimetreden sonra yaymış olduğu x-ışınları ve EMA radyasyonun gücü azalır.

10.BALIK YAĞI KULLANMAK

Hamilelikte anne yeteri kadar balık yiyorsa, balık yağı yani Omega 3 alımı yapmasının gereği yoktur. Gündemde olan balık yağları yani Omega 3 lerin hamilelik esnasında tüketiminde hem yararları olma ihtimali hem de zararlı olma ihtimali var. Bunun sebebi ise şudur üretilen balık yağlarının kimisi balığın karaciğerinden, kimisi ise vücudundan üretilmekte. Karaciğerinden üretilen balık yağları zararlı. Eğer ki anne karaciğer ile üretilmiş olan haplardan kullanırsa çocuğa zarar vermiş olabilir. Ayrıca bu balık yağlarında Deta maddesi bulunur.

11. BİTKİ ÇAYLARI VE ŞİFALI OTLARIN KULLANIMI

Hamilelikte kullanılması sakıncalı olan bitkiler şunlardır : Aloevera, sarı çiğdem, fesleğen, reyhan yağı, aslan kulağı, karanfil yağı, eşek kulağı, kara kafes, pamuk kökü, koyungözü, kırlangıç otu, ardıç ve ardıç yağı, ökse otu, yarpuz, kınakına, yalancı girseng, sedef otu, kafahuriye, ada soğanı, solucan otu ve yabani yer elması. Bunlar hamilelik esnasında kullanılmaması gereken bitkilerdir. Bunun dışında hamile olmasak dahi bitkilerin tam içeriğini bilmediğimizden daha çok fazla tükettiğimizde zehirlemeye kadar gidebilmekte. Onun için kullanırken dikkatli ve ölçülü bir şekilde kullanmak gerekir. Bunların haricinde poşet olarak bitki çaylarınıda, hamilelikte kullanılabilir ancak günde 1 bardak olmak kaydıyla.

12.AŞI OLMAK

Tetenos: son 10 yıl içinde aşılanma yanlarda yapılır.
Grip :Hamileliğinin son dönemleri grip salgınına denk gelen kadınlarda önerilir.
Suçiçeği : Önerilmez.
Difteri :Son 10 yıl içinde aşılanmayanlarda yapılır.
Kızamıkçık :Yapılmaz.
Hepatit A: Ev halkında ya da yakın temas halinde olduğu kişiler de varsa yapılabilir.
Kabakulak: Yapılmaz.
Kızamık :Yapılmaz

13.İLAÇ KULLANMAK

İlaçlar plasentadan geçerek bebeğe ulaşırlar. Her türlü ilaç bu şekilde olduğundan dolayı gebelik esnasında ilaç kullanımı sakıncalıdır. Mecburi alınmadığı sürece ilaç kullanılmaması gerekir. İlaç kullanmak çok gerektiğinde mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktor kontrolü dışında kullanılan ilaçlar çocuğa zarar verebilir.

14.İLK ÇOCUĞU KUCAĞA ALMAK

2. Çocuğuna hamile olan annenin mutlakaki ilk çocuğuyla ilgilenmesi gerekmektedir. Bu anne eğer düşük tehlikesi geçirmiyorsa, ilk çocuğunu hamileyken kucağına almasında, herhangi bir bilimsel sakınca olmadığı bilinmektedir.

15.ELEKTRİKLİ BATTANİYE KULLANMAK

Elektrikli battaniyeyi kullanırken kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için kurallara uymak önemlidir.

Belirli bir süre hesaplanmamış olsa da hamileliğin ilk 7 haftasında elektrikli battaniye kullanımı doktorlar tarafından sakıncalı bulunuyor. Hamileliğin 7. haftasından sonra düşük sıcaklıkta tutularak kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak yüksek ayarlarda kullanılması önerilmez. Çok nadirende olsa gece su gelip tehlikeli olabileceğinden 36 haftadan sonra kullanılması önerilmez.

İdeal olan, yatmadan önce battaniyeyi çalıştırıp yatağı ısıtmak ve kapattıktan sonra yatmaktadır.

Vücut ısısı bazen gebelik esnasında düşüklere sebebiyet verebilir. Bundan dolayıdırki elektrikli battaniyenin hamilelik esnasında kullanılması sakıncalı olduğu düşünülür. Ancak yapılan tespitlerde elektrikli battaniyenin herhangi bir sakıncası olmadığı anlaşılmıştır. Ama yine de tedbirli olabilmek adına ve elektrikli alet olduğundan dolayı önlem amaçlı yatmadan önce yatağı battaniyeyle ısıtıp, kapatıp yatmak daha makul olacaktır. Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde daha çok kullanılan elektrikli battaniye bizim ülkemizde de daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Battaniyenin yaymış olduğu elektromanyetik dalgaların hamilelik esnasında çocuğa herhangi bir zarar vermediği bilinmekte. Vücut sıcaklığındaki artış gebelik esnasında tehlikeli olup çocuğun düşme tehlikesi olabilir. Ancak elektrikli battaniyenin , vücut ısısını artırdığından dolayı düşük tehlikesi yapma ihtimali yoktur.

16.DİŞ RÖNTGENİ VE DOLGU YAPTIRMAK

Diş tedavisi esnasında çekilen röntgenlerde 5 saatten sonra bebeğe zarar verdiği düşünülüyor. Ancak bu 5 saat için binlerce diş filminin çekilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı diş filmleri hamileyken çekildiğinde bebeğe herhangi bir zarar vermez. Hamileyken yapılan dolgu diş çekimi tedavilerinin de çocuğa herhangi bir zararı olmadığı tespit edilmiştir. Ancak bunu mutlaka diş hekimine gebe olunduğu söylenmesi gerekmektedir ve diş hekiminin de jinekologla birlikte verilecek antibiyotiğin dozunu ayarlayıp ona göre tedavi uygulaması gerekmekte. Hamilelik esnasında diş ağrısı, diş eti sorunları çok yaşanmakta. Bunun sebeplerinden birisi de bebeğin, annenin vücudundaki vitaminleri almasından kaynaklanmakta ve hamileyken röntgen çektirmek, dolgu yaptırmak, diş çektirmek, tıpben çocuğa zarar vermemektedir.

17.MİKRODALGA FIRIN KULLANIMI

Mikrodalga fırın kullanırken şu hususlara dikkat etmek gerekir.

Mikrodalga fırının kullanırken üreticinin önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Kapısı ya da çevresi kırık veya hasarlı fırınlar asla kullanılmamalıdır.

Mutlaka mikrodalga için üretilmiş ya da mikrodalgada kullanılması uygun kap tercih edilmelidir.

Çok nadir olmakla beraber bazı mikrodalga fırınlar kapağı açıldığında durmazlar. Bu nedenle fırının çalışmasının durduğundan emin olunmadan kapak açılmamalıdır.

Bugüne kadar gösterilmiş herhangi bir etkisi olmamakla birlikte mikrodalga fırın çalışırken 5 santimetreden daha fazla yaklaşıl maması önerilir.

Mikrodalga fırınların yaymış oldukları iyonize yani genetik yapıyı değiştiren potansiyeline sahip radyasyon üretmeyen bu fırınların çalışma prensipleri maddenin içerisindeki sulu moleküllerine titreştirmek ve ısı ile yiyeceğini ısıtarak pişirmek şeklindedir. Yukarıdaki sıraladığımız maddeleri uyulduğu takdirde mikrodalganın herhangi bir zararını görmeyiz.

18. RÖNTGEN ÇEKTİRMEK

Hamilelikte röntgen ve radyasyon sonrası dikkat edilmesi gereken maddeler şunlardır:

Eğer hamilelik oluşmadan önce tanısal dozlarda radyasyona maruz kalınırsa hamileliğin sonlandırılması gerekmez.

Hamileliğin 28. haftaları arasında maruz kalınan doz 15 rattan daha az ise bu durum tek başına gebeliğin sonlandırılmasını gerektirmez. Bunun yanı sıra teratojen ilaç kullanımı gibi tek bir faktör varsa hamileliğin sonlandırılması düşünülebilir. 15 rattan daha fazla radyasyon olması durumunda ise hamileliğin sonlandırılması daha uygun olur.

Hamileliğin 8 - 15. haftaları arasında maruz kalınan 5 rattan daha düşük dozlarda radyosyon tek başına hamileliğin sonlandırılması için yeterli bir neden değildir.

5 ile 15 rat arası dozlarda ek bir sorun varsa hamilelik sonlandırılabilir. 15 rattan daha fazla radyasyon olması durumunda ise hamileliğin sonlandırılması uygun olur .

Amerikan Aile Hekimliği akademisinin yapmış olduğu açıklamada gebelik esnasında röntgen çekiminde fetüse zarar vermediğini çünkü bir röntgen filminin dozunun düşük olduğunu en az 5 rat olduğu zaman bebeğe zarar verebileceğini belirtmektedir. Röntgen filminin çekimi sırasında bebeğe zarar vermediği, böylelikle anlaşılmaktadır. X ışınlarının röntgen ışınları denilen röntgen filminde genetik yapıya zararlı olduğundan dolayı, röntgen filmi çekilirken birçok anne tedirgin olmaktadır. Ancak tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yoktur.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın