Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

1.Beslenme : Özel bir beslenme yoktur. Her gıdadan dengeli ve düzenli alınması gerekir. Yeterli vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ alınması gerekir. Özellikle sebze, meyve, et ve süt ürünleri düzenli alınmalıdır.

Anneler çok fedakardırlar. Kendilerindeki tüm gıdaları bebeğe gönderirler. Bu nedenle hamilelikte dengeli ve düzenli beslenme, psikolojik ve sosyal destek önemlidir.

Hamilelikte vitamin, mineral ve lifli gıdalar önemli olduğundan taze meyve, sebze önemlidir. Bu sayede kabızlığında önüne geçilir. Ekmek, patates, bulgur, pirinç ise vitamin ve karbonhidrat yönünden önemlidir. Et, balık, tavuk, yumurta ve süt ürünleri özellikle protein dengesi ve kalsiyum yönünden önemlidir. Her ay ortalama 1 kilo alacak şekilde kalori ayarlaması yapılabilir. Kızartma, hamur işi, hazır meyve suyu ve kolalı ürünlerden uzak durmakta yarar vardır.

Yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, kuruyemişler, domates, narenciye ürünleri vitamin ve mineraller özellikle demir yönünden zengindir. Balık ise omega 3 yönünden önemlidir. Folik asit özellikle yeşil sebze de vardır, az pişmiş sebze de daha çoktur. Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalıdır, çiğ veya az pişmiş et ürünlerinden kaçınmak gerekir. Aksi takdirde Bazı mikrobik hastalıklar (toksoplazma gibi) anneye ve çocuğa zarar verebilir. Alerji yapabilecek gıdalar (çikolata, çilek, bakla, yer fıstığı gibi) dikkatli kullanılmalıdır.

2. Genel Temizlik Kuralları :
Yemeklerden önce ve sonra el temizliği önemlidir. Bahçe ve toprakla uğraşırken eldiven giyilmelidir. Doktora danışmadan hiç bir ilaç kullanılmamalıdır. Radyasyon (röntgen), kimyasal maddeler, toksin ajanlar, temiz olmayan aletler, boya maddeleri ve püskürtmeli spreyler dahil özellikle hamilelerde çok dikkat edilmesi gereken hususlardır.

3. İlaçlar :Aspirin, bulantı kusma önleyici ilaçlar, troid ve sara ilaçları, antibiyotikler, ağrı kesiciler kullanırken dikkatli olmalı ve doktora danışarak verilmelidir.

4. Alkol ve Sigaradan kesinlikle kaçınılmalı, aşırı kahve ve çay tüketiminin önüne geçilmelidir.

5. Kedi ve köpeklerinizin veteriner takibini iyi yaptırın. Böylece toksoplazma, kist hidatik ve diğer parazit hastalıkları bebeğe geçmez. Böylece bazı ağır hastalıklar önlenmiş olur.

6. İşyerlerinde hamileler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz. Özellikle son 3 aylık dönemde işyerlerinde hamileler dinlendirilmeli, hamilelerin hafif egzersizler (yürüyüş gibi) yapmasına izin verilmelidir.

7.Sonuç olarak bazı ufak tedbirlerle sağlıklı bir çocuk dünyaya gelecektir. Önlemleri alırken doğacak çocuğunuzun mutluluğunu yaşamayı unutmayın. Şurası kesindir ki çocuklarımız çok basit tedbirler ve destekle sağlıklı doğacak ve büyüyeceklerdir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın